Na Oktoberfest dohlédnou stovky policistů i kamery

Lidove noviny - - Svět - MNICHOV

Přísné kontroly u vstupu, stovky policistů a desítky bezpečnostních kamer. Už 184. ročník mnichovského pivního festivalu Oktoberfest, který dnes začíná tradičně v areálu Tereziánské louky, doprovázímimořádně přísná bezpečnostní opatření.

Zvolání „Je naraženo!“zahájí slavnosti radovánek, pivních degustací i dobrého jídla. Jde o největší festival svého druhu na světě. V příštích 17 dnech očekávají organizátoři festivalu přinejmenším šest milionů návštěvníků a nechtějí nic podcenit.

„Nevíme o žádné konkrétní hrozbě, ale je jasné, že slavnosti takového mezinárodního významu mohou být cílem teroristického útoku,“uvedl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann s tím, že vysoké riziko útoků stále platí pro celé Německo.

Celý areál je oplocen. Při vstupních kontrolách se bude přísně dbát na to, aby nikdo nepronesl dovnitř žádný batoh ani větší tašku. Obavy o bezpečnost provázely festival již loni. Letos je ještě násobí blízké datum parlamentních voleb a také znepokojení, které Němci cítí po teroristickém útoku na vánoční trh v Berlíně, při němž loni zahynulo 12 lidí.

Na festival dohlédne nejen rekordních 600 policistů, ale také čtyři desítky bezpečnostních kamer. Pro celý areál platí zákaz létání, což se týká i dronů.

Každý den musí opustit areál zásobovací vozy ještě před tím, než do něj vkročí první návštěvník, tedy už v deset dopoledne. O víkendech se otevírá ještě o hodinu dříve. Areál budou vždy zavírat až v půl jedenácté večer.

„Snažili jsme se zvýšit bezpeč- nostní opatření, ale současně přitom nenarušit uvolněný ráz pivních slavností,“vysvětlil zástupce mnichovského starosty Josef Schmid.

Mnichovský primátor Dieter Reiter dnes v poledne narazí dřevěnou palicí sud v obřím festivalovém stanu rodiny Schottenhamelů. Zahájí tak tradiční bavorské pivní slavnosti, na které se chystají miliony návštěvníků.

Pivo opět podražilo

Také letos platí, že litrový tuplák je o něco dražší než před rokem. Letos za něj milovníci piva zaplatí přinejmenším 10 eur a 60 centů (asi 276 korun). Loni stál nejlevnější tuplák o 20 centů méně.

Pořadatelé věří, že to návštěvníky neodradí. Vytočit chtějí sedm milionů litrů pěnivého nápoje.

Nabízejí i novinku: vůbec poprvé si u mohou návštěvníci zaplatit degustaci s pomocí nové aplikace v mobilních telefonech. Jiná aplikace jim zase interaktivně zmapuje celý areál, takže budou moci třeba snadno zjistit, ve kterých ze tří desítek stanů se právě uvolnila místa k sezení či kde najdou svoji oblíbenou značku zlatavého moku.

Servírky v tradičních lidových krojích – dirndlech – budou roznášet produkty proslulých mnichovských pivnic, jako jsou Augustiner, Löwenbräu či Hofbräu.

Na talířích čekají hosty typické bavorské pochutiny jako oblíbené preclíky, grilované klobásy a kuřata. Vše doprovodí rozličné dětské atrakce od kolotočů až po horské dráhy.

Kořeny slavnosti spadají až do poloviny října 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem velkolepou pivní slavnost s koňským dostihem.

Akce měla okamžitě obrovský úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost ( Oktoberfest). Svůj název si udržela i poté, co organizátoři kvůli teplejšímu počasí posunuli její začátek na září. sla

Popíjení piva na slavném Oktoberfestu se může návštěvníkům značně prodražit. Letos vyjde tuplák na deset eur a 60 centů (asi 276 korun). FOTO ČTK/ AP

Na zdraví!

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.