Lidové noviny

Dominanta Špindlu padla kvůli jedné vile

Na místě proslulého Švýcarskéh­o domu, který patřil Janku Ledeckému, staví kamarád lobbisty Janouška

- ONDŘEJ KOUTNÍK ŠPINDLERŮV MLÝN

Kostel a nedaleká dřevěná bouda tvořívaly malebnou kulisu na kopci ve Špindlerov­ě Mlýně. Místní i turisté za tím výhledem putovali. Dnes už nic takového nespatří. Nájezd bohatých investorů z velkých měst a masivní výstavba způsobily, že z centra zimního střediska už na kostel není možné dohlédnout – zakryl ho obří bytový komplex. A dřevěný Švýcarský dům, tradiční dominantu, už neuvidí vůbec nikdo. Koncem loňského roku byl, ke smutku a rozladění místních, srovnán se zemí.

Švýcárna, jak domu Špindlerom­lýnští přezdívali, je krystalick­ým příkladem toho, jak velké peníze v českém „Aspenu“vytlačují původní zástavbu a na scénu se necitlivě dostávají draví finančníci.

Objekt z přelomu 19. a 20. století, který původně sloužil jako letní sídlo hraběte Černína, byl po revoluci mimo jiné zajímavý tím, že jej vlastnil zpěvák, otec zlaté olympionič­ky Ester Janek Ledecký. Vybudoval zde penzion.

V roce 2011 Ledecký nemovi- tost prodal. Novým majitelem se stal právník z nedalekého Vrchlabí Daniel Kučera, manžel dcery exministra vnitra Jana Kubiceho, který si na pozemku vedle Švýcárny postavil dům. Postupem času začala historická chata překážet a loni padla. Na jejím místě roste podle zjištění LN dům nový – zatím jde o hrubou stavbu v podobě masivní dřevěné krychle. Výhled z pozemku je skvostný – lze se kochat pohledem na svahy skiareálu Svatý Petr, protilehlý Medvědín i údolí města.

LN hovořily s finančníky a manažery, kteří vlastní ve Špindlerov­ě Mlýně chalupu či hotel. Všichni se shodují, že na místě bývalého Švýcarskéh­o domu se skrytě staví vila nikoli pro Kučeru, nýbrž jeho kamaráda, pražského lobbistu Romana Janouška, u něhož nyní soudy rozhodují, zda ho pošlou zpět do vězení, nebo nechají na svobodě kvůli jeho zdravotním potížím.

Špindlerom­lýnští litují, že původní šlechtické sídlo, ač nebylo památkově chráněné, je pryč. „Je mi líto, že tak hezká stavba zmizela. Historický dům nahradí beton, sklo a rádoby moderní prvky. Obecně panuje názor, že je škoda bourat budovy typu Švýcarskéh­o domu,“řekl LN kněz Jiří Šlégr, který slouží mše v přilehlém kostele sv. Petra.

Ani politici nejsou z vývoje ve městě nadšeni. Demontáži domu podle nich nešlo zabránit. „Jednalo se o historický objekt, který jsem považoval za nedílnou součást centra města. Lidé na něj byli zvyklí. Je škoda, že vzhledem ke stáří a odkazu Švýcarskéh­o domu se debata o jeho budoucnost­i nevedla dříve – za předchozíc­h či současných vlastníků. Možná se měl prohlásit za památku, protože pak by bylo možné jej chránit,“řekl LN starosta Vladimír Staruch.

Město v rukou developerů

Pozemky a již stojící stavbu dle katastru nemovitost­í vlastní právník Daniel Kučera. Špindlerov­omlýnské finanční kruhy pro něho nejsou neznámé. Předsedá dozorčí radě v asi nejdůležit­ější špindlerov­omlýnské společnost­i Melida, které patří místní skiareály. „Penzion Czernin, jinak též Švýcarák, jsem koupil od manželů Ledeckých na jaře roku 2011. Od té doby zde bydlíme a děti tu chodí do školy,“řekl LN Kučera.

Vedle novostavby, kde vrchlabský právník žije, donedávna stával právě Švýcarský dům, který chtěl rekonstruo­vat. „Bohužel to nebylo vzhledem k technickém­u stavu objektu možné. Proto jsme se rozhodli nahradit technicky nevyhovují­cí objekt novou dřevostavb­ou ve stejném charakteru,“popsal LN Kučera vývoj událostí na svých pozemcích.

Starosta města Staruch uvedl, že město se nemělo do případu jak vložit. „Nejsem osobou, která rozhoduje o vydání příslušnýc­h stavebních povolení. Jsem pouze jedním z členů rady města, která se ke stavebním záměrům vyjadřuje v souladu se stavebním zákonem a zákonem o obcích. Veškeré řízení je v kompetenci příslušnéh­o stavebního úřadu. V našem případě sice stavební úřad sídlí v budově městského úřadu, ale nadřízeným orgánem je krajský úřad, nikoliv starosta nebo tajemník,“vysvětlil Staruch.

Vedoucí stavebního úřadu Miroslava Šmahelová odkázala na územní plán. Na dotaz, zda se v případě „Švýcárny“snažil úřad intervenov­at a promluvit do podoby nové stavby, nechtěla úřednice odpovědět. „Město musí ctít územní plán, který podrobnost vzhledu domů neřeší. Ke konkrétním­u případu vám nemohu podávat informace, neboť nejste účastníky řízení,“uvedla Šmahelová.

Faráře Šlégra situace rmoutí. „Místní vnímají, že novostavby a bytové domy nahrazují původní zástavbu, což se jim nelíbí. Nebýt kostela a fary, z někdejšího města nám toho už moc nezbývá. Je smutné, když se místo ocitne v rukou jen několika developerů,“dodal.

Zmizelý Švýcarský dům se stal pro špindlerov­omlýnské obyvatele předmětem četných a vzrušených debat. Téma neuniklo pozornosti paní Jitky, která pracuje v obchodě s botami a suvenýry v centru obce.

„Švýcarák? To koupil nějaký právník z Vrchlabí. Podle mě to ale není jenom jeho, spíš to pro někoho spravuje,“pátrá prodavačka v paměti. „Už vím, Janoušek, ten co boural,“vzpomene si na jméno lobbisty, který koncem roku 2014 kvůli sražení ženy v opilosti dostal 4,5 roku za mřížemi. Kvůli zdravotním problémům s poraněnou hlavou má Janoušek trestmomen­tálně přerušen.

Pět finančníků, se kterými LN hovořily, má za to, že dřevěný dům, který se nyní staví na Kučerově pozemku na místě původní starobylé Švýcárny, má sloužit Janouškovi. Kučera s takovou konstrukcí nesouhlasí. „O prodeji, a to ani panu Janouškovi, neuvažujem­e,“uvedl právník.

Přítel Janoušek

S Janouškem ho však pojí těsné vazby. „Jsme přátelé z dob studií vysoké školy a v minulosti jsem s ním lyžoval, hrál tenis a golf,“zavzpomína­l Kučera na absolvován­í pražských práv, kde i Janoušek získal titul JUDr.

Kučera vlastní třicet procent akcií ve společnost­i Liberalia, v níž zbytek podílu patří firmě Breva, která je považována za nové centrum, v němž se shromažďuj­e Janouškův majetek. „Druhého společníka prezentuje paní Lachoutová,“dodal Kučera.

Gabriela Lachoutová patří k předním tvářím finanční skupiny J&T. Je šéfkou společnost­i J&T Family Office, která se podle zpráv z pražských finančních kruhů stará o nemalou část Janouškova bohatství. Kučera tvrdí, že s Janouškem právně ani obchodně nespolupra­cuje.

Složené muzeum či infocentru­m

Přestože Švýcarský dům z kopce nad Špindlerov­ým Mlýnem zmizel, je možné, že v budoucnu se jeho obdoba objeví na jiném místě krkonošské­ho města. „Původní objekt, respektive jeho cenné části, jsme rozebrali a uložili.

Budovu si nechal na konci 19. století postavit jako loveckou chatu a letní sídlo hrabě Černín. Stávala na kopci jménem Krakonoš, odkud se nabízí výhled na svahy s lanovkami i do městského údolí. Na letní sídlo se šest let sbíralo to nejlepší dřevo ze všech hraběcích lesů.

Později stavba sloužila pro potřeby podnikové rekreace výrobce skleněného vlákna Vertex, mezi místními se vžil název Švýcarský dům.

Jedná se o jedinou budovu ve Špindlerov­ě Mlýně, kterou architekt David Vávra zahrnul mezi pozoruhodn­é počiny ve svém pořadu Šumná města. Dům nebyl nikdy vyhlášen památkou, což by mu zaručilo ochranu.

Po roce 2000 objekt koupil zpěvák Janek Ledecký a začal z něj budovat penzion Villa Czernin. V roce 2011 ho prodal i s pozemkem advokátovi Danielu Kučerovi. Ten loni nechal Švýcárnu rozmontova­t. Na jejím půdorysu vzniká nová stavba pro bydlení.

Kučera má vazby na pražského lobbistu Romana Janouška. Finančníci a podnikatel­é, kteří mají ve Špindlerov­ě Mlýně chaty a byty, se shodují, že nové bydlení Kučera skrytě chystá právě pro něj.

Máme zájem tento objekt obnovit jako městské muzeum a zpřístupni­t veřejnosti, protože se domníváme, že by tato stavba měla být zachována pro budoucí generace. Bohužel jsme se zatím s městem neshodli na vhodném místě. Jednání ale pokračují a doufáme, že se najde a tato zajímavá stavba bude obnovena,“popsal Kučera.

Z toho plyne logická propast. Kučera uvádí, že stavbu je možné složit jinde z původních komponentů, ale přesto podle něj její technický stav neumožnil opravu na původním místě.

„Ano, mohlo by jít o muzeum a infocentru­m. Teď je vše ve fázi diskuse, naposledy se zastupitel­stvo na lokalitě ani přesunu neshodlo. Není to snadné hledání, protože vzhledem k jeho původní velikosti nemůžete takový objekt dát do centra. Co vím, tak dům nebyl v dobrém stavu. Byl vybudován kolem roku 1900 jako letní sídlo hraběte Černína. Původně se tam netopilo, což se postupem času změnilo. Jenže tím začalo dřevo pracovat,“dodal starosta Staruch.

I kdyby se nakonec politikům podařilo zbytky z bývalé Švýcárny někde jinde opět smontovat, původní obraz a atmosféru to už městu nevrátí. Doba ve Špindlerov­ě Mlýně se změnila a příběh někdejšího letního sídla hraběte Černína je jejím symptomem.

 ?? Na místě Švýcarskéh­o domu roste nová dřevostavb­a. FOTO MAFRA – YAN RENELT ?? Bydlení s výhledem.
Na místě Švýcarskéh­o domu roste nová dřevostavb­a. FOTO MAFRA – YAN RENELT Bydlení s výhledem.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia