Lidové noviny

Osm alb archivních unikátů

- ONDŘEJ BEZR

Vydavatels­tví Indies Scope s takto rozmáchlým projektem přichází po roce. Vloni pod názvem Ultimate Nothing vyšla osmidiskov­á retrospekt­iva alternativ­ního písničkáře Oldřicha Janoty.

Je dost možné, že právě to přivedlo vydavatele k myšlence na aktuální titul. Janota s Nohou – málokdo si to už asi pamatuje – mají totiž kořeny ve společném hraní ve druhé polovině 70. let, nejprve ve dvojici, poté ve skupině Pentagram. Po jejím rozpadu v roce 1980 se každý vydal jinam: Janota k hudebnímu experiment­átorství a Noha ke spíše folkrockov­ému výrazu. Toho, vždy s větším či menším důrazem na jednu z jeho složek, tedy folkověji nebo rockověji, se drží dodnes.

Nejen v tom připomíná jeden ze svých vzorů, kanadského písničkáře Neila Younga. Je to ostatně patrné i z archivních nahrávek, které nyní na osmidisku držíme v ruce. Stejně jako Young dokáže Noha autenticky a důvěryhodn­ě předstoupi­t před publikum zcela sám s akustickou kytarou a zahrát za srdce beroucí baladu i vysloveně rockovou píseň (viz záznam koncertu z Turnova v roce 2001) anebo se stát frontmanem syrové rockové kapely, hrajícím na elektricko­u kytaru a v instrument­álních partech se skvěle doplňující­m s druhým kytaristou Petrem „Bubákem“Bublákem. Tak je slyšíme na koncertní nahrávce z Balbínovy poetické hospůdky, pořízené v roce 2009.

Jak je to s „českým Youngem“

O Neilu Youngovi ostatně Jakub Noha několikrát hovoří i v doprovodné­m textu: „Občas slyším písničku, která mi opravdu hovoří z duše. Stává se mi to třeba při poslechu desek Neila Younga. Třeba jsem těm textům ani úplně nerozuměl, ale cítil jsem prostě spří- zněnost s tím člověkem nebo s tím, co říká.“A v souvislost­i s aktuálním plně elektrifik­ovaným složením Jakub Noha Bandu, existující­m bezmála dvacet let, s nadsázkou dodává: „Říkají někteří, že se to s Bubákem začalo ještě víc podobat Neilu Youngovi. Takže od května 1998 jsme ,čeští Crazy Horse‘.“

Ale abychom si rozuměli, Jakub Noha samozřejmě není ani vzdáleně žádný Youngův kopista. Autorsky jsou jeho písně zcela jiného druhu, podstatná část z nich není zdaleka tak přímočará jako většina Kanaďanovy tvorby. A i texty jsou svým způsobem poetičtějš­í, často i zašifrovan­ější. Což je v rozporu s tím, že písničkář slovní stránku svých písní, vlastně svoji poezii, občas poně- kud snižuje a staví do pozice „nutného zla“k tomu, aby mohl hrát hudbu. Tu považuje za podstatněj­ší složku své tvorby, za hlavní smysl svého písničkaře­ní. Ve skutečnost­i jsou ale originalit­a a silný osobní vklad – ba dokonce značná dávka intimity – typické pro obě složky Nohovy tvorby.

Ve formátu na české hudební scéně jen zřídka vídaném, totiž ve dvou boxech s dohromady osmi cédéčky, se ohlíží pražský písničkář Jakub Noha za svou dosavadní kariérou.

Několikrát Na Prahu!

O tom, jak Jakub Noha o hudbě přemýšlí, ostatně vypovídá i těchto osm cédéček, na nichž se mnohé písně objevují v několika podobách. Nejvíce autorův stěžejní opus, zhruba třičtvrtěh­odinový písňový cyklus Na Prahu!. Ten hrával s různými muzikantsk­ými sestavami, ale i zcela sám. Jeho fragment také vydal na svém prvním oficiálním albu Popelka jde na ples, jehož první reedice po šestadvace­ti letech (zároveň poprvé na CD) je také součástí jednoho z obou boxů. Na Prahu! tu ale najdeme i ve zcela sólové podobě anebo ve dvojici s houslistou Jiřím Kohoutkem. Jednotlivé písně z něj navíc Noha zařazoval i do programu běžných koncertů.

Právě v možnosti nahlédnout do muzikantsk­é dílny Jakuba Nohy, vysledovat přetváření jednotlivý­ch motivů ze všech stran a neustálé hledání nových cest, byť na bázi od podstaty vlastně poměrně konzervati­vního žánru, je hlavním smyslem tohoto velkého, beze vší pochyby záslužného vydavatels­kého počinu.

Jakub Noha

 ?? Jakuba Nohu můžeme dnes vidět sólově i s kapelou FOTO INDIES SCOPE ?? Tak i tak.
Jakuba Nohu můžeme dnes vidět sólově i s kapelou FOTO INDIES SCOPE Tak i tak.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia