FBI: Krajní pravice chystá útoky

Lidove noviny - - Svět - WASHINGTON

Americký federální úřad pro vyšetřování (FBI) vede asi tisícovku případů plánovaných násilných činů ze strany přívrženců krajní pravice. Ve středu o tom kongresmany informoval nový šéf FBI Christopher A. Wray s tím, že hrozba tohoto „domácího terorismu“se prakticky nijak neliší od hrozby představované radikálními islamisty.

Už dříve FBI uvedla, že vyšetřuje asi tisícovku případů, v nichž figurují potenciální zločinci inspirovaní teroristickým hnutím Islámský stát. Wray nyní podle listu The Washington Post potvrdil, že se FBI potýká i s totožným počtem případů stoupenců nadřazenosti bílé rasy.

Na otázku republikánského senátora Rona Johnsona ze státu Wisconsin, zda je rozdíl v tom, jak s těmito druhy terorismu FBI nakládá, policejní šéf řekl, že ne, s výjimkou zákonů, které mohou policisté aplikovat.

Na bílé rasisty zákon nemyslí

Federální zákon jim totiž umožňuje trestat lidi, kteří poskytnou materiální podporu zahraniční teroristické skupině. Neexistuje ale žádný zákon, který by obdobný trest ukládal za podporu násilné bělošské organizace usilující o nadřazenost vlastní rasy. Během diskuse se zákonodárci se ale šéf FBI nevyjádřil, zda by takový zákon měl být přijat.

Wray také upozornil, že se policie při vyšetřování takzvaného domácího terorismu nemůže obrátit na zahraniční zpravodajské služby, jak tomu činí u případů stoupenců Islámského státu nebo al-Káidy.

„Myslím, že Američané nechápou hladinu ohrožení, kterou představují stoupenci bílé nadřazenosti,“prohlásila demokratická senátorka Claire McCaskillová.

Wray ale ujišťoval, že potírání tohoto druhu terorismu je pro jeho podřízené vrchní prioritou a že jen v loňském roce provedli 176 zatčení.

Wray, který nahradil v květnu odvolaného Jamese Comeyho, varoval i před teroristickými útoky pomocí dronů. Upozornil na nebezpečí, že teroristé, kteří by se jinak vydali bojovat do Sýrie či Iráku za takzvaný Islámský stát, nyní kvůli jeho porážkám zůstávají doma a mohli by se pokoušet o násilné útoky na území Spojených států. rok

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.