Revoluce v Řecku: finišují práce na katastru nemovitostí

Lidove noviny - - Svět - ROBERT SCHUSTER

ATÉNY/PRAHA V Řecku se jedná o věčné téma, které nemohlo chybět v žádném důležitém vládním dokumentu posledních let.

Řeč je o závazku vytvořit jednotný celostátní katastr nemovitostí. Nepřekvapí proto, že i v souboru nových reformních zákonů, čítajícím 1300 stránek, který schválil zkraje týdne řecký parlament, se opět hovoří o závazku vytvořit katastr nemovitostí.

Důvod je prostý. Řecko je jediným členským státem Evropské unie, v němž chybí centrální soupis zachycující vlastníky veškerého nemovitého majetku, stejně tak jeho polohu nebo velikost.

V současné době existuje funkční katastr nemovitostí pou- ze pro přibližně 10 tisíc kilometrů čtverečních, což odpovídá osmi procentům plochy státu.

Nemovitý majetek až dosud zaznamenávaly zhruba čtyři stovky místních registrů, jež jsou ale většinou organizovány na soukromé bázi. S tím byla také spojena různá výše poplatků, což vedlo zejména na venkově k tomu, že někteří vlastníci registrům vůbec nehlásili změny.

Potenciální investoři chtějí vědět, co komu patří

Zpravidla každý občan Řecka vlastní buď nějaký pozemek, domek, nebo byt. Jejich předávání z generace na generaci se často obešlo bez písemných smluv a probíhalo pouze na základě ústních dohod. Stát vedle toho, že neměl přehled o nemovitostech a jejich vlastnících, zároveň přicházel o důležité příjmy z poplatků.

V minulosti se odhadovalo, že v Řecku je až 180 tisíc hektarů půdy bez právoplatných vlastníků, počet černých staveb je odhadován přibližně na jeden milion. Ty přitom mimo jiné odebírají vodu a energie, ačkoli oficiálně vůbec neexistují, protože nejsou nikde evidovány. Experti Evropské komise se přitom shodují, že tento nedostatek je brzdou pro investory, kteří by mohli v Řecku vytvořit nová pracovní místa. Fakticky nemožné jsou pak i zamýšlené privatizace státního majetku, k čemuž již řadu let vyzývají Řecko jeho mezinárodní věřitelé.

Úsilí o vznik jednotného katastru sahá dávno do minulosti. První práce směřující ke katalogizaci pozemků a sídel začaly v roce 1995. Tehdy EU přispěla na rozjezd projektu 150 miliardami eur, později poslala i další peníze.

Mapování řeckého území pro potřeby jednotného katastru probíhá v několika etapách. Každá z nich zahrnovala zhruba pětinu území. Registry se shromážděnými informacemimají být zpřístupňovány postupně. V dubnu se například počítá s tím, že vůbec poprvé měl být spuštěn přehled nemovitostí v řecké metropoli.

Nejlépe zmapovány jsou nemovitosti na řeckých ostrovech Rhodos a Kos. Souvisí to s tím, že byly až do konce 40. lety obsazeny Itálií.

Nejpozději do roku 2020 má být jasno, kdo co a kde v zemi vlastní, jaké plochy jsou zastavěné, nebo volné. Atény slibují zpřístupnit soupis nemovitostí v dubnu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.