Polovina národa váhá, koho volit

Lidove noviny - - Domov - ONDŘEJ KOUTNÍK

PRAHA Pokud by se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, podle průzkumníků agentury Median by je vyhrálo hnutí ANO se ziskem 27 procent hlasů. Následovala by ČSSD s 13,5 procenty a na třetím místě by skončili komunisté s 12,5 procenty hlasů.

Do role černých koňů voleb se dostávají SPD Tomia Okamury (6,5 procenta) a především Piráti, kteří strmě stoupají. Nyní by se dostali do dolní komory s šesti procenty hlasů. Za poslanecké lavice by usedli i politici ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Na pomezí se pohybuje hnutí Starostů a nezávislých (STAN), které by získalo čtyři procenta.

Agentura Median přináší rov- něž informace o tom, jaký je volební potenciál politických subjektů – tedy čísla o tom, kolik procent by subjekt získal, kdyby jej volili všichni voliči, kteří jeho vol- bu zvažují. Dle těchto údajů by se do sněmovny dostalo i hnutí STAN, které má volební potenciál osmi procent hlasů. Teoreticky by uspět mohli ještě Zelení, je- jichž volbu zvažuje pět procent voličů. Z výzkumu vyplývá, že ve hře je tři týdny před volbami značné množství nerozhodnutých hlasů. Až 51 procent voličů si není jistých účastí ve volbách nebo tím, koho volit. Podle Medianu nerozhodnutý volič váhá mezi několika stranami.

Pokud by strany ulovily všechny své potenciální voliče, do Poslanecké sněmovny by se jich v říjnových volbách podle výzkumu agentury Median mohlo dostat až devět. Ve hře je velké množství nerozhodnutých voličů.

Vláda dvou stran?

Okamura podle ředitele agentury Median Daniela Prokopa těží ze stagnace ANO a slábnutí komunistů. Piráti naopak odčerpávají voliče TOP 09. „Piráti posílili mezi mladšími voliči do 35 let, což jde mimo jiné právě na úkor TOP 09. Těží také z aktuálně zvýšené volební angažovanosti studentů a dalších svých potenciálních cílových skupin,“uvedl Prokop.

Matematik a expert na analýzu hlasování Michal Škop z projektu KohoVolit.eu přepočítal volební model Medianu na poslanecké mandáty (viz grafika). Z jeho propočtu zveřejněného včera na Facebooku vyplývá, že vládu by mohly složit ANO (73 křesel) s ČSSD (34 mandátů), na většinu by se těsně dostala i dvoučlenná koalice ANO a KSČM (29 mandátů).

Případná koalice „antibabiš“by na většinu v Poslanecké sněmovně nedosáhla. Odečteme-li KSČM a SPD, slepenec ČSSD– –ODS–TOP09–KDU ČSL–Piráti by utrhl jen 86 křesel.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.