Gates chce léčit alzheimera a postavit chytré město

Lidove noviny - - Ekonomika -

ATLANTA/PRAHA Miliardář a zakladatel společnosti Microsoft

se rozhodl rozšířit své filantropické aktivity o výzkumu Alzheimerovy choroby. Zároveň letos investoval několik desítek milionů dolarů do stavby chytrého města v Arizoně.

„Věřím, že existuje řešení,“prohlásil jeden z nejbohatších lidí na světě v nedávném rozhovoru pro stanici CNN o hledání léku na nemoc, jíž celosvětově trpí miliony lidí. Gates se proto rozhodl soukromě investovat 50 milionů dolarů (přes miliardu korun) do fondu Dementia Discovery, organizace zaměřené na výzkum demence. „Každý léčebný postup bude velkým pokrokem. Dlouhodobým cílem ale musí být lék,“prohlásil Gates.

Zakladatel Microsoftu se věnuje filantropii včetně podpory vědeckých týmů hledajících léky na vážné choroby dlouhodobě. Je to však poprvé, co se rozhodl vložit peníze do léčby nemoci, která

Gates Bill

není nakažlivá. Předtím se jeho nadace zaměřovala hlavně na boj s infekčními nákazami, jako jsou HIV, malárie nebo obrna.

„Věřím, že věda a inovace postupem času vyřeší většinu problémů,“prohlásil Gates. V rozhovoru také popsal, že strávil poslední rok diskusemi s vědci, aby našel cestu, jak se posunout k léčbě samotné nemoci, nikoliv jejích příznaků. Gates se také svěřil, že v jeho rodině s chorobou bojovalo několik lidí. To ale prý není jediným důvodem, proč do výzkumu investuje.

Kromě dobročinných projektů Bill Gates ovšem ve velkém investuje i do jiných vizionářských plánů – aktuálně 80 milionů dolarů do stavby chytrého města na zelené louce.

Jím vlastněná společnost Belmont Partners koupila pozemek v Arizoně, kde má vzniknout komunita založená na autonomních vozech, rychlém internetu a nových technologiích výroby. Město budoucnosti by podle firmy mělo být podobné velikosti jako nedaleké Tempe, které má na 182 tisíc obyvatel.

„Vymýšlet infrastrukturu od začátku je mnohem jednodušší a levnější než měnit existující městské sítě,“uvedl mluvčí projektu Grady Gammage. kop

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.