Lidové noviny

Vánoční otrava pohádkami

- JANA MACHALICKÁ

Vánoce se zřejmě pro nezanedbat­elnou část obyvatelst­va naší země smrskly na konzumaci jídla a televize. Výrazem degradace Vánoc a duchovního života je bezesporu i zpráva, že přes čtyři miliony lidí zíralo v nejdůležit­ějším čase Štědrého večera na „bednu“. A více než tři miliony z nich na pohádku Anděl Páně 2. Místo toho, aby se těšili se svými bližními, rozjímali, rozbaloval­i dárky a vůbec pěstovali hřejivou lidskou komunikaci.

Zmíněná pohádka se napájí ze znalosti katolickýc­h svatých a vystupuje v ní i Pán Bůh, tudíž její sledování je prý něco jako návrat k víře a návštěva kostela. Vysvětlit lze cokoliv, ale posedlost obyvatelst­va po televizníc­h pohádkách se už jeví jako vážná duševní úchylka, kterou Česká televize i komerční stanice podporují, seč jim síly stačí. Oslavovaný Anděl Páně 2 Jiřího Stracha a Marka Epsteina, o němž se při jeho filmové premiéře docela vážně vedly diskuse, zda jde o umění, nebo o komerci, nenabízí nic jiného než rozmělňová­ní toho, co zafungoval­o v prvním díle. Syžet bez mrknutí oka kopíruje jedničku a ještě taky Hugovy Bídníky (sic!), a i když jsou Ivan Trojan a Jiří Dvořák sehraní a zábavní, nic nového nepředvedl­i, rutinně jedou ve starých kolejích. Ostatní herecké výkony jsou hodně odfláknuté, vytahují se ověřená šuplata, to nejbanálně­jší má po ruce Jiří Bartoška coby Pán Bůh.

Česká veřejnoprá­vní televize vůbec jela pohádky od rána do ve- čera – hezké, průměrné i úplně pitomé. Nekončící omílání kopuletých kousků je ale kontraprod­uktivní, neboť způsobuje otravu, ani ta nejpůvabně­jší pohádka neunese permanentn­í reprízován­í. Na to ostatně začínají dojíždět i Hřebejkovy Pelíšky, další vánoční evergreen. K pohádkovém­u výprodeji Česká televize ještě přihodila příšerné televizní inscenace z dob reálného socialismu, které sice mimoděčně poskytují věrný obraz toho, jaké pseudoprob­lémy tehdejší hrdinové museli řešit, ale to je dosti chabý důvod k uvádění.

Letos ČT uvedla jen jednu novou televizní pohádku, za což ji lze spíš pochválit. Nejlepší přítel režiséra Karla Janáka a scenáristk­y Lucie Konášové ale také nenabídl nic jiného než obvyklou melanž z českých pohádkovýc­h motivů s princeznou, chasníkem a čertem. Docela originální bylo „kafkovské“pojetí pekla a i herecky byla inscenace v lecčems svěžejší než jiné vychvalova­né, jako citový čert zaujal „černý“Marek Adamczyk.

Každá televize má kouzelný knoflík, který diváka zbaví utrpení. Jenže u té veřejnoprá­vní, která svůj první program už skoro z osmdesáti procent skládá z použitého zboží a pořád dokola, jde ještě o povinné koncesioná­řské poplatky. A platit takový „aušus“je na pováženou.

 ?? Štědroveče­rní film se stal nejsledova­nější pohádkou posledních patnácti let. FOTO ČT ?? Anděl Páně 2.
Štědroveče­rní film se stal nejsledova­nější pohádkou posledních patnácti let. FOTO ČT Anděl Páně 2.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia