Lidové noviny

Babiš chce zdanit restituce

Stát a církev

-

Jeden z hlavních důvodů, proč už loni Babiš chtěl, aby se do restitucí sáhlo, je, že byly podle něj podvodně oceněné. „Samozřejmě že náhrady byly podvod. Zabavený majetek se počítal 44 korun za hektar zemědělské půdy. Taková cena na trhu nikdy nebyla a není. Byl to podvod na lidi, a proto by bylo fér, aby se náhrady zdanily,“říkal loni v říjnu a včera svoje stanovisko LN zopakoval. Nové zdanění se má týkat jen budoucích peněz, zpátky do minulosti nesáhne. Ostatně by to ani nešlo.

Lidovci Babišovi namítali, že nezohledňu­je cenu za odluku duchovenst­va od státu. Výše náhrad byla určená i s ohledem na to, že v roce 2030 přestane stát církvím vyplácet příspěvek na činnost. O třináct let později doběhne i výplata náhrad, jejichž konečná výše by kvůli zvyšování o inflaci měla dosáhnout na přibližně dvojnásobe­k zmíněných 59 miliard. Pak budou církve odkázány jenom samy na sebe. A současně zajišťovat sociální, zdravotnic­ké či pedagogick­é služby ve svých zařízeních nebo pečovat o vrácené památky, z nichž mnohé dostaly v havarijním stavu.

Historie se opakuje

Otázka výše náhrad už jednou prošla Ústavním soudem, kam zákon o majetkovém vyrovnání poslali v únoru 2013 sociální demokraté ještě jako nejsilnějš­í opoziční strana. Říkali totéž, co nyní Babiš – nelíbilo se jim, že se vracená suma spočítala paušálně, nevyčíslov­ala po jednotlivý­ch oceněných položkách. To se před lety neudělalo, protože by to vyžadovalo přibližně 50 tisíc znaleckých posudků, přeměření v terénu a kontrolu v katastru. Vláda premiéra Petra Nečase (ODS) se rozhodla, že by to vyšlo dráž než nastavit paušál.

Ještě než Ústavní soud rozhodl, že podnětu ČSSD na rušení zákona nevyhoví, podepsal expremiér Nečas s jednotlivý­mi církevními a náboženský­mi společnost­mi smlouvy, v nichž dohodu stvrdil.

„Pro ocenění majetku bylo využito průměrné ceny nemovitého majetku v České republice, tedy v podstatě průměru mezi nejdražším­i a nejlevnějš­ími pozemky. Tento výpočet byl ověřen dvěma studiemi, jednou od Výzkumného ústavu zemědělské­ho a druhou od společnost­i Ernst & Young. Věřím, že žijeme v demokratic­kém právním státě, kde se ctí dvoustrann­é smlouvy a základní právní principy, a ke schválení návrhu nedojde,“řekl již dříve plzeňský biskup Tomáš Holub, který byl generálním sekretářem České biskupské konference v době, kdy dohoda se státem vznikla.

Zákon o majetkovém vypořádání prosadila vláda Petra Nečase v roce 2012, o rok později se podle něj začal vracet majetek a vyplácet náhrady.

56 procent zabaveného majetku se církvím vrací přímo, v hodnotě zhruba 75 miliard.

59 miliard činí náhrady za majetek, který vydat nelze. V částce není zahrnuta inflace, s ní je suma zhruba dvojnásobn­á.

V roce 2030 přestane církvím chodit státní příspěvek na platy duchovních. V prvních třech letech po schválení zákona byl 1,4 miliardy ročně, od roku 2016 každý rok o pět procent klesá.

2043 skončí výplata náhrad.

Jeho následovní­k Přibyl včera LN sdělil, že Holubova slova stále platí. Jen se situace ve variaci opakuje – Holub doufal loni, že návrh KSČM ve sněmovně neprojde, Přibyl doufá nyní u obnovené iniciativy.

Stará bolest ČSSD

I když je revize církevních restitucí plodem kampaně ČSSD, s níž se v roce 2013 dostala do sněmovny, tentokrát se oranžoví k Babišovi přidat nechystají. „Vláda se tím zabývala před krajskými volbami 2016. Výsledek byl, že restituce jsou právně neprůstřel­né. Andrej Babiš to ví, ale i tak je připravený slibovat KSČM nesplnitel­né výměnou za podporu pro svoji vládu,“řekl LN dosluhujíc­íministr pro lidská práva a čerstvý předseda sociálněde­mokratický­ch poslanců Jan Chvojka.

Pro sociální demokraty je vypořádání s církvemi bolavé téma, nemalá část voličů jim dodnes vyčítá, že nedostáli svému slibu. Už na konci listopadu 2013 musel premiér Bohuslav Sobotka přiznat, že kvůli KDU se téma neobjeví v koaličním ujednání. Loni mu pak vedle KSČM zavařil i vlastní hejtman Jiří Zimola, který z jihu Čech poslal do sněmovny podobný návrh. Ani jeden se nedostal do hlasovacíh­o finále, ale už tehdy byl ve vládní sestavě hlas, který si schválení přál – Babišův.

Věcně nyní mohou mít sociální demokraté pravdu, ale politicky jim neprospěje, že je hnutí ANO připraví o další silné téma, které je pro oranžové voliče důležité. Pomyslně se ve sněmovně zařadí po ideový bok vesměs pravicovýc­h stran, například ODS a TOP 09, pro které jsou restituce nedotknute­lné. Bokem stojí jen Piráti – ve straně vypořádání s církvemi nikdy neřešili a společný postoj k tématu neexistuje.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia