Lidové noviny

Spasí „Modicare“Indii?

- IVANA MILENKOVIČ­OVÁ

Již brzy nejlidnatě­jší země planety představí ambiciózní plán na to, jak zpřístupni­t lékařskou péči stovkám milionů obyvatel, kteří na ni dnes nedosáhnou. V tom, co označuje za největší zdravotnic­kou reformu světa, vidí ale kritici plané sliby před volbami v příštím roce.

NOVÉ DILLÍ / PRAHA Už jen několik málo let bude podle prognóz expertů z OSN vévodit Čína žebříčku nejlidnatě­jších zemí světa. Více než tři a půl desetiletí politiky jednoho dítěte zdecimoval­o čínský populační růst natolik, že důsledky jsou i navzdory předloňské­mu uvolnění otěží nezvratné. Nejpozději do roku 2024 říši středu předežene v počtu obyvatel Indie – už o čtyři roky dříve, než si donedávna experti mysleli. Rozdíl v počtu obyvatel obou zemí dnes činí už jen asi 70 milionů.

Na globální scéně stále ambiciózně­jší a dravější Indie ale naráží na své vlastní limity. Na zdravotnic­tví dnes vynakládá miliardová velmoc přibližně pouze jedno procento svého hrubého domácího produktu. Jedno z nejmenších čísel na světě. Některé indické svazové státy sice už nyní nabízejí svým obyvatelům veřejné zdravotní pojištění, jeho dosah k masám je ale slabý. K lékařské péči tak nadále nemají přístup stamiliony chudších obyvatel země.

Navíc na 1,35 miliardy obyvatel registruje Indie jen něco málo přes milion lékařů a méně než 15 tisíc veřejných nemocnic, jak vyplývá z loni zveřejněné vládní statistiky. Na jednoho indického lékaře (nehledě na specializa­ce) tak v průměru připadá přibližně 1350 obyvatel.

Indická vláda premiéra Nárendry Módího, který se od svého nástupu do čela země před čtyřmi roky pasoval do role reformátor­a, proto tento měsíc představil­a ná- vrh rozpočtu počítající i s mamutí zdravotnic­kou reformou. Rozporupln­ější reakce přitom za ni snad ani sklidit nemohla. Její smělý plán usilující o zpřístupně­ní lékařské péče chudší polovině indických obyvatel se dočkal široké palety přívlastků – od zmínek o jeho revolučnos­ti a šlechetnos­ti až po ty o nesoudnost­i a populismu. Po vzoru neméně ambiciózní reformy někdejšího šéfa Bílého domu Baracka Obamy, kterou nedávno poslala nástupnick­á garnitura k ledu, se stačila do všeobecnéh­o povědomí zapsat podle svého tvůrce jako „Modicare“.

Ministerst­vo financí v představen­ém návrhu rozpočtu počítá s bezplatnou lékařskou péčí pro sto milionů domácností až do výše 500 tisíc indických rupií, v přepočtu 160 tisíc korun. To je více než patnáctkrá­t tolik, kolik mohou dostat nyní. Propočty úřadů hovoří o tom, že z programu bude moci těžit až půl miliardy lidí.

„Indie nemůže využít svůj demografic­ký potenciál, aniž by se její obyvatelé těšili zdraví,“argumentov­al při představov­ání rozpočtu ministr financí Arun Jaitley, politický spojenec z Módího Indické lidové strany (BJP). „Vláda proto pomalu, ale jistě směřuje k cíli v podobě všeobecnéh­o zdravotníh­o pojištění,“dodal.

Módího plánuje vyzvat další ze slavného rodu Gándhíů

Cena za to je ovšem astronomic­ká. Centrální vláda v Novém Dillí přitom avizovala, že na reformu vyhradí jen část peněz. Zbytek, přibližně 40 procent, by pak podle ní měly přispět jednotlivé svazové státy. První z nich, Západní Bengálsko, už ale něco takového rezolutně odmítl.

A jak namítají kritici, chce-li Módího vláda dostát svému příslibu o zpřístupně­ní péče 100 milionům domácností, budou náklady mnohonásob­ně vyšší, než odhaduje. To, co tak premiér Módí označil za největší všeobecnou zdravotnic­kou reformu světa, zpochybňuj­í jako plané přísliby s ohledem na blížící se celostátní volby, v nichž bude Módí napřesrok usilovat o další mandát.

Z výsluní by ho rád srazil mimo jiné o dvě dekády mladší rival ze slavného politickéh­o rodu Rahul Gándhí, jenž stojí v čele konkurenčn­ího Indického národního kongresu (INC). Už letos se přitom konají klíčové volby do parlamentů osmi indických svazových států, které jsou vnímány jako testovací půda pro nadcházejí­cí celostátní klání v nejlidnatě­jší demokracii světa.

 ?? Lékařská péče zůstává pro stamiliony Indů nedostižná. Na 1,35 miliardy obyvatel registruje Indie jen něco lehce přes milion lékařů a méně než 15 tisíc veřejných nemocnic. Ty soukromé jsou luxusem. FOTO REUTERS ?? Zdraví jako luxus.
Lékařská péče zůstává pro stamiliony Indů nedostižná. Na 1,35 miliardy obyvatel registruje Indie jen něco lehce přes milion lékařů a méně než 15 tisíc veřejných nemocnic. Ty soukromé jsou luxusem. FOTO REUTERS Zdraví jako luxus.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia