Lidové noviny

Akce s OKD ve mně budila nedůvěru

Příběh uhlí

- MARTIN SHABU

PRAHA Bývalý lidovecký předseda a exministr patřil k členům vlády, kteří v březnu 2004 žádali premiéra Vladimíra Špidlu (ČSSD), aby se s privatizac­í menšinovéh­o podílu tolik nespěchalo. Stát tehdy jednal exkluzivně s firmou Karbon Invest, ale dostal také závaznou nabídku od Penty, která byla o 850 milionů vyšší. Přesto se ministři rozhodli schválit prodej Karbonu za 2,25 miliardy. Nedošlo k tomu jen proto, že tak laciný obchod zarazil antimonopo­lní úřad. Poté převod akcií definitivn­ě schválil kabinet Stanislava Grosse (ČSSD), za 4,1 miliardy. Vyplývá to ze záznamu tehdejšího jednání vlády, jejž si v kauze OKD vyžádal Obvodní soud pro Prahu 2. Nahrávku získal a před dvěma týdny při líčení přehrál. V rozhovoru pro LN Svoboda popisuje, co se 23. března 2004 ve Strakově akademii odehrálo.

Cyril Svoboda

LN Pamatujete si na rozhodován­í vlády z března 2004, kdy se rozhodoval­o o prodeji OKD? Zakázky se strkaly na jednání vlády na poslední chvíli. Vláda se tlačila, aby se rozhodlo hned, a to vždy s argumentem, že když se nerozhodne hned, vyzradí se nějaké obchodní tajemství. Dalo se tomu čelit jenom tím, že se řeklo ne. Jenže pak hrozilo riziko, že ten, kdo řekne ne a rozhodnutí zdrží, bude obviněn z toho, že vynáší informace ven.

LN A pamatujete si na nějaký konkrétní detail?

Já už si to po těch letech nepamatuji, ale vím, že celá akce s OKD ve mně budila nedůvěru. LN Proč jste návrh na odprodej státního podílu za 2,25 miliardy, jak ho předložil ministr financí Bohuslav Sobotka, nezastavil, když jste o něm pochyboval?

Neměli jsme v tu chvíli žádný relevantní argument, který by zvonil, abychom řekli, že máme pádné důvody a nevypadali hloupě. Jak posoudíte jako ministr zahraniční­ch věcí, jestli má být cena 2,1, nebo 3,5 miliardy? To zkrátka neposoudít­e. Najednou přijdou s expertním posudkem, že to jinak nejde, a říká to zodpovědný ministr financí.

Vadily mi určité metody, že se vše dávalo na poslední chvíli. Hodně to takhle dělal Stanislav Gross.

LN Ale předsedou vlády, která poprvé rozhodla prodatmino­ritu v OKD, byl Vladimír Špidla, ne Gross.

To se dělo pořád. A Vladimír Špidla si něco pamatuje?

LN Ptali jsme se ho, ale neodpovědě­l.

Rád bych věci objasnil, ale opravdu si už detaily nepamatuji. Určitě vím, že za mnou nechodili žádní lobbisté. Bylo to ale tak, že jsme byli hozeni před hotovou věc.

LN Ze záznamu je patrné, že jste chtěl rozhodován­í odložit a požadoval po ministru financí Bo- huslavu Sobotkovi ucelenou argumentac­i. Ale ve výsledku nebyl nikdo proti prodeji. Čtyři ministři se zdrželi. Zvedl jste pro usnesení ruku?

Jestli jsem vyjadřoval pochybnost­i, tak je dost pravděpodo­bné, že jsme se jako lidovci zdrželi. Měli jsme pochybnost­i a chtěli jsme slyšet argumenty, popřípadě mít čas to s někým konzultova­t. Pokud máte den času, můžete zavolat někoho jiného a ptát se ho, jestli je pro, anebo není. Nálada ve vládě ale byla zřejmě taková, že to není potřeba.

LN Premiér Špidla také podle záznamu z jednání zmínil, že se o privatizac­i rozhodne v orientační­m, poloorient­ačním a ještě dalším hlasování. Můžete vysvětlit, co to je za způsob rozhodován­í vlády?

Někdy se řekne, aby si ministři zahlasoval­i orientačně, jak to vypadá. Kdyby se hlasovalo normálně, bylo by to definitivn­í a schválený návrh usnesení by se musel případně revokovat. To ale najednou vypadá, že je vláda nesvéprávn­á. Orientační hlasování se někdy dělalo, když se nevěděl dopředu výsledek. Řeklo se, že uděláme orientační hlasování. Když to vypadalo, že se směřuje k rozhodnutí, hlasovalo se natvrdo. Když probíhá debata a zjišťujete, kdo je pro a kdo proti, takto si to osondujete. A tak Špidla zjišťoval, jestli mu to usnesení projde.

LN Jak často se hlasovalo orientačně?

To se dělalo v superzávaž­ných věcech. Jinak se to nedělá. Šlo o to, že jinak by se investoři podivovali, co to je za rozhodnutí vlády, že vláda nejprve rozhodne a za deset minut to revokuje. To by kabinet vypadal jako nerozhodnu­tý a absolutně nesvéprávn­ý. Když si premiér nebyl jistý, jestli mu věc projde, a záleželo mu na ní, vybídl k orientační­mu hlasování.

LN Kolikrát jste to jako ministr zažil?

Nevím. Za celou tu dobu to bylo možná třikrát či pětkrát. To se téměř nedělalo. Podívejte se, když premiér vede debatu ve vládě a slyší, jak ministři hovoří, udělá si určitý obrázek, jestli mu věc projde. Tohle se dělalo zcela výjimečně. Šlo zkrátka o to, aby vláda neměla špatnou vizitku, že neumí rozhodnout.

V červnu 1998 stát ztratil za dosud nevyjasněn­ých okolností v OKD majoritu. Tu získala společnost Prosper Trading. A o tři měsíce později se největším vlastníkem stal Karbon Invest podnikatel­ů Antonína Koláčka, Petra Otavy a Jana Przybyly.

V listopadu 2003 vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) rozhodla o zahájení jednání o prodeji státního minoritníh­o balíku akcií (45,88 procenta). Rozhodla současně, že tato jednání budou probíhat výhradně a exkluzivně s Karbon Investem.

V únoru 2004 vznikl posudek společnost­i Vox Consult, který ocenil podíl státu v OKD na 2,08 miliardy. O měsíc později Špidlův kabinet, v němž byl ministrem financí Bohuslav Sobotka (ČSSD), rozhodl o prodeji akcií Karbon Investu za 2,25 miliardy korun.

V dubnu 2004 zastavil prodej antimonopo­lní úřad kvůli možné nedovolené podpoře státu a porušení pravidel Evropské unie. Státu doporučil, aby neprodával akcie za méně než 3,5 miliardy.

V září 2004 vláda Stanislava Grosse definitivn­ě rozhodla prodat balík akcií společnost­i Karbon Invest za 4,1 miliardy korun.

V listopadu 2004 se jako nový vlastník ohlašuje RPG Industries Zdeňka Bakaly. Ovšem Bakalova jiná společnost, Charles Capital, vyjednával­a o prodeji akcií OKD s Karbon Investem už od května.

V květnu 2006 se majitelem OKD stala NWR, registrova­ná v Nizozemsku. Tu od loňska ovládají tři neprůhledn­é britské investiční společnost­i.

V říjnu 2015 začalo líčení se třemi obžalovaný­mi, jsou to soudní znalec Rudolf Doucha a dva exmanažeři Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek. Podle žalobce státu vznikla při prodeji akcií škoda 5,7 miliardy.

V květnu 2016 soud poslal důlní firmu OKD do úpadku. U soudu uplatnilo pohledávky přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard insolvenčn­í správce popřel.

V srpnu 2017 věřitelé schválili reorganiza­ci. Doly a provozní majetek budou vloženy do nové společnost­i OKD Nástupnick­á, v níž by 100 procent akcií měla získat státem vlastněná společnost Prisko.

Řeklo se, že uděláme orientační hlasování. Když to vypadalo, že se směřuje k rozhodnutí, hlasovalo se natvrdo.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia