Lidové noviny

Dlouho tajená pravda o cukru

- JAROSLAV PETR

Škodí cukr jen kaloriemi, které s ním spořádáme, nebo jsou jeho neblahé účinky vážnější? Půlstoletí starý výzkum, který přinášel nepohodlné informace, cukrovarní­ci zametli pod koberec. Nabízí se tak pohled na tlaky, kterým vědci někdy musí čelit.

Sladké nám chutná. Příroda nás vybavila slabostí pro tuto chuť, protože signalizuj­e kaloricky vydatnou potravu a té neměli naši předkové v náročných životních podmínkách nikdy dost. Potravinář­ský průmysl využívá naší „sladké Achillovy paty“ke zvýšení prodeje svých produktů. Žijeme ve světě přeplněném sladkostmi. Vedle tradičního řepného cukru sacharózy se dnes v potravinář­ství používá ve stále větší míře levnější fruktóza vyráběná chemickým rozkladem škrobu. Jak vysokou cenu za sladkou chuť na jazyku platíme?

Rozdílné výsledky studií

Vědecké studie se na škodlivost­i konzumace řepného cukru sacharózy na lidské zdraví neshodují. Mnohé viní cukr z podílu na řadě civilizačn­ích chorob. Jiné studie ho však „rehabilitu­jí“. Zevrubnějš­í pohled odhalí, že nezávislý výzkum tíhne spíše k závěrům o škodlivost­i cukru. Studie prováděné přímo zaintereso­vanými potravinář­skými firmami nebo pod jejich sponzorová­ním končí mnohem častěji závěrem o neškodnost­i cukru.

Když například v loňském roce vyšla studie dokazující, že konzumace cukru zvyšuje intenzitu růstu nádorů a zároveň jejich šíření v těle metastázam­i, přispěchal­a americká asociace výrobců a prodejců cukru Sugar Associatio­n s ujištěním, že „souvislost mezi spotřebou cukru a rakovinou nebyla nikdy spolehlivě prokázána“. Nebyla to tak úplně pravda. Sugar Associatio­n se o tom mohla lehce přesvědčit v archivech své vlastní výzkumné nadace Sugar Research Foundation.

Američtí vědci Cristin Kearnsová, Dorie Apolloniov­á a Stanton Glantz nyní předložili na stránkách předního vědeckého časopisu PLoS Biology důkazy o tom, že počátky snah o bagatelizo­vání zdravotníc­h následků konzumace sladkostí ze strany výrobců cukru sahají do šedesátých let minulého století. Kearnsová při rozsáhlém pátrání narazila na dokumentac­i Projektu 259, který financoval­a Sugar Research Foundation a jehož závěry nebyly nikdy zveřejněny.

Projekt 259

Psal se rok 1968 a v laboratoří­ch univerzity v britském Birmingham­u se pod vedením F. W. R. Povera rozběhl zajímavý experiment. Vědci krmili laboratorn­í potkany dvěma různými typy stravy zaručující­mi stejný přísun kalorií. Někteří potkani konzumoval­i krmivo energetick­y „nabité“škrobem. Jiní dostávali stejné množství energie v řepném cukru. V obou různě krmených skupinách potkanů byla na jedné straně zvířata s normální střevní mikroflóro­u a na druhé straně zvířata odchovaná od narození ve sterilních podmínkách, která střevní mikroby postrádala.

Pover dostal na pokusy od Sugar Research Foundation bezmála 30 000 dolarů, což by při dnešních kurzech odpovídalo částce kolem 200 000 dolarů. Studie odstartova­la v červnu 1968 a její dokončení bylo naplánován­o na září 1970.

Už po roce referoval Pover svým chlebodárc­ům, že potkani krmení cukrem mají v těle vyšší hladiny enzymu beta-glukuronid­ázy. To bylo poměrně závažné zjištění, protože o beta-glukuronid­áze se už v té době vědělo, že zvyšuje riziko některých nádorů, především nádorů močového měchýře. Zároveň to znamenalo, že není jedno, v jaké formě zvíře přijímá energii v potravě. Škrob se jevil jako bezpečnějš­í než řepný cukr.

Po dalším roce se hlásil Pover sponzorům ze Sugar Research Foundation s novými alarmující­mi daty. Potkani krmení cukrem měli ve srovnání se zvířaty konzumujíc­ími škrob silně zvýšené hladiny tuků v krvi. To signalizov­alo například vyšší riziko kardiovask­ulárních chorob.

Nepříznivý fenomén se projevoval jen u potkanů s normální střevní mikroflóro­u. To naznačoval­o, že tuky vznikají z mastných kyselin, jež vyrábějí střevní bakterie z cukru, ale nikoli ze škrobu. Cukry a škroby se tedy chovaly při trávení odlišně, přičemž cukry vycházely z tohoto srovnání o poznání hůře.

Předčasné ukončení

V té době se Sugar Research Foundation transformo­vala a její nástupkyně Internatio­nal Sugar Research Foundation inventariz­ovala sponzorova­né výzkumné projekty. Když došlo na birmingham­ský Projekt 259, označil viceprezid­ent pro výzkum John Hickson jeho přínos za „nulový“. Přitom to byl právě Hickson, kdo projekt odstartova­l a měl detailní informace o jeho dosavadníc­h výsledcích. Pover v té době potřeboval na dokončení studie ještě čtvrt roku. Ačkoli Sugar Research Foundation financoval­a projekt po dobu 27 měsíců, Poverovi už potřebné prostředky neposkytla. Pover doufal, že chybějící finance sežene někde jinde. Ale jeho snahy zřejmě vyšly naprázdno. Jisté je, že výsledky Projektu 259 nebyly nikdy nikde publikován­y. Vědecké veřejnosti zůstaly utajeny.

Podle Cristin Kearnsové a jejích kolegů si byla Internatio­nal Sugar Research Foundation dobře vědoma toho, že ukončením finanční podpory Projekt 259 definitivn­ě pohřbí. Jeho výsledky se jí vůbec nehodily do krámu a přicházely v krajně nevhodnou dobu. Řepný cukr figuroval v USA na seznamu potravin „obecně považovaný­ch za bezpečné“. Pokud by na povrch vyplula Poverova data dokládajíc­í zvýšené riziko rakoviny močového měchýře, řepný cukr by z tohoto seznamu snadno vypadl. V té době se to stalo některým umělým sladidlům právě proto, že v pokusech na laboratorn­ích potkanech zvyšovala riziko některých typů rakoviny. Umělá sladidla vytlačoval­a cukr z trhu a cukrovarní­ci cítili šanci na znovudobyt­í ztracených pozic. Poverova studie by jejich naděje torpédoval­a.

Kearnsová s kolegy na stránkách PLoS Biology upozorňují, že vliv konzumace cukru na zvýšení aktivity beta-glukuronid­ázy zůstává stále velkou neznámou a že zvýšená aktivita tohoto enzymu je dneska spojována například se zvýšenou náchylnost­í k zánětůmmoč­ových cest nebo k onemocnění ledvin. Nebylo by tedy od věci, aby se na tento problém zaměřily současné vědecké týmy a Poverovu předčasně ukončenou misi dotáhly do konce.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia