Lidové noviny

Macron jako obhájce vinařů

- MILAN ROKOS

Je třeba přestat otravovat Francouze hloupostmi, řekl prezident Emmanuel Macron o návrzích své ministryně zdravotnic­tví, která vytáhla do boje proti francouzsk­ému národnímu nápoji.

PAŘÍŽ/PRAHA Sklenku vína si dá k obědu i k večeři, stejně jako mnohý další Francouz. Prezident Emmanuel Macron to před pár dny přiznal na zemědělské­m veletrhu s tím, že problém opilosti mládeže se týká piva a destilátů, vína však ne. Připomněl také, že jeho vláda předložila zákon povolující reklamu na vinařskou turistiku a že během svého mandátu nehodlá zpřísňovat zákon z roku 1991 o alkoholu a tabáku.

Jiný názor má ale ministryně zdravotnic­tví Agnes Buzynová, která se v únoru proti pití vína jasně vymezila: „Necháváme Francouze, aby si mysleli, že je víno chrání a přináší jim něco dobrého, na rozdíl od ostatních alkoholů. To ale není pravda, z vědeckého hlediska je jeden alkohol jako druhý,“prohlásila ministryně v televizi France 2.

Její názor pak tento týden podpořilo v otevřeném dopise, zveřejněné­m v deníku Le Figaro, devět předních francouzsk­ých odborníků v oblasti adiktologi­e, výživy a veřejného zdraví. „Zdravotní dopady nezáleží na druhu alkoholu, ať už jde o víno, destiláty, nebo pivo. To, co se počítá, je jen množství vypitého alkoholu,“napsali lékaři a ocenili odvahu Buzynové zaútočit na francouzsk­ý „národní totem“.

Vědci poukazují na fakt, že ve Francii je i přes pokles v posledních padesáti letech konzumace alkoholu stále velmi vysoká: každý dospělý vypije ročně v průměru 12 litrů čistého alkoholu, tedy 2,6 skleničky denně. Zatímco tři čtvrtiny populace pijí méně, než činí průměr, zbývající čtvrtina se postará o 75 procent v zemi proda- ného alkoholu. Její spotřeba má tedy k umírněnost­i daleko, upozorňují signatáři dopisu. Ve Francii zabije alkohol asi 50 tisíc lidí ročně a je také po kouření druhým nejčastějš­ím spouštěčem rakoviny. Alkohol, zvláště víno, je podle odborníků zdrojem domácího násilí, nezřízenéh­o pití, mentálních poruch, sebevražd a smrtelných dopravních nehod.

Lékaři proto apelují na odpovědnos­t poslanců a vlády a navrhují přijetí národního plánu pro boj s alkoholism­em. Garantem by měl být prezident Macron. Připomínaj­í také průzkum, podle něhož považuje 60 procent Francouzů právní úpravy týkající se alkoholu za nedostateč­né.

Francouzsk­ý prezident ale výzvy lékařů i ministryně zřejmě nevyslyší. Na nedávném setkání s mladými vinaři v Elysejském paláci Buzynovou, původní profesí lékařku, hodil takříkajíc přes palubu. „Je třeba přestat otravovat Francouze takovými hlou- postmi,“citovala jeho slova na adresu ministryně francouzsk­á mutace magazínu Slate. V tomto názoru ho podpořil i šéf vládního hnutí Republika vpřed! Christophe Castaner. Ten uvedl, že „víno je alkohol, který není silný“.

Macron si je dobře vědom důležitost­i vinařského resortu pro ekonomiku i potřebu podpory francouzsk­ých venkovanů. Na ty se obrací nový šéf pravicovýc­h Republikán­ů LaurentWau­quiez, který jim při každé příležitos­ti opakuje, že Macron je městským prezidente­m, jehož problémy v regionech nezajímají.

Národní zrada

Argumenty, proč je víno součástí francouzsk­é civilizace, se objevily i v deníku Le Figaro v článku podepsaném „milovníky vína“. „Návrhy ministryně Buzynové jsou nepřijatel­né a neomluvite­lné,“píší v něm vinařští profesioná­lové, obchodníci, someliéři, spisovatel­é a kritici. Konstatují, že když jsou v zahraničí, má víno významné místo ve chvíli, kdy někdo oceňuje francouzsk­ou kulturu nebo civilizaci.

Kritizovat či omezovat vinařství se ve Francii rovná národní zradě. Poznal to v padesátých letech minulého století bojovník proti alkoholism­u a tehdejší předseda Národní rady a premiér Pierre Mend`es, který si na mezinárodn­ích recepcích nechával demonstrat­ivně servírovat skleniciml­éka. Od milovníků francouzsk­ých tradic se ale dočkal i antisemits­kých útoků – protože byl Žid, odmítal prý pít víno – a tím i celou Francii.

 ?? Francouzsk­ý prezident Macron, který na snímku degustuje víno při setkání s vinaři, si podle svých slov dává dvě sklenky denně. FOTO REUTERS ?? Jednu ráno, jednu večer.
Francouzsk­ý prezident Macron, který na snímku degustuje víno při setkání s vinaři, si podle svých slov dává dvě sklenky denně. FOTO REUTERS Jednu ráno, jednu večer.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia