Počty hradních adeptů prořídly

Lidove noviny - - Domov - KATEŘINA SURMANOVÁ

PRAHA Košatá nabídka dvaceti prezidentských kandidátů se včera srazila na méně než polovinu. Ministerstvu vnitra zbývají ještě dva týdny, aby překontrolovalo, zda adepti splnili zákonné podmínky pro účast, ale u 11 z nich už včera mohlo říci, že se jim to nepovedlo zcela očividně.

„Čtyři kandidáty navrhla skupina poslanců, z toho jeden má podpis pouze jednoho. Další tři uchazeče navrhla skupina senátorů a pět předložilo petici s podpisy občanů. Z toho dva se zjevně nedostatečným počtem jen několika podpisů. Zbývajících osm nepředložilo ani petici, ani podporu zákonodárců,“shrnula Klára Pěknicová z tiskového oddělení resortu.

Z veřejně dostupných informací plyne, že devítka kandidátů, kteří kontrolou podpisů nejspíš projdou, jsou všichni ti, kdo své úmysly oficiálně oznámili. Tři z nich se opírají o dostatečný počet občanských podpisů – obhajující Miloš Zeman, textař Michal Horáček a akademik Jiří Drahoš.

Další tři nominovalo alespoň 20 poslanců, to jsou skladatel Petr Hannig, bývalý šéf Škodovky Vratislav Kulhánek a zbrojař Jiří Hynek. Skupinku finalistů uzavírají adepti minimálně deseti senátorů, jmenovitě lékař Marek Hilšer, diplomat Pavel Fischer a expremiér Mirek Topolánek.

Tentokrát bez žen

S průběžným zhodnocenímministerstva vnitra nesouhlasí Josef Toman, má za to, že se mu podařilo sesbírat zhruba 75 tisíc podpisů. „Poslal jsem to poštou třemi balíky, odesílal jsem je den před ter- mínem jejich odevzdání. Jsem přesvědčen o tom, že jsem petiční archy odevzdával řádně vyplněné, protože podpisy sbírali lidé, kterým věřím,“uvedl.

Toman se pravděpodobně mýlí, že podmínkám kandidatury dostál, případně že jeho balíky dorazily včas. Kdyby byly Tomanovy petiční archy v pořádku, znamenalo by to, že boj o Hrad opustí někdo z tria Zeman, Horáček, Drahoš.

Pokud už při kontrole podpisů nikdo další nevypadne, předstoupí před voliče stejný počet kandidátů jako při první přímé volbě prezidenta – devět. V roce 2013 ale třetinu nabídky tvořily ženy, letos nebude nejspíš v sestavě ani jedna. Hlásily se podnikatelka Tereza Holovská, která si přezdívá Mlsná tygřice, a bojovnice za legalizaci levitace Iveta Heimová, ale podle všeho nesehnaly nutnou podporu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.