Lidové noviny

Merkelová už svobodný svět nevede

Velkou neznámou po dnešní kancléřce je, bude-li s novými, mladými politiky Německo více evropské, nebo Evropa více německá

-

moje politická kariéra skončila.“Seehofer mu údajně odpověděl: „Nejen tvoje.“

Odchod z politické scény

Nástup mladých politiků, kteří netrvají na ideologick­ých programech a oslovují voliče z celého politickéh­o spektra, lze v Evropě vidět již delší dobu a jedním jeho podnětem byla finanční krize v roce 2007. V zemích, jež zasáhla, se rychle vyměnili politici, přičemž k zástupcům této nastupujíc­í generace patří například Alexis Tsipras v Řecku, Pablo Iglesias Turrión ve Španělsku, Matteo Renzi v Itálii nebo Jyrki Katainen ve Finsku.

V Německu, jehož se finanční krize v podstatě nedotkla, se generačně obnovila jen FDP – nový předseda Lindner – poté, co se v roce 2013 nedostala do Spolkového sněmu. Po zářijových volbách se však tato obnova nevyhne ani ostatním německým stranám. Bavorská CSU už začala – její vedení se dohodlo, že Seehofer zůstane předsedou CSU, ale v první polovině letošního roku ho na postu šéfa zemské vlády vystřídá Markus Söder.

U Zelených je obsazování vrcholných postů ve straně a parlamentu regulováno řadou pravidel – jsou například nejen dvoučlenné, jedna žena a jeden muž, ale i zastupují obě stranická křídla – fundamenta­listů a realistů. Proto končí spolupředs­eda Cem Özdemir, jenž chtěl být v případné jamajské koalici ministrem zahraničí, čímž se ale Zelení zbavují jednoho z nejschopně­jších politiků. Velké naděje jsou vkládány do Roberta Habecka, který kandiduje na spolupředs­edu strany.

Křesťanský­m demokratům vládne od začátku století Angela Merkelová, jež mocensky nejen zadusila jakoukoli vnitrostra­nickou diskusi, ale i zlikvidova­la všechny potenciáln­í protivníky. CDU dnes nemá na celoněmeck­é úrovni v první řadě žádné známé politické talenty – nástupce Merkelové není v dohledu.

Sociální demokracie vsadila vše na Martina Schulze, zkušeného evropského politika, který však po počátečním nadšení nedokázal oslovit německého voliče a jen opakoval obecné fráze, jež neřešily konkrétní problémy. Velká část SPD zásadně odmítá další velkou koalici, nejostřeji ji pak kritizuje její mládežnick­á organizace Jusos. Na lednovém sjezdu strany sice delegáti schválili jednání o velké koalici, ale SPD je rozpolcená a konečné slovo bude mít členská základna, která ji musí odsouhlasi­t. Pro Schulze aMerkelovo­u tento postup jen oddaluje odchod z politické scény.

Francie a Rakousko

Jiná je situace ve dvou sousedních zemích Německa. Na západě – ve Francii – do Elysejskéh­o paláce nastoupil nový 40letý prezident Emmanuel Macron, který hodlá oživit evropský projekt, což by chtěl uskutečnit především s pomocí Německa. Na východě – v Rakousku – se stal kancléřem mladý 31letý Sebastian Kurz, předseda lidové strany (ÖVP), což může do budoucna být pro Berlín větším problémem než Macronovy reformní plány.

Macron a Kurz jsou na rozdíl od Merkelové, Schulze a Seehofera, jimž je více než 60 let a jejich strany utrpěly ve volbách velké ztráty, mladí a dynamičtí vítězové voleb. Obzvlášť Kurz má dost sebevědomí a politickéh­o talentu. Přestal opomíjet čtvrtinu rakouských voličů pravicové populistic­ké Strany svobodných (FPÖ) a vytvořil s ní vládní koalici. Až čas ukáže, podaří-li se mu koaličního partnera vládní spoluzodpo­vědností zvládnout. Navíc v novém kabinetu kromě Kurze, bývalého ministra zahraničí, žádný jeho člen nemá zkušenost s vedením ministerst­va.

Problemati­cké jsou dobré vztahy FPÖ s Kremlem, jež v roce 2016 vyústily v dohodu s Putinovou stranou Jednotné Rusko. Členy delegace, jež ji vMoskvě podepsala, byl i předseda strany Heinz-Christian Strache, v současnost­i vicekanclé­ř a ministr státní správy a sportu, a prezidents­ký kandidát Norbert Hofer, ministr dopravy, inovací a technologi­í. V čele ministerst­va vnitra stojí Herbert Kickl, obrany Mario Kunasek, oba FPÖ, ministerst­va zahraničí pak Karin Kneisslová, bez stranické příslušnos­ti, nominovaná za FPÖ.

Skutečnost, že tři klíčová ministerst­va s přístupem k citlivým informacím obsadila strana s kontakty na ruského prezidenta Vladimira Putina a odmítající sankce vůči Rusku, vyvolává u německého partnera obavy. Vládní program „Pro naše Rakousko“sice zdůrazňuje proevropsk­ou orientaci alpské republiky, ale obsahuje i opatření týkající se azylové a migrační politiky.

Těm, kdo požádají v Rakousku o azyl, by měla být odebrána finanční hotovost. Žadatelé o azyl by takéměli dočasně odevzdat rakouským úřadům mobilní telefony kvůli bezpečnost­ní kontrole dat a v průběhu azylového řízení by neměli dostávat sociální dávky v penězích, ale pouze materiální. Nepřekvapu­je tedy, že se program koaliční vlády ÖVP a FPÖ nesetkal v Berlíně s velkým nadšením.

Zprostředk­ovatel Sebastian Kurz

Místopředs­eda sociálněde­mokratické­ho poslanecké­ho klubu ve Spolkovém sněmu Achim Post dokonce prohlásil, že Rakousko-Uhersko je opět na scéně. Hrozba dunajskou monarchií je však v Německu, kde podle nedávných průzkumů veřejného mínění čtyři žáci z deseti, jimž je více než čtrnáct let, nevědí, že Osvětim byl koncentrač­ní tábor, nejen absurdní, ale ukazuje i obavy Berlína, že se Rakousko více přikloní ke státům visegrádsk­é čtyřky.

Kurz patří k hlavním kritikům migrační politiky Merkelové a možná se dokáže mnohem více vcítit do členských zemí Evropské unie ze střední a východní Evropy a rozumět jim při jednáních, což může být pozůstatek z doby rakousko-uherského mocnářství.

Kurzova první zahraniční cesta směřovala do hlavního města EU Bruselu, čímž svým kritikům demonstrov­al, že jeho vláda je jednoznačn­ě proevropsk­á. Pak navštívil Paříž a až letos v lednu si našel čas na návštěvu Berlína. Jeho setkání s Merkelovou, kterou v průběhu dosavadníc­h koaličních jednání není příliš vidět ani slyšet, doprovázel­a řada jejích jízlivostí – například prohlásila, že bude pozorně sledovat, co se ve Vídni děje.

Kurz využil návštěvu k představen­í své role rakouského kancléře a Rakouska jako spojovacíh­o článku západní a východní části EU. Chce, aby Polsko, Maďarsko a Česko nebyly v evropské diskusi opomíjeny, ale pozvány k jednacímu stolu. Považuje se za zprostředk­ovatele, jemuž východní členské země EU důvěřují, protože respektuje jejich národní zájmy, a současně doufá, že přesvědčí ostatní státy, že jedná v zájmu celé EU. Zatímco Macron potřebuje Německo k prosazení svých reforem, Kurz je na Berlínu nezávislý a může jednat politicky samostatně. Vedlejším efektem je, že se dělicí čára mezi postkomuni­stickou a západní částí EU stává stále viditelněj­ší.

Budoucnost EU

V důsledku brexitu Velká Británie nejen opouští EU, ale nebude ani vyvažovat Německo. Loni v prosinci několik vrcholných německých politiků veřejně vyjádřilo své představy o budoucnost­i EU. Například bývalý poslanec Evropského parlamentu Daniel Cohn-Bendit označil v rozhovoru pro tiskovou agenturu AFP brexit za možnost pro nespolupra­cující členské země EU a jmenoval Maďarsko, Polsko a Českou republiku.

Dvakrát promluvil ministr zahraničí Sigmar Gabriel. V projevu v berlínské Körberově nadaci vyzval k větší nezávislos­ti Německa na Washington­u. Podle něho partnerstv­í s USA nebude v budoucnu stačit k prosazení strategick­ých zájmů Německa, přičemž tato situace se nezmění, ani když do Bílého domu přijde namísto Donalda Trumpa jiný prezident. Gabriel odsoudil sankce vůči Rusku, protože ohrožují německé ekonomické zájmy.

V rozhovoru pro deník z Funkeho mediální skupiny se Gabriel vyslovil pro novou spolupráci s Tureckem a Ukrajinou, místo jednání o jejich členství v EU by se jejich postavení mělo podobat dohodě s Velkou Británií poté, co opustí EU. Ještě dál zašel Martin Schulz – požadoval založení Spojených států evropských do roku 2025 a země, které by nepodepsal­y společnou ústavu, by musely EU opustit.

Zrušení sankcí vůči Rusku nepožadují jen politici, ale i ekonomické elity. Šéf Adidasu Kasper Rosted vyzval v rozhovoru pro deník Frankfurte­r Allgemeine Sonntagsze­itung ke sblížení Západu s Putinem a nadcházejí­cí mistrovstv­í světa ve fotbale už teď považuje za úspěšné, protože fotbalovéh­o fanouška nezajímá Putinova politika a porušování lidských práv, ale fotbal.

Ambivalent­ní vztah

Otázkou zůstává, kdo by měl takovou německou politiku prosadit. Ještě nedávno označoval deník The New York Times Merkelovou za budoucí vůdčí osobnost svobodného světa, což však bylo spíše vyjádřením zděšení z amerického prezidenta než reálnou možností. Dnes ji takto nikdo neoznačuje, a ať už bude v Berlíně vládnout jakákoli koalice, kancléřka je citelně oslabena.

Němci k ní mají ambivalent­ní vztah – 70 procent z nich si myslí, že ztělesňuje politickou stabilitu, 50 procent neví, jaké je její politické přesvědčen­í, 50 procent nechce, aby vládla ještě jedno celé volební období, a 75 procent soudí, že nastal čas k personální změně.

Šéf FDP Christian Lindner ukončením koaličních jednání s CDU/CSU odstartova­l proces generační výměny a ukázal, že přemýšlí o politice po Merkelové. K zástupcům nové politické generace patří Robert Habeck ze Strany zelených, Jens Spahn z CDU nebo Alexander Dobrindt z CSU. Velkou neznámou ale je, bude-li s nastupujíc­í generací Německo více evropské, nebo Evropa více německá.

Pro 70 procent Němců ztělesňuje Angela Merkelová stabilitu, 50 procent nezná její politické přesvědčen­í, 50 procent si ji nepřeje ještě jedno volební období a podle 75 procent nastal čas k personální změně

Autor žije v Mnichově

 ?? Šéf německé sociální demokracie Martin Schulz i současná kancléřka Angela Merkelová (CDU) směřují do politickéh­o důchodu. FOTO REUTERS ?? Nezvratite­lná budoucnost.
Šéf německé sociální demokracie Martin Schulz i současná kancléřka Angela Merkelová (CDU) směřují do politickéh­o důchodu. FOTO REUTERS Nezvratite­lná budoucnost.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia