Řešme krize přímo na místě

Lidove noviny - - Česká Pozice -

daly tisíce uprchlíků ze Sahelu, musíme pomoci stabilizovat situaci přímo na místě. Tato mise přesně vystihuje, co říkáme už dlouho. Krize musíme řešit tam, kde vznikají, nikoliv až jejich následky na evropské půdě.

LN Kolik tam působí našich vojáků a co dělají?

V Mali máme 41 vojáků. Dva instruktoři připravují s kolegy z dalších zemí v kempu Koulikoro příslušníky místní armády. Zbylá část jednotky chrání velitelství výcvikové mise v Bamaku. A velmi spolehlivě, což již několikrát prokázali při střetu s útočníky. A když je třeba, jsou naše rychlé reakční týmy připravené k zásahu imimo velitelství. Pod hlavičkou OSN loni slou- žilo 25 příslušníků našich speciálních sil, kteří prováděli zejména průzkum a zpravodajskou činnost. A protože odvedli skvělou práci, má vedení operace zájem o další české zapojení.

Mise v Mali je podle ministra obrany Martina Stropnického příkladem, že krize musí západní svět řešit tam, kde vznikají, a nikoliv až jejich následky na evropské půdě.

LN Je to první takové nasazení v pouštních podmínkách. Jak to zvládají vojáci a technika?

Je to naše první větší nasazení v Africe. Ti, kteří již dříve prošli například Afghánistánem, se shodují, že podnebí v Mali je ještě náročnější. Teploty ve stínu běžně okolo 40 stupňů, vyšší vlhkost, navíc jde o malarickou oblast. I proto smekám před vojáky, jak vše zvládají. Anejen oni, i technika. České útočné pušky či tatrovky fungují i v těchto extrémních podmínkách spolehlivě. red

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.