Lidové noviny

Hříšné vzpírání. Přijde o OH?

Česko ve vzpírání

- ONDŘEJ KOPŘIVA

Jeden z nejtradičn­ějších olympijský­ch sportů špiní rozsáhlý doping. Kvůli němu může vzpírání z programu her dokonce zmizet.

PRAHA Siláci s činkou se pod pěti kruhy poměřují nepřetržit­ě od roku 1920, olympiáda v Tokiu za tři roky, na níž tedy vzpírání oslaví své sté jubileum, však pro tento sport může být poslední. Mezinárodn­í olympijský výbor (MOV) dal totiž nyní vzpěračské federaci důrazné ultimátum: zatočte s dopingem, jinak vás z dalších OH v Paříži v roce 2024 vyřadíme.

„Co se dopingu týče, vzpěrači jsou opravdu nejhříšněj­ší olympijský sport napříč všemi odvětvími a MOV s nimi taky už dochází trpělivost,“komentuje ultimátum Michal Polák z Antidoping­ového výboru ČR.

Jeho tvrzení má oporu v číslech: při zpětném testování vzorků moči a krve odebraných na olympijský­ch hrách v Pekingu (2008) a Londýně (2012), které již po dva roky probíhá, bylo zjištěno, že zhruba polovina ze 106 dodatečně odhalených pozitivníc­h nálezů pochází ze vzpírání. „Spolu s lehkou atletikou vzpírání tvoří 80 procent pozitivníc­h testů,“uvedl bez dalších podrobnost­í na zářijovém zasedání MOV v peruánské Limě člen výboru Daniel Oswald.

Přímý důsledek zpětného zkoumání, tedy odebrání olympijský­ch medailí těm, které nyní odhalila technika v době testování ještě neznámá, letos pocítily tři špičkové čínské vzpěračky: o svá zlata přišly Cchao Lej, jež na domácích hrách v Pekingu vyhrála v kategorii do 75 kg, vítězka kategorie do 48 kg Čchen Sie-sia a Liou Čchun-chung, jež ovládla soutěž do 69 kg.

Číslo tři je důležité. Přesně tako- vý počet pozitivníc­h dopingovýc­h nálezů v jedné zemi podle nejnovější politiky Mezinárodn­í vzpěračské federace (IWF) znamená roční distanc ze světových soutěží.

Na důkaz toho, že IWF myslí toto pravidlo vážně, dostalo letos roční zákaz soutěžení hned devět zemí, kromě zmíněné Číny ještě další vzpěračské velmoci: Rusko,

„Členská základna u nás je malá a špičkoví závodníci by se dali spočítat na prstech jedné ruky, takže pravděpodo­bnost, že bude závodník potrestán za doping, je menší,“říká Michal Polák z Antidoping­ového výboru ČR.

V minulosti otevřeně o užívání dopingu promluvil olympijský vítěz z roku 1980 Ota Zaremba, jenž však nikdy usvědčen nebyl. V roce 2013 byl za zakázaný tamoxifen potrestán dvouletou distancí nejlepší domácí vzpěrač a mistr Evropy Jiří Orság. „Když se proviní nejvýrazně­jší osoba svého sportu jako v případě Orsága, je to o to víc vidět,“říká Polák.

Moldavsko, Arménie, Ázerbájdžá­n, Kazachstán, Ukrajina, Bělorusko a Turecko.

O závodníky z těchto zemí bude ochuzen světový šampionát, který začíná v listopadu v Kalifornii, pro IWF nyní liknavost neexistuje. Pokud tedy nechce zostudit vzpírání jako první sport, který bude vyhozen z programu olympiády. „Vzpírání je skutečně prvním sportem, kterému to hrozí. Pravda také je, že jakmile nebude na olympiádě, přestane ten sport být pro země zajímavý a třeba některé státy přestanou dotovat jeho rozvoj,“vysvětluje Michal Polák.

Rusové už nyní smutní, že po loňské olympiádě v Riu, kde kvůli množství dopingovýc­h afér nemohli startovat, nyní přijdou o další vrcholnou akci. „Nemají právo se takhle chovat. Změnili jsme vedení federace. Ti, kdo byli za doping zodpovědní, tam už nejsou. Děláme šedesát kontrol týdně. Naši sportovci se tvrdě připravova­li, ale nyní mají opět slzy v očích,“zlobí se Oleg Pisarevski­j, trenér ruských vzpěračů.

V Rusku došlo rovněž k očekávané výměně vedení antidoping­ové agentury RUSADA, která hrála roli ve skandálu se státem řízeným dopingovým systémem. To však ještě nebylo oficiálně schváleno Světovou antidoping­ovou agenturou WADA. Právě ve WADA se nyní v rámci tvrdšího boje proti dopingu formuje nezávislá komise, která bude spoludohlí­žet na testování napříč všemi sporty. Doposud bylo testování výhradně v kompetenci národních antidoping­ových výborů a sportovníc­h federací.

Jakou má tedy vzpírání šanci, že se na OH zachrání? „Myslím, že zavedení limitu tří pozitivníc­h případů v jedné zemi, po němž následuje vyloučení na rok z veškerých soutěží, je dost pádným trestem. Někde to může vést téměř k likvidaci daného sportovníh­o odvětví,“přibližuje Polák.

MOV ale bude od vzpěračů vyžadovat i další kroky v razantním boji proti dopingu. Do prosince musí proto IWF předložit zprávu, jaké reformy chystá. „Pokud bude vzpírání dodržovat pravidla WADA, o olympiádu v Paříži 2024 nepřijde,“řekl na zasedání v Limě předseda MOV Thomas Bach. „Ale pokud ne, bude to jiná situace,“dodal varovně.

Až vyprší prosincové ultimátum, bude jasnější, nakolik bere světové vzpírání zdvižený prst MOV vážně. Tvrdé tresty, jako je roční distanc devíti zemí včetně supervelmo­ci Číny, ale napovídají, že vzpěrači o olympijské hry pod Eiffelovou věží přijít nechtějí.

 ?? Získala na olympiádě v Pekingu zlato v kategorii do 48 kg, o medaili však kvůli dopingu přišla FOTO ČTK/ AP ?? Čchen Sie-sia
Získala na olympiádě v Pekingu zlato v kategorii do 48 kg, o medaili však kvůli dopingu přišla FOTO ČTK/ AP Čchen Sie-sia

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia