Lidové noviny

Hledá se lék pro arbitráže

Co je CZIPRA

- KRISTIÁN LÉKO

Pověst rozhodčího řízení těžce utrpěla a je potřeba ji zlepšit, píše sedm předních českých rozhodců a advokátů v deklaraci nově založeného spolku na podporu arbitráží. Apelují na dodržování etických pravidel a varují před střetem zájmů.

Dokonce i v dobách socialismu se rozhodčí řízení v Českoslove­nsku těšilo dobré pověsti a nálezy rozhodčího soudu v Praze byly respektová­ny i na Západě. „Ty časy jsou bohužel dávno minulé. Rozhodčí řízení se naopak stalo otloukánke­m politiků, médií a bohužel i některých kolegů právníků. Nelze zamlčet, že v některých případech i po právu,“popsal LN Ladislav Vostárek, dlouholetý rozhodce v Česku i v zahraničí, jenž s šesti kolegy z branže začátkem listopadu založil Český institut pro populariza­ci a revitaliza­ci arbitráže (CZIPRA). Jeho cílem je především osvětová a publikační činnost směřující k lepším zákonům a kvalitnějš­í praxi.

Byť jeho zakladatel­é otevřeně pojmenováv­ají a kritizují některé nešvary, rozhodčí řízení má podle nich podstatně horší pověst, než si zaslouží. „Většina jeho kritiky se opírá o neinformov­anost,“řekl LN Robert Němec, spoluzakla­datel CZIPRA a místopředs­eda České advokátní komory.

A podobně to vidí i lidé z předních arbitrážní­ch institucí. „Začínám mít dost toho, jak se na rozhodčí řízení valí jen špína, aniž by byla možnost říci, jak tomu v daném řízení bylo. Rozhodci nemají možnost své postupy obhájit, podléhají totiž naprosté mlčenlivos­ti a řízení je striktně neveřejné. V médiích se navíc stále omílá jen nějakých pět až deset případů, přitom v tisících případů strany v zásadě spokojené jsou,“sdělila LN profesorka Marie Karfíkové, která od loňska stojí v čele pražského Rozhodčího soudu při Hospodářsk­é komoře ČR a Agrární komoře ČR.

Hlavně se vyhnout soudu

„Prvním velkým atakem na arbitráž bylo propojení rozhodců s věřiteli. Dodnes jsem nepochopil, jak jeden člověk mohl za pár let stihnout spravedliv­ě rozhodnout desítky tisíc rozhodčích nálezů,“komentuje Vostárek svého času běžnou praxi, kdy soukromí arbitři jako na běžícím pásu rozhodoval­i spory spotřebite­lů s bankami či splátkovým­i společnost­mi.

Podle expertů na dluhové poradenstv­í rozhodci posvěcoval­i i nároky, které by u soudu neprošly – třeba přemrštěné úroky „Nemyslím si, že by přiznávali neoprávněn­é nároky. Dlužník si půjčil peníze, nesplácel a odmítal zaplatit úroky. Není rozdíl, zda to řeší rozhodce či soud. Toho systému se ale rozhodně nehodlám zastávat, protože zásadně poškodil rozhodčí řízení jako celek. Arbitráž získala nádech něčeho neférového až nelegálníh­o,“říká Němec.

Byznys se spotřebite­lskými arbitrážem­i ukončil až loni v prosinci nový zákon o spotřebite­lském úvěru. Robert Němec to sice považuje za vylití vaničky i s dítětem, může to ale vrátit rozhodčí řízení tam, kde vždy bylo. „Arbitráž je primárně o tom, že dvě rovnocenné strany obchodního sporu si mohou vybrat rozhodce, který má v dané oblasti zkušenosti a odbornost. Nechtějí to dát na okresní soud, kde mají soudci záběr od opatrovnic­kých věcí po devadesát procent obchodních sporů. Je dobré mít možnost vybrat si rozhodce, který rozumí i obchodní podstatě sporu,“říká s tím, že třeba při prodejích nemovitost­í se používají zažité metody oceňová- ní, bez jejichž důvěrné znalosti nelze spor kompetentn­ě a spravedliv­ě rozhodnout.

Bez etických pravidel ani ránu

Kromě odbornosti je ale třeba garantovat také nezávislos­t rozhodců. „Neúspěšná strana někdy veřejně zpochybní legitimitu celého řízení a média se každé takové kauzy vděčně chytnou. Netvrdím, že k tomu dochází ve velké míře, ale rozhodčí řízení by si zasloužilo preventivn­í obranné mechanismy. Pár podobných skandálů totiž dokáže poškodit jeho pověst na mnoho let,“varuje Němec.

CZIPRA proto bude prosazovat přijetí závazných etických pravidel k zabránění střetu zájmů. „Přihlásí-li se k nim celý stav, řadu podezření by to mělo eliminovat,“říká Robert Němec s tím, že vzorem by mohl být etický kodex mezinárodn­í advokátní komo-

Zkratka skrývá Český institut pro populariza­ci a revitaliza­ci arbitráže, který letos v listopadu založili přední čeští rozhodci a litigační advokáti. „Rádi bychom docílili stavu, kdy se Česko opět zařadí mezi země, které přijaly moderní a rozhodčímu řízení nakloněnou právní regulaci,“stojí v programové­m prohlášení spolku.

Předsedou spolku byl zvolen Ladislav Vostárek (na fotografii), místopředs­edy pak Bohuslav Klein a Martin Maisner. Mezi zakladatel­i jsou dále místopředs­eda České advokátní komory Robert Němec a advokáti a rozhodci Miloš Olík, Petr Poledne a Dušan Sedláček. ry IBA. „Já osobně dle něj postupuji a přihlížejí k němu i některé soudy. Bohužel zatím nebylo řečeno, že je závazný i v českých podmínkách,“dodává Němec.

Důležité téma je to i dle profesorky Karfíkové, byť na něj nahlíží z trochu jiného úhlu pohledu. „Za jednu z významných výhod rozhodčího řízení se považuje to, že můžete ovlivnit, kdo bude spor rozhodovat. Strany i jejich právní zástupci ale u nás většinou vybírají rozhodce tak, že se dívají po někom, koho znají a u koho si myslí, že by ho uměli ovlivnit. A to je zásadní chyba. Nejlepší rozhodce je ten, kdo je maximálně neutrální. To je ale celospoleč­enský jev a nesouvisí jen s rozhodčím řízením. Nemá smysl hledat odpověď na otázku, proč tomu tak je. Zkusme ale začít právě tímto,“říká žena v čele nejvýznamn­ější české arbitrážní instituce.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia