Lidové noviny

Jak nechytit opici

Britové otáčejí a začínají litovat odchodu z EU

-

Některá rána si člověk zapamatuje na celý život. Večer jde spát s myšlenkou, že se nic špatného nemůže stát, a než se ráno stihne nasnídat a oholit, odejde Británie z Evropy. Výsledky tamního všelidovéh­o hlasování o brexitu přišly jako šok. Teď se z něj zřejmě začínají probouzet i obyvatelé ostrovního království a pomalu jim dochází, co to vlastně znamená. Podle aktuálního průzkumu listu The Independen­t se už 51 procent Britů přiklání k tomu, zůstat raději v Unii, odejít chce jen 41 procent.

Není se jim co divit. Zatímco jedna z hlavních tváří brexitové kampaně a nynější ministr zahraničí Boris Johnson stále hřímá, že Británie nesmí být „vazalským státem“Bruselu, ukazuje se, že neexistuje scénář odchodu, na kterém by země neprodělal­a. Americký think-tank RAND Corporatio­n spočítal, že není otázka, jestli Spojené království na opuštění Unie prodělá, otázka je jenom kolik. V nejhorším případě o celých pět procent HDP po dobu celé další dekády.

Škoda že se Britové už před hlasováním neřídili vlastním příslovím softly, softly, catchee monkey z 19. století, které proslavil zakladatel Skautu Lord Baden-Powell ve svých vzpomínkác­h na službu v Africe. Těžko přeložitel­nou slovní hříčku doporučují­cí opatrnost při chytání opice zná dokonce i našinec z filmu Tmavomodrý svět. Jak vám jednou uteče, už ji nedoženete, věděli už kolonialis­té. Stejně tak se Velké Británii těžko podaří v EU zůstat, i kdyby referendum nakrásně zopakovala. Společná Evropa jí už zkrátka utekla. Jan Klesla

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia