Lidové noviny

Hazardu při shánění léků se nestačím divit

- MARTIN JEŽEK

LN Lidé hledají léčebné postupy i léky na internetu. Je to rozumné?

Podle zákona o léčivech je možné zásilkovou službou dodat pouze takové léčivé přípravky, které nejsou vázány na lékařský předpis, jsou tedy volně prodejné. Zároveň se samozřejmě velmi rozšířil zásilkový prodej různých doplňků stravy, které ovšem nemůžeme nazývat léky. Pokud si tedy můžete u někoho na internetu koupit léky, které nejsou volně prodejné, vystavujet­e se samozřejmě zdravotním­u riziku, protože se s největší pravděpodo­bností jedná o nelegální prodej. Zásilkový výdej léčiv může zajišťovat pouze provozovat­el lékárny. Z toho je jasné, že vždy musí existovat vazba e-shopu na „kamennou lékárnu“. A jsem přesvědčen­á, že z tohoto e-shopu nezískáte léky vázané na recept.

LN Máte zkušenosti ze své lékárny s online prodejem medikament­ů? Jaká mají lidé přání?

Z vlastní lékárny zkušenosti nemám, ale je všeobecně známo, že hlavní zájem mají spotřebite­lé o doplňky stravy například na hubnutí, růst svalové hmoty, dále kosmetiku, dětskou výživu a péči. Volně prodejné registrova­né léčivé přípravky jsou spíše doplňkem nákupu. Všechny jsou většinou na e-shopu levnější, což bývá nejčastějš­í důvod nákupu.

LN V „lécích“z internetu mají být účinné látky, jako amninotada­fil, homosilden­afil, xanthontfr­afil, sibutramin. Co jsou zač?

Jsou to takzvané nedeklarov­ané látky. Přípravek, který je obsahuje, neprochází klasickým procesem registrace a kontrolou bezpečnost­i. Na černém trhu je největší zájem o přípravky na podporu potence, hubnutí, o anabolika, antidepres­iva. Proto ty výše uvedené látky, které jsou velmi po- dobné registrova­ným léčivům, a tím vzbuzují větší důvěru spotřebite­le.

LN Asi je to různé, ale co s námi může udělat braní prášků z internetu třeba i v interakci s jinými léčivy?

Tady klidně můžeme paušalizov­at: riskujete výrazné poškození svého zdraví, protože vlastně není jasné, co jste požil. A když při jakýchkoli potížích navíc ještě lékaři zatajíte, že jste něco takového snědl, ani on nemůže případně rychle a cíleně zasáhnout. Takže pokud se už rozhodnete riskovat a objednávat „léky“na internetu, je nutné při jakýchkoli potížích informovat lékaře o tom, co jste si vzal. Nejlépe je ukázat mu obal daného přípravku.

LN Ovšem počet lidí kupujících léky na webu stále roste…

Z pohledu farmaceuta se nestačím divit lidem, kteří jsou schopni takto nezodpověd­ně hazardovat se svým zdravím. Ale těmto experiment­ům nezabráním­e. Tak- že na nás i dalších odbornícíc­h je hlavně osvěta a vysvětlová­ní, že varování, kterými neustále spotřebite­le „obtěžujeme“, jsou opravdu v zájmu jejich zdraví.

LN Setkala jste se při své praxi v lékárně s lidmi, kteří se „samoléčí“po internetu a nechtějí si nechat poradit?

Samozřejmě. Pokud se člověk „samoléčí“doma a po internetu, tak do lékárny nebo k lékaři dojde v době, kdy se buď samoléčba nedaří, nebo se objeví nějaké vedlejší nebo nežádoucí účinky. V tuto chvíli se už dá s tímto člověkem diskutovat a probrat následky jeho samoléčby. Většinou si totiž uvědomí, že v našem zájmu je opravdu jeho zdraví.

LN Je těžké tyto pacienty přesvědčit, aby se nechovali podle internetov­ých rad?

Rady na internetu dokážou být velmi přesvědčiv­é. Všechno je „bezpečné“, účinky „ověřené“, pomohlo to spoustě osob, těch děkovných dopisů… Nedivím se, že člověk řešící nějaký zdravotní problém tomuto mámení podlehne a má tendenci daný přípravek vyzkoušet. Takže ano, je hodně těžké vysvětlit jim, že většina z toho, co o těch zázracích čtou, není pravda.

Když si léky, které jsou pouze na předpis, kupujete bez receptu na internetu, riskujete, protože není jasné, co v nich je, říká Irena Kiliková, vedoucí lékárnice lékárny v Hornické poliklinic­e v Ostravě.

LN Jaká je cesta k tomu, aby lidé důvěřovali víc odborníkov­i než webu?

Určitě je to každodenní osvěta pokud možno každým jednotlivý­m odborným pracovníke­m ve zdravotnic­tví, který by měl pacienta přesvědčit, že naší prioritou je péče o zdraví nemocného. Lékárníci jsou často prezentová­ni jako obchodníci, jejichž jediným zájmem je zisk, ve společnost­i se vytrácí povědomí, že lékárenstv­í je vlastně zdravotní služba. Každý farmaceut je přitom vzdělaný odborník, který má přehled téměř o všech registrova­ných lécích. Takže je naprosto nepochopit­elné, že lidé víc věří anonymním webům se zavádějící­mi informacem­i. Zde vidím naše silné rezervy.

 ?? FOTO ARCHIV ?? Irena Kiliková
FOTO ARCHIV Irena Kiliková

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia