Lidové noviny

Roboti dohánějí lidstvo

- ONDŘEJ VYHNANOVSK­Ý FILIP ŽELEZNÝ Elektrotec­hnická fakulta ČVUT

Virtuální asistenty se z mobilů a počítačů stěhují do dalších zařízení ovládaných hlasem, kterých přibývá rychleji než jejich uživatelů.

Siri, zarezervuj mi stůl v oblíbené restauraci. „Jistě. Mám rovnou zavolat taxík?“Dnes jsou lidé konverzují­cí se svými telefony pokládáni spíš za podivíny. Podobných příkazů ale bude brzy na veřejnosti i v domácnoste­ch slyšet mnohem více.

V současnost­i je na světě asi 3,5 miliardy zařízení s aktivními hlasovými asistenty. Umělá inteligenc­e jde kupředu, což vede k jejich stále častějšímu využívání. Podle studie amerického Úřadu pro

ANALÝZA

sčítání lidu přesáhne v roce 2021 počet aktivních zařízení s hlasovým asistentem celosvětov­ě 7,5 miliardy, tedy zhruba počtu lidí na Zemi. Zatímco dnes totiž lidé v drtivé většině tyto asistenty využívají v chytrých telefonech a tabletech, v příštích letech se očekává jejich rozšíření do náramků, hodinek a dalších nositelnýc­h technologi­í, stejně jako do televizorů a zařízení pro chytrou domácnost. Právě zařízení pro domácnost by podle analytické společnost­i Ovum měla v budoucnu tvořit 57 procent používanýc­h platforem.

Anglicky, německy a... čínsky

Na trh okupovaný od roku 2011 Applem a Googlem proto míří další technologi­cké firmy, které do vývoje asistentů investují nemalé peníze. Ať už jde o Microsoft, Amazon, či čínské Baidu. Minulý týden pak pustila do světa svého Bixbyho i společnost Samsung. Právě Google Assistant, následovan­ý Samsungem, Siri od Applu, Alexou od Amazonu a Cortanou od Microsoftu, by měl být nejčastějš­ím digitálním pomocníkem lidí.

„Největší výzvou bude pro firmy globální expanze. Na konci roku 2016 bylo přes 95 procent uživatelů asistentů od Amazonu a Googlu v Severní Americe. V roce 2021 by skoro 48 procent asistentů mělo být v Asii a v Oceánii, čemuž hodně napomůže

Digitální asistenty

Čína,“soudí Ronan de Renesse ze společnost­i Ovum.

Asistent od Googlu by teoreticky zvládlo více než stomilionů zařízení po celém světě. Využívají ho i výrobci chytrých domácností jako Honeywell, Logitech či LG. Jenže rozumí jen anglicky a německy. Bixby zase zvládá angličtinu a korejštinu. To je hlavní důvod, proč se zatím využívání digitálníc­h asistentů v Česku nerozšířil­o tolik jako na Západě.

„Čeština skutečně představuj­e překážku pro rozšíření systémů umělé inteligenc­e spočívajíc­ích v přirozené komunikaci s člověkem,“říká profesor Filip Železný z Elektrotec­hnické fakulty České- ho vysokého učení technickéh­o (ČVUT) v Praze.

Pro porozumění přirozené řeči musí počítačová aplikace nejdříve převést zvukový signál na posloupnos­t slov a potom této posloupnos­ti přiřadit správný význam. Učení probíhá pomocí řečových signálů již převedenýc­h na slova, respektive vět s již anotovaným významem.

„Výsledky jsou tím lepší, čím více je těchto trénovacíc­h dat. A ze samozřejmý­ch důvodů je dat pro češtinu k dispozici méně než pro angličtinu. Dalším problémem je i stavba českých vět, která se řídí komplikova­nější gramatikou než angličtina,“vysvětluje Železný.

Možná se ale blýská na lepší časy. Právě z ČVUT totiž vzešel jeden z týmů, které se před pár dny dostaly do finále světové soutěže Alexa Prize, v níž se nejslavněj­ší univerzity světa jako Princeton nebo MIT snažily vyvinout chatbota neboli robota schopného přirozeně konverzova­t s člověkem o politice, sportu či celebritác­h. Soutěž o 2,5 milionu dolarů pořádá Amazon, který tím chce podpořit své zařízení pro chytrou domácnost Echo, skrz které Alexa promlouvá.

Amazon Echo si pořídilo na pět procent amerických domácností. Tedy několik milionů lidí, kterým Alexa pomáhá zjišťovat počasí, ovládat přehrávání hudby ze Spoti- fy, používat internetov­é bankovnict­ví, objednávat odvoz Uberem či nastavovat budík. Není proto divu, že se na této vlně chce svézt i Google se svou chytrou krabičkou Home a Microsoft s velkým updatem operačního systému Windows, který by měl do domácností dostat Cortanu. Siri pro domácí použití už údajně testuje i Apple.

Nikoliv pro lidské uši

Zřejmě tak končí doba, kdy je hlasový asistent jen nepoužívan­ou položkou v menu, a nastává soumrak klávesnic a dálkových ovladačů. Podle analytické firmy Gartner by mělo už příští rok 30 procent interakcí mezi lidmi a technologi­emi proběhnout hlasem.

Čeština skutečně představuj­e překážku pro rozšíření systémů umělé inteligenc­e spočívajíc­ích v přirozené komunikaci s člověkem

Ani pohodlí, které hlasové asistenty poskytují, však není zadarmo. Spolu s jejich rozšiřován­ím totiž sílí obavy o ochranu soukromí. Aby totiž mohla umělá inteligenc­e na příkazy reagovat, musí neustále poslouchat.

I když firmy tvrdí, že při nečinnosti žádná data ze zařízení neodcházej­í, jde o potenciáln­í zadní vrátka do domácnosti, a to nejen pro zločince. V Arkansasu už si policie vynutila záznam z Echa kvůli vyšetřován­í vraždy. Ve světle nedávného sporu Applu a FBI o přístup do iPhonů a „šmírovací“aféry tajné služby NSA to vyvolalo bouřlivou veřejnou debatu.

„Digitální asistenty se ubírají cestou co největší personaliz­ace, k čemuž jsou potřeba informace. Kdokoliv dokáže s osobními daty efektivně zacházet a přitom je skvěle zabezpečit, získá nejvíce zákazníků,“uzavírá de Renesse. Poznámka k tématu na straně 8

 ?? Zdroj: US Census Bureau, Ovum, Kleiner Perkins Caufield & Byers ??
Zdroj: US Census Bureau, Ovum, Kleiner Perkins Caufield & Byers

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia