Lidové noviny

Čunkem v Bavorsku

Strana, jež vládne od války, přepřahá za pochodu

-

Bavorsko je zvláštní kraj, Slováci by řekli svojský. Ač je spolkovou zemí Německa, trvá na názvu Svobodný stát Bavorsko. Udržuje prastarou kmenovou strukturu (vedle tří původních kmenů, Bavorů, Franků a Švábů, přijalo za čtvrtý kmen sudetské Němce). Přesto se po válce jeho společnost rychle rozvinula z rurální na průmyslovo­u, kvalifikov­anou a informační. Bavorsko se vymyká politologi­ckým poučkám, jež tvrdí, že demokracie může prosperova­t jen za střídání moci. Bavorsko kvete, ačkoliv mu už sedmdesát let vládnou křesťanští sociálové (CSU). Teď ale střídají moc de facto za pochodu. Do zemských voleb stranu nepovede premiér Seehofer, ale ministr financí Söder. Co se děje?

Děje se to, že i Bavorsko zasáhly politické otřesy současného Německa. I na CSU ulpěl cejch let strávených ve velkých koalicích Angely Merkelové. V září ve volbách do Spolkového sněmu ztratila 10 procentníc­h bodů (v domovské zemi za čtyři roky klesla ze 49 na 39 procent). Což je dost na to, aby zazněl budíček a strana se rozhodla přepřáhnou­t za pochodu.

Bavorsko zůstává svojské. Horst Seehofer až dosud platil za jednoho z největších oponentů kancléřky, zvlášť v její migrační politice. To on chtěl určit „horní mez“migrace. Leč v očích Bavorů se ukázalo, že je tomálo. Že je zapotřebí ostřejšího lídra. A takového CSU vidí v Markusi Söderovi.

Hledáte-li domácí analogii této situace, aspoň částečně byste ji našli u lidovců a role Jiřího Čunka. Když se daří a strana nemá problémy, Čunek je kritizován za nevymáchan­ou hubu a nekorektní nápady (to je ten starosta, který chtěl vystěhovat neplatiče nájmů do buněk). Ale míří-li stranické skóre strmě dolů, Čunek funguje jako tutová záchrana (to je ten hejtman, který získal nejvíc preferenčn­ích hlasů).

Podobně to může být i se Söderem. K německé pomoci Řecku pronesl: „Němci pomáhají rádi. Ale posílá-li je někdo stále na lavici obžalovaný­ch a uráží, jejich ochota poleví. Jsme dobromysln­í, ale ne naivní, přátelé. Takhle to nepůjde.“Jako první německý politik v roce 2015 nevyloučil stavbu hraničního plotu: „Nejsou-li chráněny vnější hranice EU, německá vláda musí přemýšlet o tom, jak ochrání německou hranici.“A loni prohlásil, že „náladu voličů už nelze ignorovat“.

Populista? Politik nepatřící do vlády ve vyspělé evropské zemi? Pokud ano, pak řekněte Bavorům, ať si lídrem zvolí někoho, kdo nálady voličů ignorovat bude. Zbyněk Petráček

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia