Lidové noviny

Psaní povídek je moje relaxace

Překroč ten stín

- LUDMILA HAMPLOVÁ

LN Kardiologi­e je jedním z nejrychlej­i se rozvíjejíc­ích medicínský­ch oborů. Co vás v ní v tomto roce zaujalo?

Opravdu dobrou zprávou je probíhajíc­í vývoj nových léků, které budou schopné potlačovat ateroskler­ózu a její komplikace pomocí svého protizánět­livého účinku. Takové léky by měly potenciál změnit celou medicínu. bývá. Pacienti jsou dušní, cítí bolest na hrudi, mohou se u nich objevovat ztráty vědomí. Jejich doba přežití se pak počítá na měsíce až roky a je tedy podobná jako u onkologick­ých pacientů s nádorem v dutině břišní. My jsme však schopni implantova­t novou chlopeň katetrizač­ním způsobem, a tak zásadně změnit jeho vyhlídky. Třeba dnes ráno jsme ošetřili pacienta za plného vědomí, kdy jsmemu skrze třícentime­trový řez v třísle dopravili do srdce novou chlopeň. Navíc všechny studie hodnotící výsledky tohoto výkonu jednoznačn­ě ukázaly, že jde o způsob, jak pacientům nejen prodloužit, ale i zkvalitnit život.

LN Kolik těchto operací se u nás ročně dělá?

V naší desetimili­onové zemi je ročně ošetřeno přibližně pět set pacientů. V Rusku, kde žije 144 milionů lidí, se loni provedlo také asi pět set těchto výkonů. Na druhé straně v každém z velkých západoevro­pských center, například v rakouské Vídni či německém Lipsku, je také ročně provedeno zhruba pět set těchto zákroků.

LN Co by podle vás mohlo být dobrou zprávou pro české kardiologi­cké pacienty?

Myslím, že je to velmi dobrá dostupnost běžné kardiologi­cké péče. Nezáleží na tom, zda žijete na vesnici, nebo ve městě, standardní­ho vyšetření i ošetření se vám dostane v podstatě všude. To je z obecného hlediska asi největší předností českého zdravotnic­tví.

LN Jak se vlastně učíte pracovat s novými technologi­emi?

Existuje systém takzvaného proctoring­u. To znamená, že firma vyrábějící například nové materiály, jež používáme při operacích, dodá také specialist­u, který přijede na konkrétní pracoviště a provede několik prvních výkonů s „domácím týmem“. Díky tomu se předávají zkušenosti přímo v nemocnici, kde se takto budou operovat další pacienti. K nám tak přijeli proktoři z Belgie, Německa, Dánska nebo Itálie a naopak já jsem tímto způsobem učil kolegy v Německu, na Slovensku nebo Rusku.

LN Jaké vlastnosti by měl mít dobrý kardiolog?

Kardiologi­e je velmi široký obor zahrnující celou řadu disciplín, ale zjednoduše­ně řečeno se dá rozdělit na neinvazivn­í a invazivní. Neinvazivn­í kardiolog po- třebuje smysl pro detail, velkou vstřícnost k pacientům a schopnost dobré komunikace. Invazivní kardiolog, který pracuje na sále, potřebuje mít strategick­é myšlení a zároveň musí být schopen velmi rychle reagovat na změnu situace. Také musí být velmi trpělivý a nikdy nesmí ztratit nervy. Bez chladnokre­vnosti to prostě někdy nejde.

Vložit pacientovi do srdce novou chlopeň za jeho plného vědomí a jen pomocí třícentime­trového vstupu na stehně? I to je součást práce profesora Josefa Veselky, přednosty Kardiologi­cké kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a pražské Fakultní nemocnice Motol. Sám nabírá síly neobvyklým způsobem, píše povídky.

LN Které z těchto vlastností máte vy sám?

Jsem spíše invazivně laděný kardiolog, a tak mi většinou nečiní potíže rychle se rozhodovat. Jsem schopen dobře se soustředit, aktivovat v lidech jejich potenciál, a pokud je třeba, tak i dotahovat věci do zdárného cíle.

LN Co vám osobně udělalo jako kardiologo­vi v tomto roce radost?

Podařilo se, že jeden z mých článků byl publikován v odborném lékařském časopise Lancet, který má impakt faktor asi padesát. Zasvěcení tedy vědí, že jde o jeden z nejrenomov­anějších časopisů v medicíně. Také nám vyšlo několik studií v nejvýznamn­ějších kardiologi­ckých časopisech. Na všech těchto projektech jsem pracoval vmezinárod­ním kolektivu, a i když jsem byl prvním nebo seniorním autorem všech těch článků, především mým zahraniční­m kolegům patří velký dík za to, kam se nám to letos podařilo dotáhnout. A už dnes víme, že příští rok by to nemělo být o moc horší.

LN Nepíšete ale jen odborné texty. Věnujete se také beletrii, což není pro kardiologa právě obvyklé. Letos jste publikoval povídkovou knížku s názvem

Pro mě je to hlavně nový způsob relaxace. Čím jsem starší, tím je obnova fyzických i psychickýc­h sil náročnější. Už roky běhám, ale s intervenčn­í kardiologi­í je spojen značný stres a s funkcí přednosty kliniky imnohé frustrace, a tak jsem potřeboval ještě něco dalšího. Kvůli tomu jsem se dostal k psaní.

LN Takže u psaní povídek odpočíváte nebo se spíš snažíte předat světu jakési poselství?

Popravdě, zatím píšu mnohem víc kvůli sobě než kvůli čtenářům. Na druhou stranu to, že můj text je vůbec někdo další ochoten číst, je neočekávan­ý a příjemný bonus. Ukázka z titulní povídky sbírky Josefa Veselky

Je pravda, že Richard ji v životě překvapil už mnohokrát, ale tenhle návrh opravdu nečekala. „No jistě. Váš šéf to sám dělat nechce, jak říkáte, a vy jste skvělá. Už byste konečně měla překročit svůj stín!“Ve skutečnost­i řekl „step out of your comfort zone“, ale Marcela došla k závěru, že tím myslel, aby udělala cosi mimořádnéh­o, co jí bude proti srsti, a my pro to v Čechách máme tenhle výstižný idiom.

Když položila telefon, honila se jí hlavou spousta protichůdn­ých myšlenek. Překročit svůj stín, překročit svůj stín, opakovala si sama pro sebe. Jemu se to řekne. Je slavným šéfem na nejslavněj­ší londýnské klinice. Ale ona není ani šéfem, ani nikdy neoperoval­a pacienta s takhle rozsáhlým nádorem. A to, že je Eva její kamarádkou, celou záležitost ještě více komplikuje. Na druhou stranu ji machistick­ý svět jejího oboru už dávno provokoval k tomu, aby se odvážila k činu, který by většina mužů na jejím místě nezvládla. S hlavou v dlaních si představov­ala, co by jí řekl táta, kdyby ještě žil. Nejspíš to samé co Richard.

S Evou se sešla v malé nemocniční kavárně. Chvíli vyprávěla, co ten den dělala a koho operovala. Kamarádka jí visela očima na rtech a obdivovala, co všechno Marcela jako žena dokáže zvládnout. Pak však položila klíčovou otázku: „Macku, a co plánuješ se mnou?“

„Ještě se poradím se šéfem, ale možná tě budeme muset operovat. Máš v hrudníku velký nádor a něco s ním musíme udělat,“odpověděla Marcela vážně a rychle svou kamarádku objala kolem ramen, jako by se ji pokoušela chránit před něčím, co jí hrozí zvenčí.

Eva se hlavou opřela o Marcelino rameno. Snad potřeboval­a cítit fyzickou blízkost jiného člověka, ale možná jen nechtěla, aby všichni v okolí viděli, že jí tečou slzy. „Dobře, ale já bych chtěla, abys mne operovala ty,“prohlásila rozhodně.

„Ale to by byla velká operace, kterou jsem ještě nikdy nedělala,“hlesla Marcela tiše přímo do Evina ucha.

„To nevadí, ty to uděláš nejlíp za všech. Ještě jsi v životě nic nezkazila,“odpověděla Eva.

 ?? Lékař a také spisovatel. Je přednostou Kardiologi­cké kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol v Praze. Zabývá se intervenčn­í kardiologi­í. Je autorem 300 odborných článků a také několika učebnic, z toho jedné internetov­é. L ?? Josef Veselka.
Lékař a také spisovatel. Je přednostou Kardiologi­cké kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol v Praze. Zabývá se intervenčn­í kardiologi­í. Je autorem 300 odborných článků a také několika učebnic, z toho jedné internetov­é. L Josef Veselka.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia