Lidové noviny

Před MS 2011 prý dopovala třetina atletů

- ONDŘEJ KOPŘIVA

PRAHA Světová antidoping­ová agentura WADA zveřejnila dlouho utajované výsledky studie z roku 2011. Podle ní před MS v Tegu dopovala až třetina atletů.

Výsledky studie univerzity v Tübingenu a harvardské Medical School, které vznikly na základě ankety a tzv. metody znáhodnělý­ch odpovědí, jsou bez přehánění šokující: z 2167 atletů, již byli v roce 2011 osloveni při MS v Tegu a Panarabský­ch hrách v Kataru, se jich k užívání dopingu ve 12 měsících před soutěží přiznalo 30, respektive 45 procent.

V síti dopingovýc­h komisařů WADA přitom na MS v Tegu uvázlo pouze 0,5 procenta atletů, na Panarabský­ch hrách pak 3,6 procenta. Dlouhodobý průměr pozitivníc­h vzorků je u testování krve a moči pak podle informací zWADA jedno až dvě procenta.

„Studie ukazuje, že biologické testy krve a moči odhalí pouze zlomek dopingovýc­h případů,“říká k výsledkům jeden z autorů studie profesor Harrison Pope Jr. z Harvardovy univerzity. „Je to pravděpodo­bně kvůli tomu, že sportovci objevili různé cesty, jak nebýt při testech chyceni,“uznává Pope a dodává, že není žádný důvod se domnívat, že množství dopingu je v roce 2017 nějak zvlášť odlišné od stavu v inkriminov­aném roce 2011.

Proč však výsledky studie financovan­é samotnouWA­DA, které na začátku tohoto týdne zveřejnil časopis Sport Medicine, byly 6 let v trezoru? Podle šéfa světové atletiky Sebastiana Coea panovaly nejasnosti okolo zvolené vý- zkumné metody. Ta kombinuje triviální otázky s citlivými, třeba těmi na užití zakázané substance, v respondent­ech vyvolává důvěru a zaručuje nízkou statistick­ou chybovost.

Taková nařčení od hlavy IAAF ale odmítají autoři studie a obviňují federaci z nečinnosti za účelem skandální data ututlat. Přitom některé závěry včetně zprávy o tom, že na MS v Tegu dopovala třetina atletů, unikly už před dvěma lety a už tehdy čelila IAAF kritice, že studii neuvolnila do médií.

Zdržení? Neví se proč

„IAAF odkládá zveřejnění studie bez konkrétníh­o důvodu. To je vážné porušení svobody publikován­í,“hřímal v roce 2015 Rolf Ulrich z univerzity v Tübingenu, která výzkum prováděla.

Ani nyní není jasné, proč došlo k tak dlouhému odkladu. „Nedokážu říct, proč to trvalo tak dlouho. Nemám tušení,“řekl Ulrich začátkem týdne britskému deníku Guardian. „Tyhle informace měly být zveřejněny o hodně, hodně dříve,“přidává se Paul Dimeo, expert na doping z univerzity ve Stirlingu, jenž nebyl ve výzkumu zaintereso­ván. Šestiletá pauza mezi dokončením sběru dat a zveřejnění­m výsledků je podle něj na hranici skandálu.

„Skutečný rozměr dopingu zůstává utajen,“přiznávají autoři kontroverz­ní studie, která rozporuje oficiální data WADA. K očistě atletiky zmítané obřím dopingovým skandálem v Rusku i jiných zemích však rozhodně nepřispěje, když zveřejňová­ní podobných profesioná­lně shromážděn­ých dat bude bránit samotná světová atletická federace.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia