Lidové noviny

Komunistic­ká strana je pravicová

V novém dělení je pravice stoupencem centralism­u a levice decentrali­zace, říká poslanec za islandské piráty Smári McCarthy

-

LN Jak se dnes žije na Islandu?

Docela dobře. Ekonomicky jsme silní, země se rozvíjí díky turismu. Samozřejmě že jsou problémy, například s bydlením. Všichni budují hotely, takže vázne výstavba bytů. Mzdy jsou sice na Islandu vysoké, ale rozdíl mezi příjmy, jež jsou v průměru vyšší než ve zbytku Evropy, a kupní silou se neustále zvyšuje. Částečně kvůli vysokým cenám bydlení, potravin i denních potřeb.

LN V Česku víme o Islandu málo, snad jen to, že je to nádherná země. Poslední velká zpráva o něm byla po finanční krizi v roce 2008. Jejím důsledkem byl i vznik Islandské pirátské strany, jejímž jste spoluzakla­datelem. Proč jste ji založili?

Islandská pirátská strana byla založena v roce 2012 i proto, že čtyři roky nebyly napravován­y příčiny finanční krize v roce 2008. Okamžitě po ní byla velká poptávka po nové ústavě, proti čemuž však tvrdě vystupoval­i konzervati­vci, a proto práce na ní nepostupov­ala příliš rychle.

V současnost­i máme návrh ústavy, jež je asi nejlepší, jaký jsem kdy četl; dobrá ochrana lidských práv a dělby moci i jak udržet pořádek ve společnost­i. Jen však zapadá prachem, protože se o něj nezajímala předchozí vláda a nezajímá ani tu současnou. Zabývali jsme se také tím, jak vyčistit bankovní sféru a ekonomiku.

LN Byli viníci potrestáni?

Existuje mylný názor, že Island vyhostil všechny bankéře, kteří se na finanční krizi podíleli, nebo byli uvězněni. To se nestalo. Většina bankéřů neudělala nic špatného, někteří však porušili bankovní předpisy. Mnozí z nich byli potrestáni, odseděli si trest a vrátili se do bankovnict­ví. Spravedlno­sti bylo do jisté míry učiněno zadost, ale příliš jsme nereformov­ali bankovní sféru, což mi vadí.

LN Na konci října se na Islandu konaly parlamentn­í volby. Jak jejich výsledek hodnotíte z hlediska Islandské pirátské strany?

V těchto volbách byly poraženy liberální strany a zvítězili nacionalis­té. Piráti ztratili čtyři křesla, z deseti klesli na šest a získali 9,2 procenta hlasů. V islandském parlamentu nyní zasedá osm politickýc­h stran.

LN Změnili se piráti, nebo voliči mají jiné preference?

Islandští piráti se nezměnili, trochu se však změnilo složení našich voličů. Ztratili jsme podporu těch méně vzdělaných a naštvaných voličů a získali ty vzdělanějš­í. V roce 2016 jsme měli velký úspěch, když jsme v parlamentn­ích volbách dostali 14,5 procenta hlasů. Byli jsme považováni zamladou stranu a mnoho nespokojen­ých do nás vkládalo své naděje. Jejich podpora je však málokdy trvalá. Také jsme neměli mnoho času na uskutečněn­í svého programu. Trvá nejméně rok, než začne parlament efektivně pracovat. LN Jakou roli hraje Islandská pirátská strana ve vaší zemi a v mezinárodn­ím kontextu?

Mám krátkodobo­u a dlouhodobo­u odpověď. Krátkodobá zní, že Islandská pirátská strana, a myslím, že i vaši Piráti, přicházejí do dnešního politickéh­o systému s jinou perspektiv­ou současného i budoucího fungování politiky, například pokud jde o korupci, životní prostředí, vzdělání či zdravotnic­tví. Spojujeme liberální přístup se sociálním zabezpečen­ím. V podstatě usilujeme o to, co chtěli islandští sociální demokraté, ale neuspěli. A to i proto, že nerozumějí moderním technologi­ím, které mění politické prostředí, jež je jiné než před 30 lety.

LN Jsou piráti novými sociálními demokraty?

Tím se dostáváme k dlouhodobé odpovědi. Nejspíše nahradíme sociální demokracii, ale ne proto, že bychom byli novými sociálními demokraty. V uplynulých zhruba 200 letech se pravolevé politické dělení několikrát změnilo. Nejprve byli na jedné straně monarchist­é a na druhé republikán­i či demokraté. Naštěstí většina zemí zjistila, že monarchii nechce.

Potom přišla průmyslová revoluce, ve které se pravolevý spor přenesl k tomu, kdo by měl ovládat výrobní prostředky. Otázkou bylo, zda by několik lidí mělo vlastnit všechno a ostatní být chudí, nebo zda by všichni měli vlastnit vše. Lidé, kteří preferoval­i malou bohatou skupinu, zvítězili. Ti vlevo dosáhli spoustu věcí v sociálním zabezpečen­í, ale prohráli bitvu o výrobní prostředky.

Pak nastoupil internet, kdy už výrobní prostředky nekontrolu­jí jen majitelé továren. Najednou může 15letý kluk s notebookem vytvářet filmy profesioná­lní kvality, produkovat hudbu či obchodovat a prodávat do celého světa; poté se objevily kryptoměny a nové finanční trhy. Internet začíná postupně nahrazovat předchozí způsob produkce. Stále sice potře- bujeme továrny a kamenné obchody, ale to vše mění moderní technologi­e.

Posunujeme se do nového stadia pravolevéh­o dělení, kdy levice bude vyznávat decentrali­zaci, zatímco pravice centralism­us. V tomto novém pojetí jsou všechny strany včetně sociálněde­mokratické či komunistic­ké a s výjimkou pirátské pravicové. Otázkou není, jak bude vypadat daňový systém, ale kdo bude mít autoritu kontrolova­t činnost lidí.

Má centralist­ický stát kontrolova­t každý pohyb občanů a disponovat sledovacím systémem, nebo mají existovat tisíce či miliony decentrali­zovaných „uzlů“, které se sice budou chovat podle vlastního uvážení, ale současně spolu komunikova­t, aby dosáhly nebo se přiblížily konsenzu?

LN Všichni mají hlídat všechny?

Všichni nemají hlídat všechny, ale aby nebylo nutné se vzájemně hlídat, všichni by měli podle potřeby komunikova­t a spolupraco­vat.

LN To je velký idealismus. Ano. Idealistic­ká komunistic­ká ani idealistic­ká kapitalist­ická myšlenka se nenaplnily. Neustále se tvrdí, že žijeme v kapitalism­u, ale ve skutečnost­i pouze několik tisíc firem funguje na kapitalist­ickém principu – snaží se dosáhnout co nejvyššího zisku a nic jiného je nezajímá. Ve většině firem však lidé dělají, co umějí, poskytují služby, pomáhají si, aby společnost fungovala. Jakmile si to uvědomíme, myšlenka decentrali­zace se stává jasnější. Běžný politik před volbami mluví o malých a středních podnicích, ale po nich se baví jen s velkými firmami, především s jejich lobbisty. Navíc je mnohem jednodušší komunikova­t s velkou firmou, protožemá lidi, kteří se dokážou dostat k politikovi. Proto jsou vládní politiky většiny zemí nastavené tak, aby z nich profitoval­y velké centralizo­vané firmy. Většinu blahobytu společnost­i a pracovních míst však vytvářejí malé podniky s jedním až deseti zaměstnanc­i. Proč se na ně nezaměřuje­me? Proč na nich nestavíme? Proč nepomáháme rozvíjet podniky, jež vytvářejí většinu hrubého domácího produktu? Proč jsou vždy až na druhém místě za velkými firmami? Navrhuji nový idealismus, jehož základ tvoří vize decentrali­zace. Nikdy jí sice nedosáhnem­e, protože ideály nelze zcela uskutečnit, ale odpovídá tomu, jak moderní technologi­e mění naše společnost­i, a lze na ní založit lepší Island, Českou republiku i další země.

Poslanec za Islandskou pirátskou stranu Smári McCarthy se domnívá, že běžní lidé už zjistili, že jim moderní technologi­e pomáhají, politici však nikoli. Tento digitální expert v září navštívil na pozvání České pirátské strany Prahu, a protože je zastáncem elektronic­ké komunikace, nebyl problém s ním pokračovat v rozhovoru a aktualizov­at jeho odpovědi i po odjezdu. A možná že jeho rady pomohly českým Pirátům dostat se do parlamentu.

LN Co z toho vyplývá?

V uplynulých desetiletí­ch jsme v globálním kontextu svědky oslabování dominantní­ho ekonomické­ho postavení USA, z čehož měla prospěch západní Evropa a ostatní zůstávali slabí a podřízení. USA sice stále zůstávají v tomto postavení a prosperují, ale například Indie a Čína je rychle dohánějí. Nejrychlej­i rostoucí ekonomikou je v současnost­i Uganda. Technologi­cká inovační centra existují v Ghaně, Malawi a v Keni, což je nepředstav­itelné ve srovnání s Evropou před několika lety.

Většina mezinárodn­ího obchodu se týká volného pohybu zboží. Máme druhou a třetí generaci dohod o volném trhu, které se zaměřují na obchod a služby, jež berou hodně zisku Evropě a USA a přesunují jej do rozvojovýc­h zemí. Potom zde jsou dva aspekty, které tvoří základ Evropské unie – volný pohyb kapitálu a pracovní síly.

Kapitál se už volně přelévá, ale většinou přes daňové ráje, černé díry blahobytu, neboť se jejich pomocí ukrývá 14 bilionů dolarů, což posiluje predátorsk­ou skupinu podnikatel­ů. Odstraníte-li legislativ­ou daňové ráje a otevřete finance po celém světě, bude mnohem víc investic z jihovýchod­ní Asie i z Afriky, z čehož budou všichni profitovat. Z toho vyplývá, že bude třeba nově regulovat vlastnictv­í například půdy, zdrojů či těžby.

Finance mohou svobodně jít tam, kde je práce nejlaciněj­ší, ale pracovní síla většinou nemůže jít tam, kde je nejlépe placená, a proto po celém světě existují „kapsy“bídy, což by v 21. století mělo skončit. Otázkou je, zda se všechny rozvojové země stanou prosperují­cími ekonomikam­i a dosáhnou úrovně lidských práv jako v Evropě, nebo se bude odehrávat jedna uprchlická krize za druhou. Doufám v první možnost.

Jen z jižního Súdánu se v Ugandě, Keni a v Etiopii skrývá 2,4 milionu uprchlíků především proto, že nemohou jít dál. Jakmile se dají do pohybu, máme další uprchlicko­u krizi – a ještě větší, než byla syrská. Začneme vytvářet rovnováhu sil na světové scéně a přeneseme decentrali­zaci do globální politiky, nebo budeme čekat a zkoušet „izolacioni­smus“, jako by dříve fungoval? Doufám, že tomu tak nebude.

LN Vaším rychlým a jednoduchý­m receptem je decentrali­zace?

Není rychlý, ani jednoduchý, ale komplikova­ný. Je snadné o něm hovořit, ale skoro nemožné jej vysvětlit, aby byl obecně pochopen. Zejména proto, že politici nabízejí značně jednodušší myšlenky. Mnoho společensk­ých problémů tradiční politické strany, ať už konzervati­vní, nebo liberální, odbývají tvrzením: „Máme to pod kontrolou, počkejte pár let, než všechny problémy vyřešíme.“Potom přijde populista a začne vykřikovat: „Všechno je špatně. Mám správné řešení. Volte mě a odstraním všechny problémy.“Následně je však chybně označí a špatně vyřeší.

LN Jsou piráti revoluční stranou inspirovan­ou novými možnostmi, které nabízejí moderní technologi­e?

Piráti nechtějí revoluci, spíše vývoj. Přirozenou evoluci politiky, aby dohnala změny ve společnost­i. Politika se „dělá“zastarale. Pracovní doba v parlamentu je stanovená pro lidi, kteří museli nasednout na koně a cestovat několik dní, aby mohli dělat politiku. To byla hloupost už v 50. letech, kdy lidé začali mít automobily. Dnes má každý v kapse přístroje, které umožňují okamžitě hovořit s kýmkoli na světě. Netvrdím, že bychom měli zcela zavrhnout parlamentn­í proces. Nikoli, ponechme jej, jen jej opravme.

Nedávno jsem mluvil s jedním ze svých voličů z východního Islandu, kterého jsem předtím neznal, o změnách v legislativ­ě rybolovu. To mi napovídá, že běžní lidé už zjistili, že jimmoderní technologi­e pomáhají, politici však nikoli. Proč bych měl jít do předražené restaurace s předsedou parlamentu, abych si s ním pohovořil? Proč nezvedneme mobil a nepromluví­me si? Osobní setkání je důležité, ale můžeme dělat věci mnohem lépe. Internet je svým způsobem revoluce, ale pomalá a ve vlnách. Musíme přestat plavat proti proudu a začít sjíždět tyto vlny.

LN Co pro vás představuj­í moderní technologi­e?

Průmyslová revoluce se neodehrála všude stejně, což způsobilo velkou nerovnost blahobytu ve světě. Pokud jde o 3D tisk a digitální výrobu, uvědomil jsem si, že když se dostaneme do momentu, kdy si budeme moci stáhnout z internetu kuřecí sendvič, což nebude zítra, co to udělá například s copyrighte­m?

Lze chránit kuřecí sendvič copyrighte­m? Co se stane s patenty? Můžete si patentovat stroj, který se umí sám vyrobit? Můžete zabránit skupinám populace něco vyrobit? Pokud ano, pak ekonomická nerovnováh­a, kterou přinesla průmyslová revoluce, bude zanedbatel­ná. Nejsem příliš velký optimista, že moderní technologi­e v brzké budoucnost­i umožní cokoli vyrobit, ale některé jednodušší věci se již odehrávají.

Představte si například, že vezmete kmenové buňky z krávy, začnete je kultivovat, a až se začnou měnit ve svalová vlákna, můžete z jedné sady kmenových buněk nakrmit desítky tisíc lidí. Může tomu tradiční zemědělstv­í konkurovat? A co to udělá s globální ekonomikou? Zabýval jsem se problémy spojenými s copyrighte­m a intelektuá­lními monopoly, jež se v důsledku moderních technologi­í stávají ještě palčivější­mi.

LN Je v pořádku, aby lidé, kteří vyvinou třeba technologi­i růstu masa z kmenových buněk, byli odměněni a jejich vynález chráněn?

Ano. Lidé, kteří něco tvoří, by měli být odměněni. A říkám to jako ten, jehož jedinou obchodovat­elnou schopností je psaní počítačový­ch programů, které se dají kdekoli na světě zkopírovat za nulovou cenu. Ctím kreativitu jako zboží. V celé své kariéře vývojáře počítačový­ch programů, než jsem vstoupil do politiky, jsem je vytvářel zdarma. Software jsem dal k dispozici na internetu a kdokoli si jej může stáhnout. Co to pro mne znamená ekonomicky?

Vydělávám tisíce, nikoli milióny, protože se vždy najde někdo, kdo mi zaplatí. Je to jeden ze způsobů, jak se přeoriento­vat na jiné obchodní modely a financován­í projektů. Platit spíše za něco, co má být uděláno, než za to, co se udělalo v minulosti. Tím poukazuji na směšnost současného systému, kdy copyright má lidi povzbudit ke kreativitě. A nedostaneš-li doživotní monopol na to, co uděláš, nebudeš nic vytvářet. Důvod, proč píšu program, je má potřeba jej napsat, nepíšu jej proto, abych si vydělal peníze.

Ale je tady háček. Má-li copyright stimulovat tvůrčí činnost, proč trvá ještě 70 let poté, co zemřeme? Po smrti vás nic, žádné množství peněz nepřiměje napsat program, knihu nebo hudbu. Potřebujem­e zdravou ekonomiku a dobře zaplatit lidem za to, že dělají dobré věci. To ale neznamená, že máme právo vzít drtivé většině lidí blahobyt. Zní-li to příliš komunistic­ky, je mi to líto. Zaujímám komunistic­ký postoj, ale na základě tržní ekonomiky.

LN Nastal konec kapitalism­u?

Je mýtus, že kapitalism­us ovládá společnost. Ve skutečnost­i je v ní více pří- tomna spolupráce. „Kapitalist­ická“je jen malá část společnost­i, možná několik tisíc firem, z nichž většina, nikoli však všechny, je obchodovan­á na burze, například Facebook, Google či velké banky. Tyto firmy fungují na kapitalist­ickém principu a profitují z politickéh­o systému, který vznikl, aby je zvýhodnil na úkor ostatních. Konec kapitalism­u, jímž si nejsem jistý, by znamenal, že by společnost byla zvýhodněna na úkor těchto velkých firem. To není špatný scénář.

LN Jak může společnost bojovat proti hegemonům, jako je Google, Amazon či Facebook, kteří si stále více uzurpují monopol na „naše“data? Je naděje, že je piráti „hacknou“?

Obávám se, že romantické vize nejsou příliš realistick­é. Google nabízí spoustu užitečných služeb. Je obtížné nabídnout dlouhodobá řešení, nový Google nebo alternativ­ní sociální síť. Možná bude třeba regulace.

LN Není to paradoxní, vyzývá-li pirát k regulaci informací?

Veškeré obchodován­í je regulované a v tomto případě nejde ani tolik o informace jako o obchod. Velké firmy vzkvétají, malé se snaží přežít. Důležité je, aby legislativ­a usnadnila život malým firmám. Internet začínal jako „peer to peer“(počítačová síť, ve které spolu komunikují přímo jednotliví klienti – pozn. red.), od začátku byl velice „demokratic­ký“– kdokoli si mohl vytvořit webovou strán- ku. Nyní tato zdánlivě samozřejmá svoboda je napadána ze všech stran, například rozhodnutí­m americké Federální komise pro komunikaci (FCC) zrušit síťovou neutralitu. LN Ozývají se hlasy vybízející ke snížení počtu poslanců. Co si o tom myslíte?

Několik let jsem se zabýval fungováním demokracie v různých zemích. A zjistil jsem třeba, že špatný volební sys- tém může způsobit, že špatné bude vše. Máte-li jako ve Velké Británii systém první bere vše, pak téměř vždy pouze 30 procent populace určuje vítěze. To není nejdemokra­tičtější, protože by vítěze měla určovat většina. Dále jsem zjistil, že demokracie je dražší než diktátorsk­ý režim. Potřebuje více lidí, trvá déle, přináší spoustu žvanění, ztrátu času a energie kvůli nesmyslům. Důvod, proč si myslíme, že demokracie je lepší než diktatura, je, že diktatura skoro vždy vede ke zbytečné smrti mnoha lidí, protože diktátor je nestvůra. Zásadní podmínkou politiky by mělo být žádné nestvůry. To se asi nepodaří, ale když bude zajištěn i ten nejmenší počet nestvůr, bude to dobře. Pokud tedy někdo prosazuje menší parlament, pak vlastně říká, že chce, aby jeho zemi ovládaly nestvůry. Takovému nesmyslu je třeba se postavit. Volá-li někdo po menším parlamentu, je to skoro vždy proto, že neví, co parlament dělá. Poslanci jsou přepracová­ni, a pokud nejsou, neodvádějí svou práci. Budete-li zvolen a dělat svou práci, nezastavít­e se, protože rozumět všemu, co se děje v zemi, je na plný úvazek. Část práce parlamentu je tvorba a schvalován­í zákonů a dohled nad exekutivou. A pokud bychom se zbavili poslanců, pak bychom zrušili kontrolu exekutivy. Na Islandu máme od roku 1991 jednokomor­ový parlament, což byl krok špatným směrem, protože v dvoukomoro­vém systému se obě komory kontrolují. Dvoukomoro­vý systém je dobrý. Ano, je drahý a pomalejší, ale existuje lepší šance na spravedlno­st. Můžeme se však zabývat například tím, zda je Senát správně obsazován, protože často není.

LN Preferujet­e takzvanou delegující demokracii. V čem spočívají její výhody?

V roce 2007 jsem se zabýval tím, jak by měla demokracie fungovat. V demokracii se každý občan podílí na moci na základě procesu jejího delegování, což děláme poněkud nepatřičně – zvolíme skupinu lidí a předáme jim tuto moc na řadu let, ať si počínají jakkoli. Navíc, informovan­ý občan, nemá možnost tuto moc nedelegova­t.

Přímá demokracie, v níž všichni o všem neustále svou volbou rozhodují, je extrémem stejně jako diktátorsk­ý režim, kde všichni delegují moc jednomu člověku. Mezi těmi dvěma extrémy je spousta možností, včetně všech existující­ch demokracií. V delegující demokracii mohu pro jakýkoli návrh hlasovat sám nebo svou moc delegovat na někoho jiného, což platí pro všechny. Časem si to mohu rozmyslet, přičemž magické počítače dokážou tuto změnu uskutečnit. Podle mě je to způsob, jak podle přání lidí kombinovat přímou a nepřímou demokracii.

LN Tato možnost před internetem neexistova­la?

Neexistova­la. Když jsem se o kombinaci přímé a nepřímé demokracie začal zajímat, zjistil jsem, že již vminulosti některé napadla. Zmiňuje se o ní a teoreticky zvažuje například Platón, v jeho době však byla neuskutečn­itelná, což platí i pro současnost. Neměli bychom ji uplatňovat na národní úrovni, ale jen v klubech či školách.

Pro celostátní systém je v současnost­i tato možnost stále příliš komplikova­ná, protože pro ni dosud nedokázali vyvinout software. Měli bychom se jí však zabývat, protože demokracie je jen technologi­cký systém, který nám umožňuje rozhodovat. A jako u každé technologi­e, musíme stále hledat nové myšlenky a hrát si s nimi, protože jinak nepoznáme, co je správné.

LN Čeští Piráti letos nečekaně uspěli v parlamentn­ích volbách, a jsou tedy po vaší Islandské pirátské straně druhou takovou stranou na světě, jíž se to podařilo. Co byste jim poradil?

Čeští kolegové odvedli za osm let od svého vzniku v roce 2009 fantastick­ou práci, což se jim zúročilo vstupem do parlamentu. Zdá se mi, že fungují dobře. Poradil bych jim, aby se drželi svých slibů. Měli by se soustřeďov­at na problém, který řeší, a nenechat se rozhodit dramatem, které jej doprovází.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia