Lidové noviny

Severní Korea? Hit ruských turistů

Za dozoru průvodce je možné si zalyžovat, zaplavat i ukojit svou nostalgii po SSSR

- PETRA PROCHÁZKOV­Á

MOSKVA/PCHJONGJAN­G „Odhal nejméně prozkouman­ou zemi světa. Nezapomenu­telná cesta a možnost vidět vše svýma očima!“hlásá reklamní leták „oficiální cestovní kanceláře pro Korejskou lidově demokratic­kou republiku“. Vše v ruštině. V pravém horním rohu jsou dvě čísla, u nichž je sdělení, že fungují 24 hodin denně. Je tomu skutečně tak. Málokdo předpoklád­al, že tato služba bude plně využívána. Od srpna letošního roku, kdy kancelář zahájila prodej zájezdů, zvoní telefony bez přestání. Severní Korea se v Rusku na poslední chvíli stala hitem letošní sezony.

Před třemi týdny se v ruské státní agentuře RIA Novosti konala tisková konference, na které byla oznámena senzační novina – vzniká první ruská cestovka, jež získala souhlas vedení KLDR k tomu, aby přivážela do země turisty – agentura NKorean.

Zpráva vyvolala bouřlivou odezvu. Zájem zatím nezhatila ani napjatá situace, která na Korejském poloostrov­ě panuje po poslední nukleární zkoušce. V nabídce jsou pěti- až patnáctide­nní zájezdy do „země s unikátní historií, překrásnou přírodou a dobrosrdeč­nými lidmi“. Stačí, když si zájemce za pět dnů zaplatí asi 58 tisíc rublů (23 tisíc korun), za patnáct 116 tisíc rublů (46 tisíc korun). Není to cena závratná, ale pro běžného Rusa je nezanedbat­elná. V ceně je garance bezpečnost­i, zato v ní není letenka. To znamená pár desítek tisíc navíc. Přesto se v prvních dnech server pod návalem zájemců opakovaně zhroutil. Nyní funguje stabilně.

Vytlačili Američany

Radami, zda do Severní Koreje jet, či ne a jak se tam chovat, co očekávat a co rozhodně nedělat, se v současnost­i hemží ruský tisk i internet. Boom zájmu je mj. vyvolán i tím, že od 1. září mají de facto zakázáno překročit severokore­jské hranice občané USA. Washington vyhlásil opatření 2. srpna a vyzval i ty Američany, kteří se zrovna v KLDR nacházejí, aby do 1. září stát opustili. Pro držitele amerického pasu je totiž Severní Korea neúměrně nebezpečná, a stala se tak jedinou zemí světa, kam vlastní stát Američanům výslovně zakazuje jezdit. Proto se hned v srpnu na jejich místo začali tlačit Rusové. Nejspíš tuto náhradu vymysleli v Pchjongjan­gu a Rusku přišla nabídka k chuti. Cesta do komunistic­kého „ráje“může pro některé Rusy znamenat i návrat do vlastní minulosti – mohou tak ukojit nostalgii a stesk po „starých dobrých“sovětských časech.

Reportér rozhlasové stanice Svoboda, který moskevskou kancelář agentury navštívil, popisuje ale i to, jak si zájezdy kupují celé rodiny včetně dětí. To nikdo nečekal, takže teď se jedná s korejskými hostiteli o dětských slevách. Podle ředitelky kanceláře Julie Muchtasipo­vové si lidé chtějí i zalyžovat v jediném vysokohors­kém středisku Masik Pass Ski Resort, jež bylo slavnostně otevřeno 1. ledna 2014, nebo zaplavat v moři. Vše je prý možné, ovšem za dozoru průvodce, který turistu neopustí ani v noci.

Hlavně se ale návštěvník může od rána do večera „cpát“korejskými jídly. Což je v zemi, jež v letech 1995 až 1999 bojovala s hladomorem a přišla o statisíce, možná miliony obyvatel, poněkud zvrácené. „Cesta do Severní Koreje je unikátní zkušenost, na kterou nezapomene­te,“hlásá agentura NKorean. Na jejím webu je to jedna z mála absolutníc­h pravd.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia