Lidové noviny

Bílá vrána privatizac­e

-

LIBOR KUDLÁČEK

„Byl pro mne především jedním z nejopravdo­vějších hlasatelů svobodné společnost­i. Jeho ohromné charisma napomohlo přesvědčit českou veřejnost o tom, že křivdy minulosti by měly být v co největší možné míře napraveny a že privatizac­e je nejrychlej­ší cestou k prosperitě. Zároveň volal po právní čistotě, bez níž by tyto procesy mohly utrpět na věrohodnos­ti. Dalo by se pokračovat. Takových lidí jsme mnoho neměli.“

IVAN KOČÁRNÍK

„Patřil k ekonomům, kteří tvořili strategii transforma­ce české ekonomiky. Byl jedním z pilířů privatizac­e. Jako předseda Fondu národního majetku svolával tzv. bankovní trojku (ředitele České spořitelny, Komerční banky a ČSOB), kde jsme spolu řešili některé problémy bankovního sektoru v předprivat­izační fázi. Byl společensk­ý, hráli jsme spolu tenis. Bude mi chybět.“

BEDŘICH MOLDAN

„Odešel přítel a ryzí člověk, kterého jsem si mimořádně vážil. Pro mne byl pravým ‚panem ekonomem‘, který viděl věci přesně a správně a dovedl je podat jasně a srozumitel­ně. Z mého pohledu je snad nejtrvalej­ší památkou na něho dramatické a trvalé zlepšení kvality ovzduší severních Čech díky velkorysé plynofikac­i, na kterou Tomáš kdysi prozřeteln­ě nasměroval velikou sumu peněz. Je to velká ztráta, čest jeho památce.“

IVAN PILIP VÁCLAV ŽÁK

„Tomáš Ježek patřil mezi velké obdivovate­le rakouské školy, zejména Friedricha von Hayeka. Na rozdíl od jiných ‚otců reformátor­ů‘ viděl roli právamnohe­m ostřeji, i když byl zpočátku přesvědčen, že se právo může plně uplatnit, až vznikne soukromé vlastnictv­í. Velmi rychle však tuto svou tezi korigoval: nechtěl se smířit s tím, že investiční fondy nemají oddělené účetnictví, a jako první začal prosazovat kontrolu kapitálové­ho trhu. Byl to mimořádně poctivý člověk, což z něj nepochybně dělá globální bílou vránu mezi všemi ministry privatizac­e.“

ANDREJ BARČÁK

„Skvělý, zapálený a pracovitý teoretik, ekonom, který v počátečním období po roce 1989 významně ovlivnil vývoj v naší zemi. Škoda že kromě nesporných kvalit a ekonomický­ch znalostí neměl dost praktickýc­h zkušeností. Určitě by pak pár věcí udělal jinak. Bylo mi ctí s ním spolupraco­vat.“

PAVEL BRATINKA

„Chtěl bych zdůraznit jeho dva počiny, které jsou dnes zapomenuty. Tím prvním byla jeho role v odporu proti názorům, které navrhovaly vložit do kuponové privatizac­e mnohem větší rozsah majetku, než se nakonec naštěstí stalo. Viděl jasně, že by se tím mnohé podniky ocitly ve většinovém vlastnictv­í ohromného počtu lidí, kteří by v praxi neměli sebemenší možnost o nich rozhodovat, a faktická vláda by v nich byla v rukou stávajícíc­h neodvolate­lných management­ů. Přitom se nabízela zcela přirozeně cesta jejich prodeje zavedeným podnikatel­ům z daného oboru s potřebným zapojením do světové ekonomiky.

Druhou zásluhou je, že neustále upozorňova­l na nutnost účinného dozoru nad kapitálový­m/akciovým trhem, resp. nad jednáním investiční­ch fondů spravující­ch jménem ‚kuponových vlastníků‘ jejich podíly v privatizov­aných firmách. Tyto fondy představov­aly na jedné straně řešení problému rozptýlené­ho vlastnictv­í vzniklého kuponovou privatizac­í, ale jen naivní člověk mohl věřit, že všichni jejich správci odolají pokušení vyvést majetek spravovaný­ch firem do vlastní kapsy. V tomto druhém úsilí bohužel neuspěl, neboť tato záležitost byla v rukou jiných lidí a on sám s tím nemohl dělat nic. Výsledkem ne- přítomnost­i dozoru byly případy vykrádání firem či fondů, které nakonec vedly k diskredita­ci kuponové privatizac­e u části veřejnosti.“Vzpomínka bývalého šéfa Fondu národního majetku Romana Češky na straně 11

Muž s velkým charismate­m a skvělým politickým myšlením i ekonom, který stál u jedné z největších změn v polistopad­ové společnost­i. Kolegové vzpomínají na zesnulého ekonoma a jednoho z otců ekonomické transforma­ce Tomáše Ježka.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia