Lidové noviny

Jak je ti, Rakousko? Ouzko, ouzko...

-

Rakousko-Uhersko na tom bylo podobně jako carské Rusko – obr na hliněných nohou. Co v době míru ještě jakž takž drželo pohromadě, se během války rozklížilo a rozpadlo. Dlouhých 68 let panující František Josef I., pro mnohé jediný svorník monarchie, měl nakonec o trochu víc „štěstí“než jeho kolega car Mikuláš II.: konce své říše se nedožil a v říjnu 1916 jej nahradil devětadvac­etiletý Karel I.

Poddané Jeho Veličenstv­a ale tahle změna příliš nezasáhla. Války už měli plné zuby a bylo jedno, zda bojovali v zákopech nebo stáli nekonečné fronty na nuzné příděly. V listopadu 1914 byly zavedeny maximální ceny obilí a brambor a od dubna 1915 přídělový systém na vše od mouky přes šaty až po uhlí.

Společnost se radikalizo­vala a lidová nespokojen­ost se podobně jako v Rusku přenesla rychle do ulic. Hladové bouře zhruba jedenácti tisíc dělníků a dělnic 25. a 26. dubna 1917 v Prostějově rozehnali střelbou vojáci, kteří zabili 23 lidí a 80 jich zranili. Proti vysokým cenám, dlouhým frontám a prázdným obchodům se ale protestova­lo dál – v Českých Budějovicí­ch, Brně, Nymburku, Náchodě, Hlinsku, Ostravě, Praze či Plzni.

Nevratně se rozevírala propast nejen mezi Čechy a Němci, ale i mezi Čechy a monarchií, jež byla od dob Palackého považována za nezpochybn­itelný do- Fronta na brambory na náměstí v Plzni v roce 1917. mov, nezbytný pro rozvoj českého národa. Válečná správa smazala desetiletí bojů za politické svobody a rovnoprávn­ost. Již v červenci 1914 byl uzavřen parlament, Říšská rada. Úřady omezovaly občanská práva, svobodu projevu i spolčování a vytlačoval­y češtinu jako úřední jazyk. Škrtalo se v učebnicích i v repertoáru divadel, uzavíraly se knihovny, cenzura zastavoval­a tiskoviny a časopisy, například České slovo. V listopadu 1915

bylo rozpuštěno ústředí České obce sokolské.

Ze strany rakouských úřadů padala první obvinění z velezrady. V září 1914 byl zatčen politik České strany národně sociální V. J. Klofáč, v roce 1915 starosta Sokola Josef Scheiner či významní čeští politici Karel Kramář a Alois Rašín, kteří byli následně odsouzeni k trestu smrti. Události v českých zemích šly ale jinou cestou než v Rusku.

 ??  ?? Válečný nedostatek.
Válečný nedostatek.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia