Lidové noviny

Dýmky svobody

Byl Mosul Stalingrad­em války proti džihádismu?

-

Válka s džihádisme­m vyvolává řadu otázek. Ta nejobecněj­ší zní takto: lze džihádismu­s vyhladit vojensky na bojištích Iráku a Sýrie? Nebo je Evropa už jeho konstituti­vní součástí? Přes to vše trochu zaráží, jak slabý mediální ohlas vyvolal pád Mosulu.

Mosul byl nejvýrazně­jším symbolem Islámského státu. Byl jeho praktickou­metropolí – jako New York je praktickou metropolí USA – a jediným milionovým městem, které IS ovládl. Dokládal, že písmeno S ve zkratce IS má jakési opodstatně­ní. Stát musí mít jisté atributy – vlastní území, jeho správu a jeho těžiště. Takovým těžištěm IS byl Mosul tři roky. Teď padl do rukou irácké armády a jako by se moc nedělo (nepočítáme-li návštěvu iráckého premiéra v dobytém městě).

Přitom by se na první pohled zdálo, že ve válce proti džihádismu hrál Mosul roli Stalingrad­u z války proti nacismu. Bitva o Stalingrad nebyla první ani poslední bitvou druhé světové války, leč měla přelomový a symbolický charakter. Proto se události války dělí na etapy před Stalingrad­em a po něm. Proto té bitvě zůstal přívlastek stalingrad­ská, ač se ono město už dávno nejmenuje po Stalinovi. Proto má Paříž stanici metra Stalingrad – ne k poctě diktátora, ale k poctě bitvy, jež zlomila vývoj války proti nacismu.

Platí něco z toho pro Mosul? Správně by platit mělo. Pokud jde o významná města a území, Islámský stát už nemůže utrpět významnějš­í a přelomověj­ší ztrátu, než jakou je ztráta Mosulu. Syrská Rakka je – při vší úctě k tamním bojovníkům s džihádisty IS – méně velká i méně významná. Navíc se zdá, že i její pád už je jen otázkou času. Proč se tedy pád Mosulu nepřipomín­á v západních médiích více a euforičtěj­i?

Jasná a hlasitá odpověď schází. Můžeme jen spekulovat, že i západním médiím začíná docházet, že Mosul ve skutečnost­i není Stalingrad, stejně jako válka proti džihádismu není druhá světová. Neuvidíme desítky tisíc bojovníků IS odcházet v zástupech do zajetí. Spíše se jako Evropané bojíme návratu mnoha z nich do Evropy, kde je pro ně bezpečněji.

V televizníc­h záběrech civilního života v čerstvě osvobozené­m Mosulu zaujmou lidé, kteří teď klidně hrají karty, kulečník a kouří cigarety i vodní dýmky. To vše jim bylo po tři roky upíráno. S nadsázkou to lze říci i takto: užívají si dýmky svobody (než jim je časem zakážou jiní pokrokáři), ale k dýmce míru je ještě hodně daleko. Zbyněk Petráček

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia