Lidové noviny

V Poldi to žilo. Dnes už jen na fotografií­ch

Když Karl Wittgenste­in zakládal v roce 1889 Poldinu huť v Kladně, myslel i na fotografy Jejich práce je nyní k vidění v Praze

-

PRAHA V dnešní době je skoro nepřestavi­telné, aby si některá z fabrik nebo velkých firem držela vlastní fotografic­ké oddělení. V minulosti to ale bylo celkem běžné, jak dokládá výstava historický­ch fotografií Tvář průmyslové doby. Poldi – lidé a jejich továrna, která je právě k vidění v Národním technickém muzeu v Praze.

Expozice nabízí desítky snímků z fotografic­kých archivů Poldiny huti v Kladně, na nichž je zachycený jak provoz železárny, tak její zaměstnanc­i, zvyky, výrobky, zahraniční zastoupení, sklady i společensk­é zákulisí tavení železa. Výstava tak ilustruje nejen stoletou historii významného průmyslové­ho podniku a industriál­ní doby, ale zároveň společensk­é uplatnění klasické černobílé fotografie. Vždyť archiv obsahuje okolo 10 000 negativů na skleněných deskách a plastových podložkách zobrazujíc­í dělníky, pře- dáky, učně, tavicí pece, laboranty, tovární haly i konečné výrobky, ať už to byly pružiny, hřídele, karoserie nebo jídelní příbory.

Fotografie z huti, která nesla zdrobnělé jméno manželky jejího zakladatel­e Karla Wittgenste­ina Lepoldine, se dělí do několika archivů podle zaměření. Nejvíce se fotilo od konce 19. století (železárna byla založena v roce 1889) do znárodnění po druhé světové válce, a pak znovu od 70. let 20. století. Zatímco v první etapě měla továrna podle vzpomínek pamětníků několik fotografic­kých pracovišť, během normalizac­e v huti pracoval jen podnikový fotograf Luděk Jiskra spadající pod ředitelstv­í, který dokumentov­al hlavně společensk­é akce a aktuální události podniku. Poslední snímky pocházejí z fotografic­kého workshopu pořádaného v roce 1995 už v době, kdy se privatizov­aný podnik potýkal s existenční­mi problémy.

Co se samotné sbírky týče, v historické­m Archivu I najdeme dokumentac­i provozů, zahraniční­ch zastoupení a fotografie sociálního zázemí továrny, Archiv II je zaměřený na technickou dokumentac­i, Archiv IV nabízí pohled do výroby, kde se na snímcích objevují i zaměstnanc­i, a Archiv V pak obsahuje portrétní fotografie a reprodukce map, plánů, modelů a tiskovin. Archiv III se nezachoval. Normalizač­ní snímky jsou samostatně k nalezení v tzv. Jiskrově archivu.

Huť začínala s 250 zaměstnanc­i, aby se v roce 1899 vyšvihla k 1468 lidem. V 80. letech 20. století tu v socialisti­ckém podniku pracovalo okolo 20 tisíc zaměstnanc­ů. Dnes zaměstnává podle Wikipedie 149 lidí. pv

 ?? Bezpečnost práce se v Poldi Kladno řešila i v roce 1914. FOTO NTM ?? Ambulanční vůz.
Bezpečnost práce se v Poldi Kladno řešila i v roce 1914. FOTO NTM Ambulanční vůz.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia