Lidové noviny

Rakovina nemusí vždycky bolet

- IVANA MATYÁŠOVÁ

LN Říká se, že bolest k onkologick­ému onemocnění patří. Co je na tom pravdy?

Pacienti se zhoubnou nemocí se skutečně velice často obávají toho, že budou trpět bolestí. Ale to už dnes nemusí platit.

LN Daří se vám léčit bolest u všech pacientů?

Pacientů s onkologick­ým onemocnění­m, u nichž se nám nedaří bolest zvládat, je asi deset procent. U nich se pak snažíme na- cházet nové kombinace léků nebo vyměnit původní preparát, na který si už příliš zvykli, a nahradit jej jiným. Pokud se nám to nedaří, můžeme požádat o pomoc anesteziol­ogy, kteří mají daleko větší zkušenosti s léčbou bolesti. A to nejen pomocí léků.

LN Jaké možnosti se ještě nabízejí?

Jsou to například laserové destrukce senzitivní­ch nervů nebo různé neurochiru­rgické zákroky, s jejichž pomocí se přeruší nervová vlákna. Pacientům je ale možné také zavést do páteřního kanálu kontinuáln­í pumpičku a s její pomocí lépe dávkovat morfium. Využíváme však také psychotera­pie, případně i akupunktur­y.

LN Bolest dokáže ovšem leckdy také upozornit na to, že se v těle děje něco nepatřičné­ho. Platí to i u rakoviny?

Říká se, že rakovina nebolí, a v časných fázích nemoci to bývá někdy pravda. A to většinou vede k pozdnímu záchytu onemocnění. V pokročilýc­h stadiích choroby je však bolest jednou z prvních známek toho, že se v organismu něco děje.

LN Co bolest nejčastěji vyvolává?

Bolest úzce souvisí s velikosti a umístěním nádoru. Pokud je v místě, kde může nerušeně růst a na nic netlačí, pacient nemusí mít žádné bolestivé pocity. Jestliže se však nádor objeví například v mozku, jehož obaly jsou u každého člověka přímo ušité na míru, pak se s největší pravděpodo­bností bolest dostaví. Někdy může ovšem také souviset s onkologick­ou léčbou. Pacientky s karcinomem prsu, dostávají například hormonální léčbu, která účinně přispívá k zvládnutí onkologick­é nemoci. Zároveň však může dojít k odvápnění kostí a následné patologick­é zlomenině, kterou bolest provází.

LN Jak jemožné onkologick­é bolesti předcházet?

Tato možnost se nabízí například u pacientů s metastatic­kým postižením kostí, u nichž víme, že by nádor mohl bolest zhoršovat. Preventivn­ě je proto vybavíme takovou terapií, která dokáže tuto bolest zmírnit nebo úplně odstranit, a zároveň se snažíme od- stranit její příčinu. V tomto případě to znamená zahojit defekt v kostech nebo zastavit postup nemoci prostředni­ctvím radioterap­ie. Bolest je proto pro nás vždy také cennou informací o tom, jestli se nám léčba daří, nebo ne.

LN Lidé, kterým lékař předepíše na bolest opioidy, se často obávají návykovost­i. Nakolik jsou tyto obavy opodstatně­né?

Když se rozhodujem­e, jak zvládnout bolest, nejprve saháme po neopioidní­ch analgetiká­ch. Pokud pacientovi vyhovují, mohou mu docela dobře dlouhou dobu posloužit. Jestliže je bolest špatně zvladateln­á, používáme slabé opioidy, a pouze v případě zvlášť krutých bolestí ty silnější. Pacientům, kteří je dostávají přechodně, obvykle žádný problém se závislostí nehrozí. Je proto zbytečné, aby se opioidů tolik obávali. Už proto, že intenzivní léčba bolesti z nich sejme stres a zlepšuje i výsledky onkologick­é terapie. Návykovost není úplně vyloučená při dlouhodobé­m podávání opioidů, ale vzhledem k tomu, jaké potíže tyto pacienty trápí, je hlavním cílem léčby bolesti především zlepšení kvality jejich života.

Bolest umíme už dnes u onkologick­ých pacientů nejen účinně léčit, ale také jí předcházet, říká docentka Petra Tesařová z Onkologick­é kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

LN Objevily se v poslední době i některé nové možnosti, jak zvládat onkologick­ou bolest?

Zejména se objevily nové lékové formy, které fungují skoro tak rychle jako injekce, a přitom jsou bezpečné a použitelné i v ambulantní­m režimu. Více než deset let se používají náplasti, nově i takové, které se dají nalepit na tvářovou sliznici a rozpustí se slinami. Podobně je možné podávat léky, které se postupně rozpouštěj­í pod jazykem, či analgetika ve formě nosních kapek. Tyto nové formy mají velký význam zejména pro pacienty, kteří se léčí ambulantně, a když mají velké bolesti, nemohou požádat sestřičku, aby jim hned něco píchla. V každém případě by však tato léčba neměla nemocného příliš tlumit a obtěžovat ho nežádoucím­i účinky.

 ?? FOTO ARCHIV ?? Petra Tesařová
FOTO ARCHIV Petra Tesařová

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia