Trump v Danangu

Kde jsou vietnamští teroristé mstící se za válku?

Lidove noviny - - Komentáře -

Kdo si včera myslel, že Donald Trump a Vladimir Putin oznámí mír pro Sýrii, byl zklamán. Dohoda ještě není vycizelovaná. Ale mohla to být pěkná scéna: ve Vietnamu, na summitu asijských lídrů, ohlásí prezidenti Ruska a USA zásadní novinku a strhnou pozornost na sebe. Jako by říkali: nás dva liberální Západ nesnáší, ale teď vidí, že bez nás dvou to nejde. Právě tak to udělali začátkem července v Hamburku, když jejich první setkání (a oznámení příměří pro Sýrii) převálcovalo pozornost věnovanou summitu G20.

Ale i bez této třešničky na dortu se v Danangu ukázalo leccos. Třeba to, jak se Vietnam – formálně komunistická totalita – usadil ve společnosti rozvinutých zemí. Nebo to, jak se zbavil traumat válek. Vietnamský konflikt v 60. a 70. letech byl matkou všech zástupných válek, řekl by Saddám Husajn. Byla to nejkrvavější proxy válka Východu a Západu (58 tisíc padlých Američanů). Byla to poslední válka, jež USA přiměla zavést povinné odvody do armády. Byla to válka, jež pohnula celou generaci Američanů ke společenské i kulturní vzpouře proti establishmentu. Vietnamu přinesla zemi poničenou bombami a skoro milion mrtvých.

Přes to vše Vietnam už od Clintonovy éry rozvíjí s USA dobré vztahy. Kdo by si za Reagana pomyslel, že americký prezident pronese zásadní řeč v Danangu? Ještě před 45 lety byl Danang největší vojenskou základnou USA na světě. Startovaly z ní bombardéry k náletům na komunistický Sever. A teď tam řeční Donald Trump, jako by se nechumelilo.

Když z rozvojového světa vyjde krveprolití či teror, pokroková levice hned vyrukuje s argumentem, že to způsobil sám Západ svým předchozím kolonialismem, imperialismem a vojenskými zásahy. Vietnam simůže právem stěžovat na imperiální i vojenské zásahy Číny, Francie, Japonska i USA. Ale kde jsou pak ti zradikalizovaní vietnamští teroristé mstící se útoky v Číně, Francii, Japonsku a USA? Snad je to tím, že ve Vietnamu je místo islámu rozšířen buddhismus. Zbyněk Petráček

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.