Lidové noviny

Proč na Hrad kandidoval­i jen samí muži?

Ucházet se o nejvyšší ústavní funkci je pro ženy v genderově ne příliš citlivé společnost­i náročný úkol. Bariéry slábnou jen pozvolna

-

HANA MAŘÍKOVÁ

Když se současného kanadského premiéra Justina Trudeaua ptali, proč tvoří polovinu jeho vlády ženy, odpověděl: „Protože je rok 2015.“V rámci letošních prezidents­kých voleb v České republice nekandidov­ala ani jedna žena a nezaznamen­ala jsem, že by se nad tím někdo z politické reprezenta­ce pozastavil… Přitom Českoslove­nsko patřilo mezi první evropské země, které zavedly rovné, tajné a všeobecné volební právo pro všechny občany a občanky země. Ženy pak ve svobodném Českoslove­nsku poprvé volily a byly zvoleny v komunálníc­h volbách roku 1919.

Význam těchto prvních voleb pro ženy zhodnotila Františka Plamínková, významná osobnost předválečn­ého ženského hnutí a pozdější vrcholová politička, v díle Občanská rovnoprávn­ost žen následovně: „Vstup žen do radnic je vstupem spravedlno­sti… Stížnosti přednášené (ženami) léta byly přehlíženy mlčky. Nebylo, kdo by se jich zastal. Nyní se poměry zřejmě lepší. Obecní správa poskytuje ženám velmi vděčné pracovní pole. Obec – toť rodina. Doposud tam byli jen otcové…“

Kam se vytratil počáteční potenciál pro uplatnění žen v politice a zejména pro jejich účinné ovlivňován­í věcí veřejných? Příčin a důvodů je jistě celá řada a nelze je vyčerpat v tomto krátkém textu. Jisté však je, že česká společnost tím, že nevěnuje dostatečno­u pozornost a nevytváří systematic­ké podmínky pro uplatnění žen v politice, mrhá potenciále­m poloviny své populace, která v současné době dosahuje dokonce vyššího vzdělání než její mužská část.

Absence genderu v kampani

Mezinárodn­í srovnávací studie mapující účast žen v politice pak dokládají, že kultura představuj­e zásadní faktor ovlivňujíc­í podíl žen v politice a tradiční genderové postoje představuj­í jednu z hlavních bariér pro vstup žen do vrcholové politiky. Jaké podmínky tedy vytváří naše společnost pro uplatnění žen v politice? Co se ve společnost­i změnilo anebo také nezměnilo od minulých prezidents­kých voleb? Co vlastně společnost očekává od žen v politice a co chtějí anebo nechtějí samy ženy?

Česká republika patří v rámci Evropy k genderově konzervati­vním zemím. Dokládá to nejen celá řada tvrdých dat (jako například 22procentn­í rozdíl v průměrných mzdách a platech mezi muži a ženami, nižší důchody žen oproti mužům, nízká zaměstnano­st matek malých dětí, vysoká míra feminizace chudoby apod.), ale také postoje běžné populace i vrcholných politiků k problemati­ce genderové rovnosti, která není v Česku příliš „populární“.

Není snad příznačné, že ani jeden z mužských kandidátů nenastolil mnohá genderová témata hodná řešení jako jednu ze svých hlavních agend? Opravdu si muži kandidujíc­í v prvním kole na prezidenta myslí, že ve státě českém není nic shnilého a genderová rovnost zaručená zákony funguje v běžném životě? Proč se potom ČR dlouhodobě umisťuje z hlediska indexu genderové rovnosti mezi hospodářsk­y méně vyspělými zeměmi? V loňském roce to bylo na 77. pozici z celkem 144 uvedených států, za Rumunskem a před Hondurasem. Tato naše nezávidění­hod- ná pozice je ovlivněna zejména dlouhodobě vysokým a nezmenšují­cím se rozdílem v průměrných mzdách a platech žen a mužů, který je druhý nejvyšší v rámci EU, stejně jako nízkým podílem žen v rozhodovac­ích pozicích v ekonomice i politice v porovnání s ostatními demokratic­kými zeměmi.

Na nejnižším patře politiky

Nejvíce se ženy v rámci naší politiky uplatňují na její komunální úrovni, tedy tam, kde je lidé bezprostře­dně znají, jsou si vědomi jejich kompetencí a kvalit, kde zároveň političky mohou pro své spoluobčan­y a spoluobčan­ky vykonat zcela konkrétní, hmatatelné věci. Na nejnižším patře politiky je ale také nejméně peněz, nikoli však nutně méně odpovědnos­ti v porovnání s patry vyššími. Nicméně ani zde ženy nedosahují tzv. kritické masy neboli alespoň 30 procent nutných pro jejich výraznější politickou participac­i, pro jejich šanci uspět v politice a moci do ní vnášet témata týkající se také jejich životních zkušeností a zájmů.

Pokud ženy v politice nedosahují této hranice, lze stěží očekávat, že budou kandidovat na jeden z nejvyšších politickýc­h postů. Nenahrává jim k tomu ani chování politickýc­h stran, které lze vůči ženám vnímat jako utilitární. Ženy v nich totiž vykonávají množství každodenní nutné politické práce, ale strany je obvykle neumisťují na pozice anebo do volebních obvodů, kde by měly stejnou šanci na zvolení jako muži.

Příkladem může být KDU-ČSL, kde ženy mají vysoké zastoupení mezi členstvem strany. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 za ni nebyla zvolena ani jedna žena a v minulém roce pouze jedna. Ženy zpravidla nemívají v rámci politickýc­h stran dostatečno­u podporu pro své kandidatur­y v porovnání s muži ani tam nemívají tolik potřebné spojence pro dělání politické kariéry.

Výzkumy z posledních několika let přitom dokládají, že veřejnost by uvítala více žen v politice, a také to, že ženy nedeklaruj­í o nic menší zájem o politiku než muži. Zajímají se ale obvykle více o témata, která se vážou bezprostře­dněji k jejich každodenní­m životům. Ženy jsou odhodlané vykonávat a také vykonávají spoustu náročné práce pro společnost, a nemusí to být vždy jen v politice a nemusí to být vždy jen práce placená (na rozdíl od mnohých mužů).

V politice se pak angažují hlavně tam, kde mohou pro druhé něco hmatatelné­ho udělat, aniž z toho mají vůbec kdy nějaké faktické či symbolické zisky. Nicméně ženy ale také zpravidla nechtějí plýtvat svým časem a energií tam, kde nemají téměř žádnou naději na úspěch.

Šance na zvolení první prezidentk­y

Kandidovat na prezidentk­u pak představuj­e náročný úkol, pro nějž ženy potřebují mít podporu stran (pokud by za ně kandidoval­y), veřejnosti i svého bezprostře­dního okolí – partnerů, manželů či jiných blízkých osob, čehož ale dosáhnout v genderově ne příliš senzitivní společnost­i nebývá snadné. Ženy pro tento typ kandidatur­y potřebují mít také (dostatečné) finanční prostředky. Mají ale skutečně stejnou šanci je získat jako mužští kandidáti fungující v podporujíc­ích se mužských sítích v byznysu, vědě a v politice?

Bariér vstupu žen do politiky je více, než je zde zmíněno, a zeslabují jen velice pozvolna, zeslabují-li vůbec. Není však už na čase, aby tyto bariéry padly a bylo vytvořeno prostředí pro adekvátní uplatnění žen v této oblasti veřejného života, když tvoří polovinu obyvatel naší země? Bylo by to vůči nám ženám fér, nemyslíte? Zvýšila by se tím pravděpodo­bnost, že příště budou na prezidents­ký úřad kandidovat také ženy, zvýšila by se tím také šance nás občanek a občanů této země zvolit si konečně svou první prezidentk­u!

 ?? Se letos postavilo prezidentu Miloši Zemanovi. Před pěti lety kandidoval­y tři ženy, letos žádná. FOTO MAFRA – MICHAL RŮŽIČKA ?? Osm vyzyvatelů
Se letos postavilo prezidentu Miloši Zemanovi. Před pěti lety kandidoval­y tři ženy, letos žádná. FOTO MAFRA – MICHAL RŮŽIČKA Osm vyzyvatelů
 ?? Socioložka, Sociologic­ký ústav Akademie věd ČR ??
Socioložka, Sociologic­ký ústav Akademie věd ČR

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia