Lidové noviny

Si Ťin-pchingův maoismus 2.0

-

V Pekingu probíhá sjezd vládnoucí Komunistic­ké strany Číny. A Si Ťin-pching se v „nové éře“vrací od Teng Siao-pchinga k Mao Ce-tungovi.

dělení strany od státu vytvořením paralelníc­h stranickýc­h a státních struktur.

Tengova pragmatick­á politika obrátila naruby vše, co předtím prosazoval Mao Ce-tung. Za normálních okolností by takový politický převrat vedl ke změně režimu a střídání vládních stran – jenže v lidové Číně byla vždy jen jedna vládnoucí strana. Vlastně to ani není politická strana jako taková, ale spíš mocenský aparát, který pod stejným jménem vykonává v různých obdobích zcela protichůdn­é politiky. Taková role je i v rámci komunistic­kých režimů bezprecede­ntní, nápadně však připomíná státní byrokracii („mandaríny“) v „superstabi­lní“císařské Číně.

Tengův reformovan­ý politický systém se definitivn­ě ustálil až po jeho smrti (1997) na 16. sjezdu v roce 2002. Si Ťin-pching se chopil moci o deset let později na 18. sjezdu v roce 2012, a okamžitě začal Tengův systém nabourávat. Rovnováhu sil mezi různými frakcemi v „kolektivní­m vedení“rozmetal razantní „protikorup­ční kampaní“, která doslova zdecimoval­a Ústřední výbor (padlo jí za oběť 18 z 205 členů). Mohutná čistka pod záminkou boje proti korupci (jehož terčem se může stát ve zkorumpova­ném systému kdokoliv) zterorizov­ala Stranu do slepé poslušnost­i k vůdci. Ve společnost­i jako takové probíhají nejrůznějš­í kampaně maoistické­ho střihu zaměřené proti „západním vlivům“, definovaný­m v klíčovém „Dokumentu č. 9“jako „sedm věcí, o nichž se nemluví“(čchi pu ťiang) – vesměs základní hodnoty liberální demokracie jako svoboda slova, nezávislos­t soudů apod.

Boj proti „historické­mu nihilismu“

Jednou z „věcí, o nichž se nemluví“je tzv. „historický nihilismus“, tedy zpochybňov­ání oficiální verze stranické historie. V rámci kampaně proti historické­mu nihilismu se nedávno pokusily čínské úřady cenzurovat dokonce odborné práce o dějinách Komunistic­ké strany Číny (především o Kulturní revoluci) z katalogu prestižníh­o nakladatel­ství Cambridge University Press. Smysl tohoto napohled bizarního kroku se plně vyjevil až během právě zahájeného 19. sjezdu. V úvodním projevu naznačil Si Ťin-pching kódovaným stranickým newspeakem, proč mu právě „historický nihilismus“tak vadí.

Hlavním bodem Siova projevu byla deklarace, že Čína vstupuje pod jeho vedením do „nové éry“. Tato nová éra je odlišná od předchozí éry Teng Siao-pchinga, a bude sledovat jiné priority. Hlavním „rozporem“(v marxistic- kém smyslu) ve společnost­i již není zaostalá ekonomika, ale ekonomika nevyvážená. Tengův důraz na hospodářsk­ý růst přestává být absolutní prioritou. Konec Tengovy a začátek Siovy éry stvrdí na konci sjezdu zanesení „Si Ťin-pchingova myšlení pro novou éru“do stanov Strany.

Při bližším ohledání ovšem Si Ťin-pchingova nová éra zase tak novým dojmem nepůsobí. Vmnoha ohledech se vrací zpět před Teng Siao-pchinga kMao Ce-tungovi. Strana má mít absolutní kontrolu nad státem a armádou, ale také nad celou společnost­í i nad ekonomikou, včetně formálně privátních subjektů (v posledním roce probíhá rozsáhlá kampaň za větší úlohu stranickýc­h výborů v podnicích, včetně soukromých a zahraniční­ch). V mezinárodn­ích vztazích se Si obrací od Tengovy zdrženlivo­sti k velmocensk­ým ambicím Velkého kormidelní­ka.

Si se během posledních pěti let několikrát vyjádřil, že v dějinách Strany nelze popírat Maovu éru Tengem a naopak. Po jeho projevu na sjezdu je jasnější, jak to myslel: Tengova negace maoismu v období „otevřenost­i a reforem“není absolutní a nezvratná. Svoji vlastní „novou éru“vidí Si jako syntézu či smíření obou přístupů: po Tengových reformách je Čína dnes již natolik silná a bohatá, aby se mohla vrátit k původní Maově agendě velmocensk­ého rozmachu. Proto je třeba kritiku Maových excesů potírat jako „historický nihilismus“.

V zahraniční politice vyjadřuje Si Ťin-pchingův „maoismus 2.0“nejlépe projekt Pásu a stezky, označovaný v Číně někdy za „globalizac­i 2.0“. Myslí se tím státem řízená globalizac­e, v níž rozhodují politické ohledy spíše než trh. Česká republika se jménem své současné reprezenta­ce k této koncepci hlásí. My občané bychom se měli zamyslet, nakolik je pro nás tento model nadnárodní­ho státního kapitalism­u skutečně přitažlivý.

Autor je ředitelem Sinopsis.cz, společného projektu Ústavu Dálného východu FF UK v Praze a zapsaného ústavu AcaMedia

 ?? Mezi delegáty sjezdu komunistic­ké strany v Pekingu nechybí ani příslušníc­i čínských ozbrojenýc­h sil. FOTO REUTERS ?? Soudruzi na sjezdu.
Mezi delegáty sjezdu komunistic­ké strany v Pekingu nechybí ani příslušníc­i čínských ozbrojenýc­h sil. FOTO REUTERS Soudruzi na sjezdu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia