Kdo se udrží vedoucí Plzně?

Lidove noviny - - Sport - ANTONÍN VAVRDA

Slavia i Sparta mají před zítřejším 288. fotbalovým derby ke spokojenosti daleko.

PRAHA Poprvé po osmi letech půjdou do souboje odvěkých rivalů coby obhájci titulu slávisté, v nové sezoně se však však rozhodně nedaří podle představ. Hrají sice základní skupinu Evropské ligy, po mocném letním posílení však toužili po Lize mistrů. A byť v domácí soutěži i po šesti odehraných kolech drží ligovou neporazitelnost pod koučem Jaroslavem Šilhavým, na zatím stoprocentní Plzeň ztrácí už šest bodů.

Sparta získala titul naposledy v roce 2014 a v Lize mistrů chyběla od roku 2006. Aby si coby příští mistr také zajistila přímý postup do milionářské soutěže, angažovali Letenští na trenérskou židli italského elegána Andreu Stramaccioniho. Ten během léta pózoval s jednou zahraniční posilou za druhou. Bohatý mecenáš Daniel Křetínský vynaložil na nová jména bezmála 260 milionů korun.

Tajným žolíkem pro nedělní derby však nakonec nemusí být žádný Tal Ben-Chaim či Jonathan Biabiany, ale Tomáš Rosický. Ten se rok po návratu na Letnou konečně mohl věnovat více než návštěvám rehabilitačních středisek fotbalu.

Uplynulou neděli pak poprvé nastoupil v základní sestavě a proti Karviné předvedl návrat hodný „malého Mozarta“. Při výhře 2:0 vstřelil úvodní gól zápasu, s jeho kreativními kousky pak ožila celá ofenziva týmu. Stramaccioni měl na hřišti konečně vytouženou klasickou desítku – tvůrce hry. „Tom je pro nás nesmírně důležitý, je to skvělý hráč. Těšíme se na to, že bude hrát dál,“řekl před derby za celou sparťanskou kabinu obránce Costa. Je téměř jistě, že Rosický nastoupí v základu hostů také ve vyprodaném Edenu.

Sílu okamžiku nejsledovanějšího zápasu české scény stihl poznat i kouč Letenských, který zažil podobné duely už v Itálii a Řecku. „Od chvíle, co jsem přišel do Prahy, všichni mluví jen o derby. Je to šance ukázat, že si zasloužíme nosit barvy Sparty,“přiznal Stramaccioni. Poslední věta dostává s ohledem na současné poměry další rozměr. Klub bojuje s vlastními ultras, kterým se hrubě nelíbí vstup do nového ligového ročníku (ztráta sedmi bodů na Plzeň) i nečekaně brzké vyřazení z pohárové Evropy.

288. derby pražských S se v rámci 7. ligového kola hraje zítra od 18 hodin v Edenu. Pískat bude rozhodčí Jílek.

Předpokládané sestavy - Slavia: Laštůvka - Frydrych, Jugas, Deli, Bořil - Ngadeu - Van Buren, Rotaň, Hušbauer, Stoch - Škoda. Sparta: Dúbravka - Zahustel, Mareček, Costa, Čivič - Mandjeck, M. Frýdek - Biabiany, Rosický, Šural - Lafata.

„Pokud porazíme Slavii, jdeme před ni, to je pro nás hlavní,“přidal další motivaci Rosický.

Oba rivalové potřebují výhru jako sůl i v honbě za Plzní.

Do vzájemného duelu vstupují s vítězstvím v kapse také domácí. Ti se naladili triumfem z Evropské ligy, kdy na úvod skupiny porazili 1:0 izraelské Maccabi Tel Aviv.

„Derby ale bude těžší zápas sMaccabi. Bude bouřlivější, dorazí více lidí. Co se týče výsledku, rozhodující pro vývoj sezony ale myslím ještě nebude,“řekl kouč domácích Šilhavý. „Sérii bez porážky beru s nadhledem. Klidně bych ji vyměnil i za porážku, pokud bychom získali titul. Je to ale příjemné, a kdyby to mělo trvat ještě nějakou dobu i po zápase se Spartou, určitě bych se nezlobil,“dodal s úsměvem.

V neděli tak může zabít dvě mouchy jednou ranou: pokud ani popáté v řadě Slavia s rivalem neprohraje, vyrovná rekordní sérii neporazitelnosti, kterou drží právě Sparta z let 2009 a 2010, a navíc zůstane v tabulce nad ní.

Se po návratu do Slavie uvedl trefou v Evropské lize FOTO ČTK

Tomáš Necid

Hrál v minulém kole od začátku a vstřelil gól FOTO ČTK

Tomáš Rosický

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.