Horší než v Číně. Indie se dusí

Lidove noviny - - Svět - IVANA MILENKOVIČOVÁ

DILLÍ/PRAHA Jako by každý denně vykouřil 44 cigaret. Tak se podepisuje na bezmála 22 milionech obyvatel indické metropole znečištěný vzduch, který v těchto dnech dýchají. Přinejmenším podle vědců ze skupiny Berkeley Earth, navázané na tuto renomovanou kalifornskou univerzitu.

Dillí totiž sužuje už od úterý zvláště silný smog. Znečištění vzduchu sice trápí indickou metropoli dlouhodobě a zhoršuje se pravidelně právě v tomto období, kdy se mění teplota a vlhkost. Tentokrát se ale k výfukům z aut, zplodin z továren a ze spalování odpadků přidalo ještě bezvětří a dým z pálení zbytků zemědělských plodin. V okolí hlavního města se tak zemědělci připravují na opětovné osetí půdy. Jiné dostupné řešení zpravidla nemají.

Odborníci tak nyní o situaci v metropoli hovoří jako o zásadním ohrožení pro veřejné zdraví. Řada obyvatel si stěžuje na bolesti hlavy, kašel nebo pálení očí.

„Nejhorší situace za 35 let“

Zvlášť těžké znečištění přitom aktuálně netrápí jen Dillí, ale i další velkáměsta na severu země, včetně populárních turistických destinací. Hustý smog halí také třeba město Ágra, kam míří denně tisíce návštěvníků k ikonickému Tádž Mahalu. A s problémy se potýká i sousední Pákistán.

Úřady v Dillí už vyzvaly, aby ten, kdo nemusí, raději ven vůbec nevycházel. Zvláště děti, starší lidé a nemocní. Školy proto zrušily dočasně výuku. Ti, kdo nemají jinou možnost než se vydat do ulic, si aspoň zpravidla kryjí nos a ústa. Musely ustat stavební práce a kamiony vyjma nejnutnějšího zásobování do města nesmějí.

Zatím nejhorší situace panovala v Dillí patrně ve středu. Koncentrací škodlivých prachových částic PM2,5, tedy těch menších než 2,5 mikrometru, se tehdy dokonce přehoupla přes 1000 mikrogramů na metr krychlový. Podle vědců z Berkeley se přitom pobyt v místech s koncentrací už mezi 950 a 1000 mikrogramy na metr krychlový rovná v dopadech na zdraví právě oněm vykouřeným 44 cigaretám za den.

Jde tedy asi o čtyřicetinásobek toho, co je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bezpečnou maximální hladinou, jíž může být člověk vystaven po dobu delší než 24 hodin. Je to také zároveň víc než desetinásobek toho, kolik ve stejnou dobu naměřili v jiné megalopoli, jež znečištěním nechvalně proslula snad vůbec nejvíce – v Pekingu.

„Současná situace je nejhorší, jakou pamatuji za 35 let, která v Dillí žiju,“poukazoval pro agenturu Bloomberg plicní lékař Arvind Kumar z tamní přední nemocnice Sira Gangy Rama.

I když naměřené hodnoty v Dillí v dalších dnech střídavě klesaly, hustý smog v indické megalopoli nadále nepolevuje. Příští týden se proto v ulicích budou ob den střídat osobní auta s lichými a sudými poznávacími značkami. Úřady se navíc zvýšenímparkovacích poplatků snaží přimět lidi využívat veřejnou dopravu. Jenže i tu komplikuje špatná viditelnost. Vlaky a autobusy nabírají zpoždění, situaci na silnici zhoršují nehody. Takémezinárodní letiště muselo zavřít jednu z ranvejí.

Množí se tak i kritika na adresu úřadů za to, že dlouhodobě špatnou situaci neřeší. Navzdory problémům s ovzduším počet aut v hlavním městě neustále roste. Loni poprvé překročil hranici deseti milionů. A nejen tam. V poslední bilanci WHO o stavu ovzduší v bezmála třech tisících světových měst jich z 50 s nejvíce znečištěným ovzduším je 22 právě v Indii. V porovnání s ní Čína zaujímá „pouze“sedm příček.

Zavřené školy, zpožděná letadla i vlaky a nebývale vylidněné ulice. Sever Indie v čele s hlavním městem Dillí svírá už několik dní po sobě mimořádně silný smog.

Vláda sází na elektromobily

Kabinet premiéra Naréndry Módího už ve světle širší snahy o očistu životního prostředí v zemi představil plán na obrat pátého největšího automobilového trhu světa k úplné elektrifikaci, a to do roku 2030. Začít chce u asi půl milionu vozidel státních úřadů, která mají do tří až čtyř let nahradit elektromobily. Jak ale zaznívá, takové cíle se zdají být příliš ambiciózní.

Auta navíc nejsou jediný problém. Jak poukazuje nedávná studie vědců z Marylandské univerzity, Indie míří k tomu, stát se největším světovým znečišťovatelem, pokud jde o emise oxidu siřičitého. Spolu s Čínou je největším spotřebitelem uhlí, jehož spalováním se oxid uhličitý uvolňuje do ovzduší. Za deset let vzrostly jeho emise v Indii o 50 procent, zatímco v Číně díky zpřísnění naopak klesly o 75 procent.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.