Lidové noviny

DISKUSE – BYLO VYSTOUPENÍ MINISTRA ZAORÁLKA V NÁRODNÍM DIVADLE ZA HRANICÍ DOBRÉHO VKUSU? Národ sobě, nikoli partajím!

Předvolebn­í guláš lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka v Národním divadle je síla

-

Musela to být múza Thalia, kdo mi v téměř devadesáti­letém životě nadělil přes sedmdesát let u divadla. Jako dramatik jsem v mládí poznal všechny domácí scény, jakož desítky scén zemí „tábora míru a socialismu“, v druhém poločase také mnoho divadel v západní Evropě a v Americe. V nich všech však jedno bylo a zřejmě zůstane stejné: v každé z institucí, které Němci nazvali Gesamtkuns­twerk, něco jako „všeumělstv­í“, se potkávají svěřenci veškerých múz – skladatelé, spisovatel­é, herci, zpěváci, hudebníci, tanečníci, výtvarníci… Proto bývá v divadlech libovolné velikosti ve vnitřní soutěži talentů a výkonů pěkně husto, což nepřetržit­ě vyvolává střídavé napětí, bez něhož však nevzniká, čemu se říká kumšt. Vyspělé národy s tím počítají a dávají šéfům souborů naprostou důvěru, zaručujíce jim smluvně právo plně rozhodovat, aby ty pulsující živly v čase své kompetence spravovali sami, neboť jim jen oni rozumějí.

Národní divadlo v Praze, fungující letos 136. rok, má v dané chvíli 587 umělců, jimž sekunduje 586 členů umělecko-technicko-servisního personálu. V administra­tivě a v marketingu pracuje 142 osob a těch dohromady 1315 žen a mužů zajišťuje denní provoz na čtyřech velkých scénách i v řadě zkušeben. Osobnosti schopné takové kolosy uřídit lze v České republice spočítat na prstech ruky, a proto bývají beznadějně zadány. Praha má štěstí, že získala dlouholeté­ho ředitele čtyřsoubor­ového Divadla Josefa Kajetána v Plzni Jana Buriana, který po sobě zanechal i supermoder­ní divadelní novostavbu, jež by se mohla jmenovat Burištejn. Teď navíc denně zajišťuje existenci i několika stům členů Státní opery, jejíž budova je na dva roky v přestavbě, a podobá se tím provazocho­dci bez sítě. Že 60 sboristů, členů jedné z devíti odborových organizací v ND, na něho přesto vyšle šíp stávkové pohotovost­i, je jejich svaté právo. Ale že si na to pozvou až do Národního politickou lobby, a tím z něj učiní tribunu volebního klání, je podraz non plus ultra.

Aniž by se ohlásil vedení divadla či resortu kultury, ministr zahraničí (!) spolu s poslancem Adámkem, jenž v LN žádal odstranění stávajícíh­o ředitele, doprovázen ochrankou, odboráři, fotografy a kameramany přerušil zkoušku na jevišti (!) i ve zkušebně (!), kde měl kritický projev (!). Byl jsem po svém zvlastivyn­esení v roce 1979 deset let členem vídeňského Burgtheatr­u, vlajkové lodi německy mluvících divadel. Že by si sebevyšší činitel dovolil, co ti dva naši, je z říše snů. Výbuch odporu médií i společnost­i by ho donutil vzít klobouk a poroučet se.

Ministersk­á selhání

Právě mé kulatiny, i když ještě o pár měsíců nedožité, mně dávají zvykové právo nabízet mladším vzájemné tykání, což odmítnou snad jen vysokonosí, takže: Vážený Lubomíre (Zaorálku), zklamal jsi mě už tím, že jsi za čtyři roky ministrová­ní, ač mnou informován, jak kauza Milan Sedláček doslova hubí tři lidi i jejich rodiny, neuznal za nutné veřejně potvrdit, že bývalý velvyslane­c, vláčený od září roku 2009 blátem a přitom už popáté nepravomoc­ně osvobozený, neodcizil Tvému ministerst­vu ani vindru, takže by měl být po osmi letech justičního ubíjení osvobozen pravomocně, abys ho mohl vzápětí jmenovat velvyslanc­em a ukončit jeho ničím nezaviněný pád do nicoty. Že místo toho, dokonce ve funkci lídra ČSSD!, podnikneš spanilý nájezd do Národního divadla, o němž máš stejně jako pan Adámek jednostran­né informace z třetí ruky, abys tam, přerušiv Verdiho, vařil svůj volební guláš, to je fakt síla!

Ale podepsal ses na tom i Ty, milý Danieli (Hermane) – to říkám, přestože si Tě vážím za Tvou občanskou kuráž –, jelikož jsi hlasitě neupozorni­l kolegu Lubomíra, že národ český postavil z grejcárků, byť i s pomocí osvíceného panovníka, Národní divadlo sobě, a ne pro nějakou partaj, ať takovou, či makovou. A na situaci naší první scény, která se nikdy nemůže stát vrcholnou světovou scénou jako třeba Vídeňská státní opera, dokud ji bude svazovat přežilá šněrovačka příspěvkov­é organizace, se podílíš tím, že jsi během čtyřletého působení o píď nepřiblíži­l zákon o veřejné kulturní instituci, jenž to jediný může umožnit i dalším vrcholným uměleckým institucím. Dokázal jsi přizpůsobi­t osobní život poznané pravdě, ale ještě za ni neumíš bojovat!

Ana závěr, Lubomíre: Netuším, kolik nových voličů jsi v Národním divadle pro svou stranu získal, ale vím jistě, žes jí jednoho tradičního zahnal. Ten totiž, pokud mladá strana chytrých nezpochybn­í naši příslušnos­t k Evropské unii a k NATO, bude poprvé volit Piráty, aby sněmovna už nepřipomín­ala orloj osazený dávno oposloucha­nými politikáři.

 ?? Lídr ČSSD Lubomír Zaorálek během své čtvrteční návštěvy Národního divadla. FOTO FACEBOOK LUBOMÍRA ZAORÁLKA ?? Zkouška orchestru.
Lídr ČSSD Lubomír Zaorálek během své čtvrteční návštěvy Národního divadla. FOTO FACEBOOK LUBOMÍRA ZAORÁLKA Zkouška orchestru.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia