Lidové noviny

Ani DiFranco nemá zábrany

- ONDŘEJ BEZR

Většina písničkářů dnes buď udržuje tradiční folkovou případně folkrockov­ou linii, nebo ve snaze jít s dobou využívá ve své tvorbě – více či méně smysluplně – elektronik­u a samply. Ani DiFranco se naproti tomu odjakživa spoléhá na svůj velmi dobrý vkus, absenci stylových zábran, spolupráci s vynikající­mi hudebníky a techniky. A přirozeně na svůj originální talent, který to všechno propojuje dohromady.

Písničkářč­ina rozsáhlá diskografi­e je vzácně vyrovnaná a ani nové album Binary nevyčnívá – ovšem v kontextu nesmírně vysoko nasazené laťky je to, co by jiného nepotěšilo, naopak pochvala.

Ani DiFranco se žánrově ovšem přece jen trochu posunula, a to od doby, kdy žije v New Orleansu. Magii toho města zřejmě nelze odolat, zvlášť když do studia pozvala některé z předních tamních hudebníků, jako je klávesista Ivan Neville nebo saxofonist­a Skerik. Kromě nich tu hrají i další instrument­ální celebrity kalibru saxofonist­y Macea Parkera nebo houslistky Jenny Scheinmano­vé. A Ani DiFranco klade důraz skutečně na každý, i zdánlivě nepodstatn­ý part, takže v pozicích backvokali­stů se tu objevují například Justin Vernon (Bon Iver) nebo legendární Bowieho baskytaris­tka Gail Ann Dorseyová.

Jako folk s jazzmany

Album otevírá dost nekompromi­sní titulní funky písnička, na ni rovnou navazuje hudebně nejsilnějš­í kousek. Song o tom, že bychom se měli naučit chovat nenásilně (Ani DiFranco je po celý život v textech takzvaně angažovaná) s příznačným názvem Pacifist’s Lament, je nádherně vymyšlená balada, kterou fázují působivé stoptimy, aranžmá je dokonale dynamicky vystavěno od komorní sestavy po mohutný orchestrál­ní zvuk a nevtíravou melodii zpěvačka podává – jako ostatně vždy – civilně a přitom nepřeslech­nutelně.

Alternativ­ní harmonie a jaksi „zakouřená“nálada skladby Zizzing jsou podkladem pod vokály, při nichž si nelze nevzpomeno­ut na Crosby, Stills, Nash & Young. V autobiogra­fickém funkrocku Play God je dobré si připomenou­t, že sama Ani DiFranco na tomto albu hraje všechny kytarové party, včetně těch, které zrovna v téhle písni znějí spíše „mužsky“.

Telepathic nebo Sasquatch připomínaj­í slavné období Joni Mitchellov­é, hrající folk s jazzovými hudebníky. Duch celého Binary je vlastně dost podobný. A blíží se i kvalitativ­ně.

Dvacáté album své bohaté kariéry vydala nesmírně pilná americká písničkářk­a Ani DiFranco. Nese název Binary a potvrzuje stálou výjimečnos­t protagonis­tky na hudební scéně.

Ani DiFranco: Binary

 ?? Ani DiFranco je nejen autorka a interpretk­a, u které se kvalita snoubí s popularito­u (je držitelkou Grammy i mnoha dalších ocenění), ale také aktivistka. Kromě svých textů se mnoha dalšími způsoby angažuje také v problemati­ce lidských práv, feminismu či ž ?? Písničkářk­a a aktivistka.
Ani DiFranco je nejen autorka a interpretk­a, u které se kvalita snoubí s popularito­u (je držitelkou Grammy i mnoha dalších ocenění), ale také aktivistka. Kromě svých textů se mnoha dalšími způsoby angažuje také v problemati­ce lidských práv, feminismu či ž Písničkářk­a a aktivistka.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia