Věčný patron všech estébáků

Lidove noviny - - Seriál Ln -

Dzeržinskij jako jeden z mála klíčových revolucionářů přežil v oficiální propagandě beze změn až do konce sovětských režimů v roce 1989. Trockij se společně se Zinovjevem, Kameněvem či Bucharinem stali renegáty a zrádci sovětského režimu a z oficiální paměti režimů museli zmizet nebo v nich hrát roli padouchů. Stalin a s ním spojení šéfové bezpečnostních složek, například nechvalně proslulý Lavrentij Berija, nepřežili chruščovovskou destalinizační vlnu 50. let.

Zbyl jen nedotknutelný vůdce proletariátu Lenin a jeho „meč a štít“Dzeržinskij. Lenin byl ideologickým prorokem, Dzeržinskij jakýmsi svatým příslušníků politických policií východního bloku. A jako myslivci mají za svého patrona svatého Huberta a horníci svatou Barboru, pak estébáci měli svého svatého Dzeržinského. Jeho heslo „chladná hlava, planoucí srdce, čisté ruce“se stalo neoficiální mantrou ve všech výslechových místnostech za železnou oponou.

A léta běží: rytíř revoluce

Dzeržinského kult nikdy nezmizel, nanejvýš ustoupil do pozadí. Jeho obnovení v druhé polovině padesátých let podle historika Petra Blažka souviselo se snahou tehdy reorganizovaného Výboru státní bezpečnosti (KGB) vybudovat si nové, poststalinské tradice. V roce 1959 byla se dovolávaly všechny represivní složky východního bloku před budovou této služby v Lubjance dokonce vztyčena Dzeržinského socha.

Na příkladu připomenutí stoletého výročí Dzeržinského narození pak Blažek ukazuje, jak se československé normalizační ministerstvo vnitra pečlivě na oslavy připravovalo a rozvinulo je do široké kampaně zacílené především na příslušníky ozbrojených sil. Konala se ideologická konference, připravila se propagandistická a popularizační kampaň s články

pro denní tisk, včetně čtenářské soutěže Rytíř revoluce či výstavy Život a dílo F. E. Dzeržinského v Muzeu SNB. Rozhlas pak v roce 1977 vysílal pásmo podle románu Jurije Korolkova F. Dzeržinský. Ve jménu revoluce a také epizody z mládí a revoluční činnosti F. E. Dzeržinského Led a plamen. Jednu z nejkrvavějších postav bolševických dějin připomněl i oslavný díl pořadu A léta běží s názvem F. E. Dzeržinský. Rytíř revoluce.

Dzeržinského odkazu

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.