Sobotkův volební tah máslem

Lidove noviny - - Domov -

Sobotkův krok kritizuje i ekonomický expert ODS Jan Skopeček. „Premiér si zřejmě myslí, že je i předsedou plánovací komise z dob komunistické centrálně plánované ekonomiky. Tehdy politici a úředníci skutečně ceny tvořili a vedlo to k úpadku,“prohlásil.

Plnou podporu v podobě statistik a dat může finanční úřad očekávat od resortu zemědělství. „Ale to, jak s tím naloží a jaké budou další kroky, je jen na nich,“upozornil šéf úřadu Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Údaje ministerstva zemědělství přitom ukazují, že rostoucí cenu másla na českém trhu dlouhodobě ovlivňují především obchodníci.

Zatímco v roce 2009 byla výkupní cena litru mléka přibližně šest korun a spotřebitelská cena kilogramu másla 93 korun, v letošním roce zemědělci za litr mléka dostávají přibližně 8,5 koruny, zatímco obchodníci prodávají kilogram másla za 209 korun. Zpracovatelé ještě v roce 2009 prodávali kilogram másla za 74 korun, zatímco dnes je to podle údajů ministerstva více než 145 korun.

Pokud jde tedy o marže obchodníků, ty v roce 2009 činily na každém prodaném kilogramu másla přibližně 19 korun, zatímco nyní je na kilogramu marže přes 64 korun.

Rostoucí cena másla navíc podle ministerstva nemůže být důsledkem klesající produkce mléka, protože ta se poslední tři roky drží přibližně na stejné úrovni.

Jurečka proto v rozhovoru na rádiu Impulz připustil možnost, že vysoké ceny neodpovídají realitě trhu. „Částečně je to spekulativní záležitost,“prohlásil. Dodal ale, že je podpořená i konkrétními událostmi ve světě. Čína výrazně zvýšila poptávku po mléčných produktech a dva největší výrobci, Austrálie a Nový Zéland, zároveň zaznamenali meziroční pokles. Více lidí než v minulosti navíc dává přednost máslu před margarínem.

Cena zřejmě ještě poroste. V prosinci, kdy se v tuzemských domácnostech tradičně peče vánoční cukroví, může kostka másla stát až 70 korun.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.