Lidové noviny

Dámské pivo Britky nerady

Britky kritizují první pivo pro ženy kvůli údajnému sexismu Jinde v Evropě ale zájem o český výrobek roste

- MIROSLAV PETR

PRAHA I ženy pijí pivo. A mnohé s nadšením. Speciální produkt vyloženě pro ně však prodává málokdo. Podnikatel­ka Martina Šmírová se to pokouší změnit a svou značku Aurosa prezentuje jako „první pivo pro ženy“. Putuje hlavně za hranice.

A tam také Šmírová nedávno s prezentací ženského piva narazila. Respektive narazila na sociálních sítích na ironické a kritické ohlasy britských pivařek, které označují marketing Aurosy za sexistický a hloupý.

Píše o tom britský deník The Telegraph. „Pivo, které se v České republice vyrábí, přichází v hezké růžové lahvi a prodává se jako první pivo pro ni. Zakladatel­ka Aurosy Martina Šmírová říká, že pivo je reprezenta­cí síly ženy a dívčiny něhy,“uvedl deník. „Pivní trh cílený konkrétně na ženy čelí ale zásadnímu odporu online uživatelů sociálních médií,“píše se dále.

Nadšení i kritika

Řada jedovatých poznámek například na Twitteru to dokládá. Zatímco v Paříži, kde letos v březnu začala mladá podnikatel­ka Aurosu prvně nabízet, vyvolalo pivo pro ženy nadšení, byť se třetinková lahev prodává za deset eur, tedy zhruba 260 korun, v Londýně se hrdé britské pivařky bouří proti údajné genderové propagandě.

„Pivo pro ni je posledním z komických marketingo­vých triků, který chce ženy obrat o jejich peníze,“posteskla si na Twitteru jedna z emancipova­ných pivařek.

Aurosa je „ženská“především díky balení v luxusní designové lahvi, ke které patří i decentní skleničky – šampusky, ale obsahem se jedná o typický český ležák. Přesněji polotmavou, nepříliš hořkou jedenáctku s jemnou chutí karamelu. Vaří se v minipivova­ru – ve Valašském pivovaru v Kozlovicíc­h nedaleko Frýdku-Místku, který patří otci Martiny Pavlu Šmírovi. „Chci ukázat, že i pivo je vhodné pro oficiální luxusní příležitos­ti jako třeba šampaňské,“uvedla Šmírová pro LN.

Sociální sítě, nejlepší reklama

Komentáře z Twitteru nebo Facebooku se však staly pro Aurosu tou nejlepší reklamou. Na základě poptávky a s pomocí agentury Czech Trade už připravuje Šmírová dodávky ženského piva do Amsterdamu a Rotterdamu, ale překvapivě i do Hongkongu.

V Česku je dámské pivo k mání také, ale jen v několika obchodech, které se věnují designu – v Praze, v Ostravě nebo Čeladné. Pivotékám a klasickým obchodům s nabídkou piva se však Šmírová vyhýbá.

V Česku je pivo určené spíše ženám výjimkou. Speciální tmavý speciál čtrnáctku Xantho krátce prodával například Žatecký pivovar. Nebo firma Pivo Praha dodnes vyrábí Šamp – pivní sekt.

„Původně jsme to mysleli hlavně pro ženy. Prostě pivo, které ženám přiblíží pivo. Jenže se po čase ukázalo, že to kupují a pijí převážně chlapi,“komentuje „úspěchy“ženského piva spolumajit­el firmy Jan Šuráň.

Šmírová už chystá další pivo – Aurosu Gold, které bude prodávat v podobném luxusním stylu, ale nebude genderově vyhraněno.

„Prezentova­t pivo jako špičkový ušlechtilý nápoj je záslužná myšlenka. Ale Češi nejsou připraveni za vysokou kvalitu u piva také více zaplatit,“soudí Pavel Borowiec, znalec trhu a vydavatel časopisu Pivo, Bier & Ale.

 ?? Skrývá polotmavou jedenáctku z Valašského pivovaru u Frýdku-Místku FOTO PETR HRICKO ?? Narůžovělá designová třetinka
Skrývá polotmavou jedenáctku z Valašského pivovaru u Frýdku-Místku FOTO PETR HRICKO Narůžovělá designová třetinka

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia