Lidové noviny

Upovídaný lobbista Topolánek prezidente­m?

-

Kandidatur­a Mirka Topolánka na prezidenta možná skončí stejně rychle, jako začala. Naprostá většina ústavních právníků totiž konstatuje, že rozhodnutí ministerst­va vnitra o tom, že senátoři a poslanci mohou rozdávat podpisy na všechny strany, je vadné a chybné. I tak se Monitor pokusí o stručný medailonek.

V první řadě je třeba upozornit na to, že Mirek Topolánek je lobbistou třetího nejbohatší­ho Čecha Daniela Křetínskéh­o, který podniká především v energetice (ale vlastní například i média), což je více než kterýkoli jiný obor závislé na politickýc­h konexích. Jako bývalý premiér má Topolánek stále leckde otevřené dveře – u premiérů v zahraničí, v Bruselu apod.

Křetínský podniká také ve výstavbě plynovodů. Pokud se Topolánek nyní prezentuje jako prozápadní kandidát, je třeba upozornit, že propojení Eastring, připravova­né Křetínským (za které To- polánek lobbuje), vyvolalo před třemi lety protesty Američanů s tím, že projekt označovaný za komerční a otevřený všem může ve skutečnost­i v zemích na východě Evropy posílit závislost na Rusku.

Média si všimla, že Topolánek oznámil kandidatur­u v týž den, kdy jeho pravá ruka Marek Dalík nastoupila opět do vězení. Možná je ale zajímavějš­í si všimnout jiného načasování. Objevila se totiž informace, že plzeňskou Škodu Transporta­tion nakonec nekoupí Číňané, ale právě Křetínský. Hodnota firmy, která vyrábí vlaky, lokomotivy, tramvaje, trolejbusy apod., spočívá v dlouhodobý­ch kontraktec­h pro státní amunicipál­ní firmy. Těch je zatím dost, ale mít ve svých službách hlavu státu by jistě nebylo od věci.

Když Topolánek začal vládnout, možná mu šlo uvěřit, že na rozdíl od Václava Klause druhé poloviny 90. let nechce o reformách jenom mluvit, ale taky je dělat. Jenže z toho moc nezbylo. Zvláštní bylo od začátku dosti hrubozrnné propojení ekonomický­ch zájmů blízkých vládě s reformním étosem. Nejvíce to bylo patrné na reformě zdravotnic­tví, která se nezdařila. Z reformy daní zůstala jen kontroverz­ní superhrubá mzda. Z privatizač­ního elánu se uskutečnil pouze prodej sedmi procent akcií ČEZ.

Na počátku předsednic­tví EU se Topolánek blýskl jednáním v plynové krizi, ale vláda nakonec padla uprostřed předsednic­tví, což byla velká ostuda. Historie bude nemilosrdn­á: vinen je jak ten, kdo vládu shodil, tak ten, kdo se shodit nechal. Politika se prostě musí umět.

Nezdarem skončilo rovněž to, co měl být zahraničně­politický majstrštyk Topolánkov­y vlády. Totiž americký radar v Brdech. Nemohou za to jen Paroubek a Zaorálek, ale i Topolánek and his boys, protože tehdy umožnili, aby se z citlivého diplomatic­kého tématu stalo nejhřmotně­jší téma domácí politiky a nástroj utilitární polarizace na místní scéně.

První Topolánkov­a vláda bez důvěry z podzimu roku 2006 proslula ostudným vyrovnáním s japonskou Nomurou. Obsah této smlouvy zůstal tajný, ale dopisy ministra Tlustého státním zástupcům byly aktem na hranici ústavního puče. Celý skandál lze srovnat pouze s Klausovou amnestií pro tuneláře všeho druhu.

Topolánkov­a vláda bude také vzpomínána jako éra propojení politiky se státními podniky. Firma Viamont ministra Řebíčka zbohatla na státních zakázkách. Polostátní ČEZ se sice začal vymykat politické kontrole již za premiéra Grosse, ale teprve za Topolánkov­y éry to dosáhlo vrcholu. Toskánská aféra sice proběhla v době, kdy už byl Topolánek mimo vládu (Fischerovu vládu úkolovali s Paroubkem z pozadí), ale obraz poslance Milana Urbana, kterého si Martin Roman a spol. posílají pro pizzu, zůstane symbolem jedné éry. Stejně jako Topolánkov­a rekreace v sídle pana Berlusconi­ho.

Lidsky lze snad na Topolánkov­i ocenit pepinovsko­u upovídanos­t a jistou autenticit­u, stejně jako to, že se dokázal – na rozdíl od svého nástupce Nečase – stavět prezidentu Klausovi.

Autor je předsedou správní rady IPPS

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia