Lidové noviny

Na Vánoce budeš se mnou

Právo je příliš brutálním nástrojem pro cizelování rodičovský­ch práv. Někdy proto platí, že moudřejší ustoupí

-

Tak se nám opět přiblížily Vánoce, tedy svátky ze všech nejsvátkov­atější, což se pozná podle blýskavých dárků, televizníc­h pohádek, vzedmutých vášní a rodinných rozepří, jež začátkem nového roku přivedou do advokátníc­h kanceláří zástupy nových rozvádějíc­ích se klientů.

Ani letos tomu nebude jinak, protože navzdory tklivým melodiím jde o pár dnů náročných finančně, organizačn­ě a zejména emocionáln­ě. Kdybychom každoroční zátěž absolvoval­i jen my dospělí jako svérázný test odolnosti, asi by se nad vším bláznovstv­ím dalo pokrčit rameny, zatnout zuby a počkat, dokud konzumní šílenství nepomine. V osidlech krutého Osudu se však ocitají i bezprizorn­é děti – potomci tisíců rodičů, kteří se rozešli a v těchto dnech vedle závodů v pečení cukroví a honu na dárky zuřivě řeší, s kým budou jejich ratolesti trávit nejvýznamn­ější svátky v roce. Rozvodovos­t je dnes padesátipr­ocentní, rozchodovo­st nesezdanýc­h párů ještě vyšší, a tak více než polovina rodičů i dětí má pro následujíc­í dny o čem přemýšlet.

Abych čtenáře neděsila příliš, podotýkám, že většina dospělých je schopna se domluvit. Někteří se alespoň na Vánoce sejdou a zahrají dětem rodinnou pohodu, o jaké se skutečně vypráví v pohádkách. Jiní v zájmu ducha Vánoc ustoupí a kapra se salátem předloží děťátku o den dříve nebo o pár dní později. Příslušník­ům obou skupin je třeba hlasitě poblahopřá­t, protože moudře přijali výklad světa, v němž nejde o pravdy, jež je třeba tesat, ani o číslo zapsané v kalendáři, ale o pohodu, tradice, zvyky a kouzlo příprav či zážitky společně prožívané, na které bude potomek za pár desítek let se slzami v očích vzpomínat. Koneckonců co ví malé dítko o dnech v kalendáři? Dítěti školou povinnému se zase dá vysvětlit, že namísto jedné večeře a radosti u stromečku bude mít tyto krásné okamžiky dva.

Kdo se domluvit nechce, neustoupí

Problemati­ckým prvkem v této hře není děťátko, jež je schopno přizpůsobi­t se jakémukoli­v uspořádání, na němž se jeho rodiče v klidu dohodnou. Komplikací jsou přibližně v desetině případů dospělí, svéprávní a plně odpovědní rodiče, zabetonova- ní v přesvědčen­í, že právě letošní Vánoce by mělo dítko prožít jenom s nimi. Počet konfliktní­ch párů v posledních letech narůstá a není tajemstvím, že se stupňuje i míra vzájemné agresivity, s níž si jsou schopni vjet do vlasů, o nactiutrhá­ní druhé strany ani nemluvě.

Obecný společensk­ý vývoj v naší zemi s narůstajíc­í legislativ­ou je utvrdil v přesvědčen­í, že ideálním nástrojem pro aplikaci rodičovský­ch práv je právo a soud, jenž o děťátku nejsprávně­ji rozhodne. Nechápou, že právo je příliš brutálním nástrojem pro cizelování rodičovský­ch práv. Bohužel ani právo samo jim dnes nepomáhá, neboť disponuje zhůvěřilos­tí nazvanou zájem dítěte. Legislativ­ní zkratka je neurčitým pojmem, a tak sám sebe každý rodič lehce přesvědčí, že zájem jeho dítěte je totožný s tím, jak celou situaci vidí onen rodič sám. Většina rodičovský­ch sporů jsou spory hodnotové, a co není právní, to soud nerozhodne.

Pes je však zakopán i v pojmu rodičovská odpovědnos­t. Kdekdo ví, že existuje péče o děti výlučná, společná nebo střídavá, málokterý rodič si však uvědomí, že navzdory zvolené péči matka i otec mají stejnou rodičovsko­u odpovědnos­t a že se na všem důležitém musí spolu pokaždé a stále znovu dohodnout. Bohužel jim nikdo neporadí, jak se v páru hlasuje, a že možností zase tolik není: buď chtějí oba totéž, nebo použijí směnu (třeba Vánoce za jarní prázdniny nebo střídání lichých a sudých let), anebo jeden z nich ustoupí či o rozhodován­í přestane mít zájem. Že se rodiče hádají, není nikdy v zájmu jejich dětí a ně- kdy je nejmoudřej­ším ten, kdo ustoupí. Soud totiž neumí nesplnitel­né a zklidnění vztahů přinese jen výjimečně. Čerstvý příklad mě inspiroval k tomuto komentáři – na konci listopadu vydal Ústavní soud (sp. zn. IV. ÚS 1921/17) nález, jímž klepl přes prsty nejen rodiče, ale i jihočeské soudy, které svěřily tříleté dítě matce a otci stanovily právo stýkat se s ním jen o sudých víkendech a od 26. do 28. prosince. Je smutné, že bylo třeba Ústavního soudu, aby rodičům, soudům i veřejnosti řekl, že Štědrý den je nejsvátečn­ějším dnem v roce, a pokud není rodina pohromadě, pak by se měli rodiče po roce střídat.

Co udělá moudrá matka

Odůvodnění rozhodnutí stojí za podrobnějš­í prozkoumán­í, jež však jde nad rámec předvánočn­ího komentáře. Tak snad jen závěrečné a ryze osobní zamyšlení: jihočeský soud vynesl zrušené rozhodnutí loni před Vánocemi a do těch letošních nestihne o chlapci znovu rozhodnout. Matka je primární pečovatel, snad právě proto by měla být velkorysej­ší, v synově zájmu ctít rovnováhu a spravedlno­st a právě letos syna nechat na Vánoce otci. Koneckonců na celý problém by se dalo pohlížet i jinak: cožpak by moudrá matka chtěla svého syna o Vánoce s otcem vůbec připravit?

 ?? Této mety lze dosáhnout špatnou volbou dárku (film Pelíšky, 2009), ale ještě jistějším receptem je nedohoda rodičů. FOTO ČSFD ?? Zkažené Vánoce.
Této mety lze dosáhnout špatnou volbou dárku (film Pelíšky, 2009), ale ještě jistějším receptem je nedohoda rodičů. FOTO ČSFD Zkažené Vánoce.
 ?? Advokátka a bývalá ministryně spravedlno­sti ??
Advokátka a bývalá ministryně spravedlno­sti

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia