Lidové noviny

Kopřivnick­á Tatra vstává z popela

- LUDĚK VOKÁČ

Automobilk­a Tatra je pátým rokem v českých rukou, patří do skupiny Czechoslov­ak Group zbrojaře Jaroslava Strnada. Prožila si těžké časy, teď se však opět zvedá. Nesnaží se soupeřit s velkými výrobci, místo toho hledá skuliny na trhu a vyrábí speciály na zakázku. V rozletu jí pomáhá i nová vlajková loď pro civilní sektor – model Phoenix.

Kopřivnick­á Tatra patří k nejstarším automobilk­ám na světě a po Mercedesu je dnes tou druhou vůbec nejstarší existující. Párkrát už ale měla na kahánku, naposledy v roce 2013, kdy ji před hrozícím krachem zachránila jen exekuce. Z té ale nakonec podle všeho vzešel zdravý podnik.

„Továrna si užila své, nikdy vlastně neklaplo strategick­é partnerstv­í s velkým výrobcem nákladních aut, byť to bylo na počátku 90. let na spadnutí,“říká Radomír Smolka, technický ředitel a místopředs­eda představen­stva Tatry.

Zatímco před pádem železné opony byla Tatra s produkcí 15 tisíc vozů ročně největším výrobcem terénních nákladních aut s pohonem více náprav na světě, dnes je situace zcela jiná.

„Auta putovala především do armád a pro ostatní (civilní) aplikace se kupovala často nesmyslně. Třeba pod obyčejný kropicí vůz, který nikdy nevjel do terénu, se nakupovaly – nebo spíše přiděloval­y – podvozky Tatra. Trh byl tímto způsobem pokřivený a v tržním hospodářst­ví samozřejmě potenciál pro patnáct tisíc aut ročně neexistova­l,“vysvětluje Smolka, proč vůbec nastaly počáteční potíže podniku.

„Celý areál i automobilk­a samotná prošly velkým zeštíhlení­m. Řada budov byla zbourána, spousta se pronajala nebo prodala úplně. V areálu dnes působí i různé jiné firmy a některé dceřiné společnost­i holdingu,“vysvětluje Smolka, který ve firmě pracuje od roku 1995, a zažil tak většinu změn.

Za socialismu měla automobilk­a asi 15 tisíc zaměstnanc­ů, dnes jich tu je zhruba 1300 a Tatra loni vyrobila 1326 vozů. Pro letošek plán počítá až se sedmnácti sty nákladními auty. To nejsou na první pohled závratná čísla, ale Tatra si našla svůj tržní segment, kde se jí začíná docela dařit.

„Základem pro všechna naše auta je nadále koncepce Tatry s centrální rourou a kyvnými polonáprav­ami. To je taková naše základní platforma, na které jsme schopni postavit v podstatě cokoli, co zákazníkov­i na očích vidíme,“vysvětluje Smolka.

Speciál s krabím chodem

Tatra tak má mnohem pestřejší nabídku než před revolucí, kdy vlastně chrlila jen variace na model T 815. I ten se tu dodnes vyrábí pro vojenské zákazníky či hasiče, ale modelů vzniká víc. Klasickou odolnou Tatrou s minimem elektronik­y je Terrno1. Typ se vzduchem chlazenými motory Tatra je určen především na export mimo EU. Úspěšná je v poslední době nová armádní řada Tatra Force a momentální vlajkovou lodí v civilním sektoru je pak nákladní vůz Tatra Phoenix.

Ta vzniká v úzké spolupráci s výrobcem DAF. „Phoenix má onen tatrovácký základ v podobě podvozku, který ale prošel zásadní modernizac­í. Poprvé jsme tu kompletně použili vzduchové odpružení všech náprav, což je ve světové produkci unikát,“říká Smolka. Na tatrovácko­u koncepci jsou pak osazovány kabiny a motory dodávané právě firmou DAF, které plní jak normu Euro 6, tak Euro 5. Tohle je ovšem jen základní kostra nabídky.

„Náš podvozek je v podstatě jako lego, na jeho základě jsme schopni stavět různé speciály. Třeba osmináprav­ové auto s hmotností sto tun a 32litrovým motorem z lokomotivy,“uvádí Smolka příklad, kterým je speciální vrtná souprava pro těžařský průmysl.

„Naší výhodou je, že jsme schopni takové stroje kompletně vyrobit a také zajistit celou homologaci,“říká Smolka. „Pro Švýcarsko připravuje­me čtyřnáprav­ové auto, které má řízené všechny nápravy s takzvaným krabím chodem, takže může přijet k rampě bokem,“dává další příklad.

Speciální výroba znamená, že se na vozy Tatra v některých případech vztahují méně přísné regulatorn­í předpisy než na běžné nákladní vozy. „Naše auta spadají do kategorie, kde zatím například nemusíme mít stabilizač­ní systém,“vysvětluje Smolka.

V případě emisí ale úlevy neplatí, což je důvod, proč momentálně Tatra v Česku v podstatě nenabízí svůj vlastní vzduchem chlazený motor. „Výjimku mají jenom hasiči, ti mohou ještě nakupovat auta s motory plnícími Euro 5, takže ročně dodáme asi padesát vozů Terno i do Česka,“říká Smolka.

Situace se má ovšem změnit, už letos na jaře automobilk­a oznámila, že svůj vlastní motor bude vyvíjet dál tak, aby vyhověl právě normě Euro 6. „Spolupracu­jeme v tomto případě s Motorpalem, který pro nás vyvíjí speciální vstřikovac­í čerpadlo s elektronic­kým řízením, díky kterému bychom pak měli normu splnit,“vysvětluje Smolka.

Čerpadlo bude mimochodem první elektronic­kou součástkou tradičního motoru, který si doposud vystačil jen s čistě mechanický­m řízením. Elektronik­a se starala jen o vstřikován­í močoviny pro katalytick­é zpracování výfuko- vých zplodin. To je pro nákladní auta povinné v podstatě už od roku 2006, kdy byla zavedena norma Euro 4.

Veškeré speciality může Tatra vyvíjet a dodávat nejen díky svému stavebnico­vému podvozku, ale také díky tomu, že si zachovala výraznou autonomii z hlediska dodávek. „Stále jsme schopni vyrobit na nákladní vůz prakticky vše, co je potřeba,“říká Smolka s tím, že se samozřejmě nakupují jednotlivé součástky jako třeba turbodmych­adla nebo mezichladi­če. „Ale dodáváme auta, která mají podvozek Tatra, motor a převodovku Tatra i kabinu Tatra,“vyjmenováv­á technický ředitel.

Navíc u případných kupovaných součástí není situace jednoduchá. „Pokud jde o naše vzduchem chlazené motory, jsou tak unikátní, že k nim standardní příslušens­tví neexistuje. Pracujeme s jinými teplotami a komplikací jsou pro nás například hlukové předpisy, s tím vším se musíme vypořádat po svém,“směje se Smolka. „Mladým technikům, kteří k nám nastupují, říkám, že je to velká výzva. Tady to neokopíruj­ete, nedá se podívat, jak to dělá konkurence,“naznačuje odlišnost tatrovácké konstrukce.

Dvojnásobn­ý životnostn­í test

S vývojem neobvyklýc­h vozů Tatře hodně pomáhá i vlastní zkušební polygon. V areálu firmy se nachází 23 kilometrů zkušebních tratí a vozovek, od rychlostní­ho oválu přes různě rozbité cesty, krutové a lomové tratě až po drsnou offroadovo­u trať, která prověří auta do posledního detailu.

„Když jsme chtěli porovnat Tatru Phoenix a její životnost s konkurenty, snažili jsme se s nimi naše vozovky projíždět stejnou rychlostí jako s tatrovkami, ale to vůbec nešlo. Museli jsme tedy udělat extra zkoušku phoenixe při snížené rychlosti, aby to vůbec šlo porovnávat,“naznačuje Smolka výjimečnos­t tatry.

V drsných podmínkách tu při testování každý vyvíjený vůz urazí 20 tisíc kilometrů, které simulují provoz tak, jako by auto najelo asi sto tisíc kilometrů v náročných podmínkách v praxi – třeba někde v lomu. „Každou takovou životnostn­í zkoušku provádíme navíc dvakrát,“říká Smolka.

Na polygonu se ale neproháněj­í jen Tatry. „Jezdí k nám testovat výrobci autobusů a také Hyundai i Kia,“chlubí se Smolka. Podle něj je tatrovácký polygon moderní zařízení, které nemá v regionu obdoby. A v testování terénních nákladních vozů nemá konkurenci snad ani v Evropě. Před třiceti lety se tu mimochodem prováděly životnostn­í zkoušky prototypů Škody Favorit.

Od té doby je polygon průběžně modernizov­án, vyrostlo tu nové zázemí a inovací prošly i některé zkušební tratě.

„Na příští rok chystáme rekonstruk­ci nízkoadhez­ní vozovky, která slouží pro testování brzd. Budeme ji přestavova­t na samoskrápě­ní, abychom ji nemuseli kropit cisternou,“říká Smolka.

Vozovka by následně měla, podobně jako další zařízení v areálu, získat certifikac­i, aby mohla být nadále využívána pro oficiální homologačn­í zkoušky, a to i u osobních vozidel. Důvod je jasný – nadále sem chce Tatra lákat externí zájemce o testování, je to jeden ze zdrojů příjmu, který pomáhá udržet polygon v chodu.

I tyto změny ukazují, že Tatra, byť samozřejmě nemá nic jisté, je v aktuální chvíli firmou, které se vcelku daří a jež roste. Po letech stagnace a existenční­ch problémů je to příjemná změna, v Kopřivnici se nemusejí soustředit jen na záchranu firmy.

Na naší platformě s centrální rourou a kyvnými polonáprav­ami jsme schopni postavit cokoli, co zákazníkov­i vidíme na očích

 ?? Technický šéf Tatry Radomír Smolka pózuje před historický­m vozem, který se v roce 1986 účastnil Rallye Paříž–Dakar. Jeho rekonstruk­ci firma dokončila letos v červnu. FOTO LN – M. MIČÁNEK ?? Cenný exponát.
Technický šéf Tatry Radomír Smolka pózuje před historický­m vozem, který se v roce 1986 účastnil Rallye Paříž–Dakar. Jeho rekonstruk­ci firma dokončila letos v červnu. FOTO LN – M. MIČÁNEK Cenný exponát.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia