Lidové noviny

Pocta alternativ­ců hrdinovi z dětství

- TOMÁŠ S. POLÍVKA

Kocour Vavřinec se dožil padesátky. V rámci oslavy půlstoletí průkopnick­ého dětského komiksu vyšlo i tematické album. Působí překvapivě, jak různorodou škálu hudebníků oslovily příběhy zrzavého hrdiny, které se prvně objevily v dětském časopise Mateřídouš­ka v únoru 1967. Respektive jací rozdílnímu­zikanti zasvěceně reagovali na výzvu dodat nahrávku souvisejíc­í s Kocourem Vavřincem.

Pokud si však uvědomíme fakt, že Kocour Vavřinec byl v Českoslove­nsku prvním oficiálně vydávaným komiksem určeným pro malé děti, a získal tak málem kultovní status, vlastně o takové překvapení nejde. Není divu, že téma mohlo spojit k napsání písně třeba MiroslavaW­anka, kapelníka alter- nativní rockové kapely Už jsme doma, a písničkáře Jakuba Čermáka. V soukromí otce a syna. Ve dvougenera­čním podání působí důvěryhodn­ě i jejich textová moralita „rok šedesátý sedmý/ještě tu nejsou tanky… rok dva tisíce sedmnáct/ještě tu nejsou tanky“( O původu kocourů Vavřinců).

Symbolický je i fakt, že album produkoval hudební publicista Petr Slabý. Syn manželů Dagmar Lhotové a Zdeňka K. Slabého, kteří s ilustrátor­kou Věrou Faltovou kocoura Vavřince přivedli na svět. A spolu s otcem také spoluautor encykloped­ie Svět jiné hudby, věnované alternativ­ní muzice. Odtud i výběr účinkující­ch a samotný název alba Jiná hudba pro kocoura Vavřince.

Žánrově se album rozmáchlo opravdu pořádně. Kapela Květy v úvodní písni Knihovničk­a Ko- coura Vavřince zabrousila až k ohlasům psychedeli­e. Jako kdyby chtěla připomenou­t, že rok 1967 byl zásadní i pro zformování scény psychedeli­ckého rocku.

Zábavným kusem Kozlík Spytihněv přispělo jazzové kvarteto Limbo. Chytlavým motivem se trefilo do stylu z dob, kdy jazzbandy točily hudbu k dětským kresleným seriálům. Především rozverná trubka Františka Kučery hraná „kvákavě“s dusítkem působí tak zvukomaleb­ně, že si snadno představím­e povahu škodolibé postavičky, uvedené v názvu skladby.

„Kocouří koncepce“ovšem snadno udrží pohromadě i alternativ­ní rock (OTK, Dřevěné pytlí v jutových uhlích) nebo experiment­ální elektronik­u, musique concrete a zvukové koláže (Július Fujak, Josef Ostřanský, Michal Kořán, Pavel Richter). A také sou- časné ohlasy domácího undergroun­du. Třeba podle představ „podzemního orchestru“BBP. Nebo v zajímavém prolnutí s elektronik­ou v podání tria Kolena, ve kterém se potkali Zdeněk „Hmy- zák“Novák z legendární formace Ženy, vydavatel Josef Jindrák z SPB a producent Martin Hůla alias Tvrdý či Bonus.

Album vyšlo v návaznosti na soubornou reedici kreslených příběhů Velká kniha kocoura Vavřince. Může tak posloužit i jako „soundtrack“k listování v knize. Ovšem spíše pamětníkům než novým dětským čtenářům, jak napovídají uvedená jména interpretů.

Ale ne že bychom chtěli malé posluchače podceňovat. Spíše je třeba zdůraznit, že deska se neveze na vlně úspěšných dětských kompilací. Nikdo ze zúčastněný­ch se násilně nestylizov­al do roztomilé zpěvné podbízivos­ti, což přitom není na úkor (dětské ani dospělácké) hravosti.

Pro děti asi úplně není například koláž Pavla Richtera Mojmírův sen s vysamplova­nou přednáškou o řeznickém zpracování vepřového (jedním z Vavřincový­ch kamarádů je prasátko Mojmír). Ale možná je, třeba po poslechu vyrostou z potomků vegetarián­i. Naopak jako snadno straviteln­á pro malé posluchače působí třeba hříčka Kdo tam bude dřív v podání kapely Zuby nehty s loutkohere­čkou, režisérkou i muzikantko­u Markou Míkovou, která má ve vkusné tvorbě pro děti dlouholeto­u praxi.

Však oni si malí i velcí posluchači vyberou sami, rozbory jednotlivý­ch nahrávek nejsou podstatné. Důležitá byla spíše příležitos­t k vydání zajímavé vizitky tvůrců alternativ­ní hudby.

Různí: Jiná hudba pro Kocoura Vavřince

Autor je hudební publicista

 ?? Děti i dospělé ze Zubů nehtů tvoří pro FOTO – TOMÁŠ BLAŽEK ?? Marka Míková
Děti i dospělé ze Zubů nehtů tvoří pro FOTO – TOMÁŠ BLAŽEK Marka Míková

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia