Poprask: Semelová „u Havla“

Lidove noviny - - Domov - MICHAELA KABÁTOVÁ ŠÁRKA KABÁTOVÁ

PRAHA Jméno prvního postkomunistického prezidenta Václava Havla je hned u vchodu do budovy na pražské Národní třídě. Vedle něj červené srdce, kterým často doprovázel svůj podpis.

Uvnitř Knihovny Václava Havla jsou odkazy na něj všude. Busta a autorské knihy na poličce. Portrét v nadživotní velikosti, který zabírá většinu stěny. Do tohoto prostředí protknutého bojem proti totalitě vchází Marta Semelová (KSČM), která se netají obdivem k režimu, během něhož byl Havel perzekvován. Usmívá se, zdraví přítomné a usedá na své místo, hned pod Havlův portrét. Někteří na sobě nechávají znát zaskočení. Když jimoderátor představuje publiku slovy „paní poslankyně Semelová“, ozve se z prostřední řady polohlasem: „Soudružka!“

Jak LN jako první informovaly, členku sněmovního školského výboru pozvala na čtvrteční debatu o budoucnosti tuzemského vzdělávání Česká středoškolská unie. Stejně jako zástupce politických stran, které mají šanci uspět během nadcházejících sněmovních voleb. Havlova knihovna pro čtvrteční debatu poskytla prostory.

„Nemůžeme se s tím smířit“

Proti přítomnosti Semelové se ještě ten večer ohradil ředitel knihovny Michael Žantovský. O její účasti na debatě podle svých slov nevěděl a bránil by jí. Od příznivců knihovny nicméně momentálně schytává kritiku.

„Nebránili jsme se účasti zástupce KSČM v diskusi o vzdělávání. Člověk, který veřejně popírá zloči- ny komunistického režimu, se ale sám vyřazuje z veřejné diskuse. O účasti paní Semelové v diskusi jsem nebyl informován. Dozvěděl jsem se o ní až následně. Kdybych byl o ní věděl, kategoricky bych se jí bránil,“řekl Žantovský.

Naráží tak například na výrok poslankyně z února 2014 v pořadu ČT. V něm mimo jiné prohlásila, že obsazení Československa v roce 1968 nebylo okupací, ale internacionální pomocí. Glorifikovat Havla podle ní není důvod. Obdivuje totiž jiného bývalého prezidenta – Klementa Gottwalda.

„Bylo zdravotnictví, za které se nemuselo platit. Školství bylo bez poplatků, kultura byla dostupná všem,“chválila Vítězný únor nad Gottwaldovým hrobem na Olšanských hřbitovech, kde každý rok zpívá Internacionálu.

Také zpochybnila, že by byla přiznání Milady Horákové ve vykonstruovaném politickém procesu vynucená. „Bylo to v té době, já to považuji samozřejmě za nešťastné, nicméně Milada Horáková se také přiznala ke všemu, ke své činnosti,“pronesla doslova.

Popírání zločinů komunismu je podle Žantovského hanebné a mělo by být trestně postižitelné. „To, že se osoba tak žalostného charakteru má veřejně vyjadřovat k otázkám výchovy mladé generace, je pak politický skandál, za který je odpovědná i strana, již soudružka Semelová reprezentuje,“uvedl Žantovský. Před rokem nicméně soud rozhodl, že se Semelová za výrok o Horákové omlouvat nemusí.

„Kritiku jsem nečetla“

Poslankyně LN napsala, že neváhala, jestli má do Knihovny Václava Havla přijít. „Vyjádření Michaela Žantovského považuji za prokazatelnou ukázku jeho falešných představ o svobodě a demokracii, kterými se tak halasně často zaklíná. Hloupé, antikomunismem zaslepené vyjádření nastavuje zrcadlo jemu a všem dnešním lustrujícím rádoby demokratům,“dodala.

Představit program přišli zástupci všech stran ve sněmovně. Odmítla pouze Strana přímé demokracie Tomia Okamury. Starostové se na poslední chvíli omluvi- li. „Zástupce do debaty jsme vybírali podle předvolebních průzkumů společnosti Median,“řekla předsedkyně České středoškolské unie Lenka Štěpánová.

Během včerejška však unie poslala další vyjádření.

„Demokratická diskuse o směřování školství by měla být založena na pluralitě názorů. Je na divákovi, aby se rozhodl, kterou ze stran ve volbách podpoří, a je na vzdělávacích institucích, aby vychovaly kriticky smýšlející osobnosti schopné uvažovat v kontextu,“řekla Lenka Štěpánová, předsedkyně České středoškolské unie.

Popírání politických zločinů minulého režimu je podle unie nepřijatelné, ale nebylo předmětem čtvrteční diskuse.

Semelová, která má mnohaletou zkušenost s učením žáků na prvním stupni, by hlavně prosazovala, aby kantoři nebyli tolik zavalení administrativou. „Učitel má mít podmínky k tomu, aby mohl učit a podporovat u studentů kritické myšlení,“řekla poslankyně.

Knihovna Václava Havla si vzala za cíl šířit význam zápasu za svobodu v době totality. V rámci předvolební debaty v ní ale prezentovala stranický program obdivovatelka Klementa Gottwalda, komunistická poslankyně Marta Semelová.

Marta Semelová se v knihovně účastnila debaty o školství. Jestli má na akci přijít, prý vůbec neváhala. FOTO MAFRA – MICHAL ŠULA

S Havlem v zádech.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.