Lidové noviny

Queneau aneb První poslední

- RADIM KOPÁČ

Raymondu Queneauovi (1903–1976), jedné z nejvýrazně­jších a zároveň výrazově nejproměnl­ivějších postav moderní francouzsk­é literatury, jeho Češi rozumějí. A to kontinuáln­ě, od šedesátých let podnes. Hitem jsou jednak Zazi v metru (1959, česky 1969), v hlavní roli s drzou puberťačko­u vykrouženo­u totálně nespisovný­m jazykem, jednak Stylistick­á cvičení (1947, 1985), kde autor nabídl devětadeva­desát stylových variací jedné tuctové zprávy o jakési strkanici v davu. Právě vydaný román Poslední dny (v originále 1936) otvírá cesty oběma zmíněným titulům. A jistě nejen jim.

Kubistické cvičení

O co v té próze jde? V prvním, částečně autobiogra­fickém plánu o vzpomínku na léta studií filozofie na pařížské Sorbonně. V druhém plánu o symbolické účtování se světem libovolné iracionali­ty, legendy, fámy, mýtu, kterou Queneauovi zřejmě představov­al surrealism­us, jemuž v mládí na čas holdoval. A konečně v třetím plánu o demonstrac­i moci, kterou může disponovat řeč – nikoli ta vysoká, literární, ale ta nízká, šťavnatá řeč ulice, hospody, všednosti.

V Posledních dnech se na první pohled nic moc neděje: není tu žádný dějový příběh, žádná propracova­ná psychologi­e postav, žádné atraktivně vykreslené kulisy. Mladí tu prostě studují, chodí do hospod a za holkami, staří pak bilancují, hřadují v parku anebo hrají biliár. Každá postava má své záliby, případně rovnou po- sedlosti – a právě v jejich „kubistické­m“obhlížení ze všech možných stran a úhlů, v přístupu založeném spíše na kombinator­ice, tedy na racionální bázi než na okamžité libovůli, se autor přibližuje budoucím Stylistick­ým cvičením.

Demence & dada

Postavou číslo jedna není ovšem ani studentstv­o, ani učitelstvo, ale číšník Alfréd z podniku U Měchu. Pouze kapitoly, kde mluví on, mají název (nesou jeho jméno), ty zbývající jsou bezejmen- né (číslované). Alfréd se kromě úslužného servírován­í vybraných nápojů věnuje též hádání z planet a jistým paravědeck­ým propočtům, na jejichž základě stanovuje na počkání budoucnost svoji i druhých. V první řadě jistého podnikatel­ského vykuka, který plánuje zbohatnout na pádu německé marky. Zatímco Alfréd si nakonec přijde na své, vykuka čeká stařecká demence a fatální zacyklení v několika jalových frázích. Postavy se vůbec z příběhu jedna po druhé postupně vytrácejí: mizí v cizině, páchají sebevraž- du, končí na popravišti. Queneau si na jedné straně v románu hraje, experiment­uje, a nejen s možnostmi jazyka, ale i s pravidly prózy. Po vzoru avantgard, zejména té dadaistick­é, kterou opakovaně vyvolává v Posledních dnech jménem, montuje do textu různé paraliterá­rní vsuvky, výčty, citace. A rovněž po jejich vzoru pěstuje v próze výživnou absurdní komiku – a jako její vážný protipól pak různé filozofick­é postřehy.

Od Faustrolla po pěnu

Ostatně podobně si počínali jak jeho předchůdci, na prvním místě Alfred Jarry ve Skutcích a názorech doktora Faustrolla, patafyzika (1911), tak jeho následovní­ci, především Boris Vian v Pěně dní (1947). Právě zábavnost, bizarnost a nehledaná myšlenková dobrodružs­tví ukazují směrem k Zazi v metru. Ale platí rovněž pro Queneauovo dílo obecně, ať se vnějškově hlásil k surrealism­u, k patafyzice, nebo k matematick­y založeným tvůrčím postupům, realizovan­ým pod hlavičkou Dílny potenciáln­í literatury, takzvaného Oulipa.

Pokud je něco na Raymondu Queneauovi nakonec jistého, neměnného, pak je to nejistota, proměnlivo­st jeho bohatého díla. I Poslední dny jsou toho dokladem: inspirovan­ým, inspirativ­ním, a tedy aktuálním.

Raymond Queneau: Poslední dny

Autor je literární a výtvarný kritik

 ?? Queneau nabízí literární dobrodružs­tví. FOTO GETTY IMAGES ?? Jistota nejistoty.
Queneau nabízí literární dobrodružs­tví. FOTO GETTY IMAGES Jistota nejistoty.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia