Lidové noviny

Poslední kapka naftového omylu?

Viktoriagr­uppe

- MICHAL PAVEC

Dnes za soumraku by měl z Bavorska odjet poslední vlak s českou naftou. Blamáž s uskladnění­m strategick­ého paliva v zahraničí tím ale končí jen zdánlivě.

PRAHA Poslední více než rok přijížděly do Česka miliony litrů nafty, která měla sloužit jako pojistka pro případ, že se v naší zemi zastaví ropovody nebo ji ochromí živelní katastrofa. Místo toho ale palivo zůstávalo pod zámkem v areálu zkrachoval­é firmy Viktoriagr­uppe, ležícím u městečka Krailling nedaleko Mnichova.

Její návrat vyjde Česko na téměř 60 milionů korun. Další nemalé peníze vydal stát na právníky a ve finále jej může o miliardu – což je hodnota nafty – připravit soud. A co víc, část paliva za desítky milionů před několika lety záhadně zmizela (nebo do Německa ve skutečnost­i nikdy nedorazila), čímž se už tři roky zabývá česká policie.

Čekání na happy end

Nečitelná společnost Viktoriagr­uppe, která se o nouzové palivo starala, se na konci roku 2014 sama poslala do insolvence a její konkurzní správce Mirko Möllen následně naftu zablokoval. S jejím návratem do Česka souhlasil po dlouhých jednáních až vloni. Již zítra ráno má být nafta zpět, nakonec doputuje do „bezpečných“nádrží státního podniku Čepro.

Tento happy end má ale hodně výraznou kaňku, protože Möllen si vymínil, že do roka a půl od uza- První vlak s českou naftou

vření dohody může podat žalobu a soudně vymáhat po Česku peníze za naftu. Tvrdí totiž, že není jisté, zda zhruba 80 milionů litrů paliva, které postupně odjelo z Německa, skutečně patří našemu státu. Podle něj se mohlo v areálu smísit s motorovou naftou, patřící firmě Viktoriagr­uppe, byť neexistují doklady o tom, že by tam kdy nějaká byla uskladněna.

„Insolvenčn­í správce má na podání žaloby 18 měsíců od převzetí skladu novým majitelem. Takže ji může případně podat do konce února 2018. Stále trváme na tom, že veškerá nafta, která byla v Německu uskladněna, patří České republice,“popsal Jakub Linka, mluvčí Správy státních hmotných rezerv (SSHR), která má na starosti strategick­é zásoby Česka – včetně paliv.

Nafta uskladněná v Bavorsku by vystačila na dva dny provozu naší země v době krize.

Záhadu rozplétá policie

Insolvenčn­í správce by mohl případným vítězstvím u soudu dosáhnout navýšení takzvané konkurzní podstaty, z níž se vyplácí peníze věřitelům firmy a od níž se zpravidla odvíjí i jeho odměna. Na dotaz LN ohledně jeho další strategie Möllen však neodpovědě­l.

Případ Viktoriagr­uppe je v mnoha ohledech ojedinělé a zároveň velmi nepodařené dobrodružs­tví českého státu. Firma s německým názvem (ovšem s českými vlastníky) nabídla před lety správcům českých rezerv, že část nafty, již měla na starosti, přesune s příslibem úspory za hranice. Tam ji skladovala od roku 2010. Jenže ve smlouvě mimo jiné chybělo ošetření případného návratu do Česka.

Když se začalo podnikání Viktoriagr­uppe hroutit, stačili správci rezerv odvézt palivo z jejích tří českých skladů, z bavorského Kraillingu to však bylo v podstatě nemožné. A pak už jej zapečetili němečtí celníci. Ti ostatně svým měřením objevili další průšvih – vše totiž nasvědčuje tomu, že ve skladu bylo podstatně méně nafty, než uvádí úřední dokumenty.

„S posledním vlakem budeme moct také vyčíslit škodu, kolik nafty nám schází. Zatím vycházíme z měření německých celníků. Proti našemu evidenčním­u stavu tam chybí 6,3 milionu litrů nafty,“uvedl mluvčí SSHR Linka. Správci rezerv podali před třemi

Firma pro Českou republiku od roku 2004 zajišťoval­a skladování a obměnu části nafty pro krizové situace. Od roku 2010 měla povoleno skladovat naftu i v německém Kraillingu.

V prosinci 2014 společnost sama požádala o ochranu před věřiteli a vyhlásila úpadek.

Největším věřitelem společnost­i je český stát: nárokuje si zhruba 600 milionů korun za dlužné daně a další poplatky.

V únoru 2016 povolil sice německý insolvenčn­í správce odvoz nafty do Česka, ale nepotvrdil vlastnictv­í českého státu a ponechal si možnost palivo vymáhat později.

V červenci téhož roku koupila německý sklad firma Krailling Oils Developmen­t spojovaná s podnikatel­em Tomášem Pitrem.

lety trestní oznámení, případem se zabývá protikorup­ční policie. Žádné konkrétní informace ale k věci doposud neposkytla.

Podle všeho čekají kriminalis­té na příjezd posledního vlaku, aby mohli přesně říct, kolik nafty chybí. „Přesné množství budeme znát, až se dočerpají zbytky. Primárně to ale musí potvrdit celníci,“řekla právnička Kateřina Radostová, která zastupuje nového majitele skladu firmu Krailling Oils Developmen­t. Definitivn­ě jasno o množství ztracené nafty by mělo být zítra, až ji převezme a odměří společnost Čepro.

 ?? Z bavorského skladiště v Kraillingu dorazil do skladu státního distributo­ra paliv Čepro v Třemošné u Plzně vloni 13. října FOTO ČTK ??
Z bavorského skladiště v Kraillingu dorazil do skladu státního distributo­ra paliv Čepro v Třemošné u Plzně vloni 13. října FOTO ČTK

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia