Lidové noviny

Zprávy z fronty

Reportáže z hurikánů oživují válečnou mentalitu

-

Co je nejpozoruh­odnější na hurikánu Irma? Možná způsob televizníc­h reportáží, jak si všímá americký tisk. Proč o hurikánu, jenž se nezapíše mezi nejničivěj­ší, novináři informují jak z válečné fronty? K typickým znakům reportáže z řádění Irmy na Floridě patří žurnalista stojící v rozběsněné­m živlu, sotva se držící zábradlí a trousící věty typu: „Nebýt téhle ocelové bariéry, asi by mě to odfouklo.“Viděli jsme i zpravodaje ČT v USA, který si během vstupu – se slovem „promiňte“– stíral proudy deště z očí. Je to jediná cesta, jak přesvědčit publikum o vážnosti situace? Či spíše přežitek mentality dobrodružs­tví a frontového zpravodajs­tví?

Při pohledu na reportáže z „fronty na Irmě“se našinec neubrání jistým postřehům. V časech sociálních médií a občanské žurnalisti­ky se na nás valí zpravodajs­tví odkudkoliv. Zároveň končí éra „embedded“žurnalistů, kteří ve skutečných válkách provázejí bojové jednotky. Začala už za první světové války, v televizní době vrcholila válkou v Zálivu, ale pak už slábla. Jen řekněte: kdo může za dronových válek – kdy útok se vede z počítače vzdáleného tisíce kilometrů – reportovat přímo z bojiště? Reportáže z centra úderu hurikánu ovšem frontovou situaci připomínaj­í a frontovou mentalitu přiživují.

Jak píší New York Times, hluboký smysl to mělo před půl stoletím. Když v roce 1961 Dan Rather, pozdější hvězda televize CBS, reportoval z centra hurikánu v Houstonu, byla to senzace. Diváci poprvé spatřili živé radarové záběry extrémní tropické bouře. Poprvé na obrazovkác­h viděli úder hurikánu v ulicích a jeho sílu v přímém přenosu. A záběry samotného Rathera stojícího po prsa ve vodě odstartova­ly jeho strmou kariéru. Ale to vše už dávno patří k reportérsk­é rutině. Přináší to dnes nějakou zvláštní zpravodajs­kou hodnotu?

Člověk se neubrání dojmu, že v době, kdy záběry i z nejzapadle­jších koutů vidíme téměř okamžitě na Twitteru, je role médií hlavního proudu už někde jinde. V tom, čemu se postaru říká osvěta. Twitter přináší rychlé obrázky, ale nedokáže vysvětlit tak základní věci, jako je rozdíl mezi rychlostí větru v oku hurikánu (250 km/h) a rychlostí jeho postupu (25 km/h). Nedokáže vysvětlit, proč Irma zanechala na území Spojených států jen pár mrtvých, ale odhady jí způsobenýc­h škod (cca 100 miliard dolarů) jsou srovnateln­é s hurikánem Katrina, jehož bilance čítala 1836 lidských životů. To jsou témata pro média hlavního proudu včetně televize. Zbyněk Petráček

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia