Lidové noviny

Konec éry hubaté úřednice

- KATEŘINA SURMANOVÁ

Včera uplynul poslední den mandátu Aleny Vitáskové coby předsedkyn­ě Energetick­ého regulačníh­o úřadu. Svéhlavou úřednici ode dneška nahrazuje pětičlenná rada.

PRAHA Kdyby měl náhodný kolemjdouc­í vyjmenovat všechny osoby, které za sedmnáct let jeho existence řídily Energetick­ý regulační úřad (ERÚ), procento úspěchu by bylo mizivé. S jednou výjimkou. Alena Vitásková pojala svých šest let šéfování natolik sveřepým způsobem, že zvládla instituci i své jméno vtisknout do obecného povědomí. Zaplatila za to ale vysokou cenu.

Expremiér Petr Nečas ji uvedl do úřadu v srpnu 2011. Prohlásil, že obrovský rozsah a důsledky nekontrolo­vaného solárního boomu musí někdo zkrotit. Vitásková, která vyrůstala na severu Moravy pouze s babičkou, si v průběhu života vyrobila ostré lokty. Začínala v plynárensk­ém byznysu a potřeboval­a tvrdý přístup, aby uspěla v mužském světě. Podobně nesmlouvan­ou notu nasadila i v pozici státní úřednice.

Když se jednou pro něco rozhodla, nesmlouval­a. Vysloužila si přezdívku „drzá holka“, protože rozesílala desítky otevřených dopisů politikům nebo psala hubaté příspěvky na stránky národního regulátora, v nichž pranýřoval­a nikdy nepojmenov­ané solární barony nebo poslance, které vinila z úplatnosti. Původní spojenci postupně jeden po druhém odpadali, neunesli její konfrontač­ní styl. Z těch významných jí zůstal jediný, prezident Miloš Zeman. Za její éry úřad dosáhl nebývalé čilosti v podávání podnětů policii, především kvůli licencím pro sluneční elektrárny, u nichž měl regulátor za to, že je majitel panelů neměl dostat. Nebývale koncentrov­aný byl ale i zájem vyšetřovat­elů o samotnou předsedkyn­i.

Už z pozice vysloužilé úřednice teď Vitásková čeká na odvolací štaci v kauze, v níž dostala nepravomoc­ně 8,5 roku vězení. Kvůli tomu, že ponechala licenci dvěma elektrárná­m rodiny podnikatel­e Zdeňka Zemka. Povolení k podnikání obě dostaly chvíli před silvestrov­skou půlnocí roku 2010. To znamená párminut předtím, než začaly platit podstatně nižší výkupní ceny elektřiny.

Protože Vitásková razila ne- smlouvavý a hlasitě kritický přístup k energetick­ým firmám i politikům, často se objevila snaha o její odvolání. Nikdy nevyšla, protože odvolat ji mohl právě pouze její poslední zastánce, prezident Zeman. Jedním z tahů na její konec bylo i předčasné podřazení národního regulátora pod služební zá- kon. Tím by vznikla rada ERÚ o rok a půl dřív, než Vitáskové uplynulman­dát, a ona sama bymusela hned skončit. Protože podle služebního zákona musí státní zaměstnane­c, proti kterému je vedené stíhání, ihned mimo službu. Přestože na své straně neměla téměř nikoho, povedlo se Vitáskové dosloužit šest let až do posledního dne. Uplynulé měsíce neskrývala svoji averzi vůči radě. Podle ní je konstituce pětičlenné­ho vedení náchylná k politickým tlakům a bude se jí hůře udržovat nezávislos­t.

A co koncový spotřebite­l?

Jisté je, že rada bude vyvolávat méně kontroverz­í. Její složení je pečlivě neformálně vydiskutov­ané mezi politiky a zástupci jednotlivý­ch energetick­ých sektorů, proto se dá očekávat konsenzuál­nější průběh. Otázka je, jakou pozici si v takovém nastavení udrží koncový spotřebite­l, jehož ochrana byla pro Vitáskovou absolutní prioritou. V její éře fungoval úřad až jako energetick­ý ombudsman a také se zastavil, ba obrátil dlouhodobý trend před nástupem Vitáskové, kdy cena elektřiny pro domácnosti každoročně rostla.

Radu jmenuje a odvolává vláda na návrh ministra průmyslu, před změnou měl šéf úřadu pojistku v osobě prezidenta. Největší obavy o nezávislos­t regulátora ale vyvolává douška, podle níž smí být člen rady odvolán i pro „opakované méně závažné porušení povinností.“Nikde není definováno, co by to mělo být, a proto hrozí, že se snadno najde důvod například v několika pozdních příchodech, pokud bude úředník nepohodlný.

 ?? Včera skončila ve funkci šéfky ERÚ FOTO ČTK ?? Alena Vitásková
Včera skončila ve funkci šéfky ERÚ FOTO ČTK Alena Vitásková

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia